Reklama

Jakých chyb se dopouštíme při nákupu nemovitosti?

12.02.2019 | StanislavaV | Rubrika - Nové hnízdo

Mít vlastní byt či dům je bezpochyby krásný pocit. Bohužel, nemovitosti nekupujeme každý měsíc, a proto nevíme, jakých chyb se můžeme dopustit. Kupujete svůj první dům? Tak to by vás jistě mělo zajímat, jakým chybám se při jeho nákupu vyhnout.

Jakých chyb se dopouštíme při nákupu nemovitosti?
Reklama

Pozor na skryté vady

Hlavně u starších nemovitostí bychom měli dbát na kontrolu skrytých vad. Při koupi nemovitosti se zajímejte o technický stav nemovitosti. O to, jak jsou na tom elektro a vodo instalace, v jakém stavu jsou podlahy, stropy a stěny. Klidně si s sebou vezměte i někoho, kdo se v dané věci vyzná. Klidně si v nemovitosti zkuste pustit vodu, rozsvítit apod.

Jakých chyb se dopouštíme při nákupu nemovitosti?

Jací jsou sousedé a lokalita?

Nikdo nechce kupovat zajíce v pytli. Pokud si kupujete nemovitost, musíte počítat s tím, že zde budete trávit velký kus svého života. Víte, jaké je okolí bytu? Jací jsou sousedé? Není kousek od vašeho budoucího bydliště bar, kde se to hemží opilci? Nejsou zde nějaká nebezpečná místa? Jak je to se službami v okolí bydliště?

Nemovitost si prověřte

Pokud máte o nemovitost opravdový zájem, měli byste si ji pořádně prověřit. Začněte tím, že si zjistíte něco o majitelích. Začněte u katastru nemovitostí, kde získáte základní informace o dané nemovitosti. Uvidíte, jaká je velikost pozemku, zda má nemovitost věcné břemeno, zda nejsou omezena vlastnická práva apod. Majitele byste si měli prověřit i z hlediska exekucí.

Jakých chyb se dopouštíme při nákupu nemovitosti?

S rezervací opatrně

Před tím, než podepíšete rezervační smlouvu, byste si měli pročíst i všechny ostatní potřebné dokumenty. Dokonce i kupní smlouvu, kterou byste měli vidět ještě před podpisem té rezervační. Tu podepisujte až ve chvíli, kdy jste si s koupí domu opravdu jistí. Například musíte mít jisté, že budete mít hypotéku opravdu schválenou. Nehledě na rezervační záloze.

Co s rezervační zálohou?

V době, kdy podepisujete rezervační smlouvu, budete nejspíš skládat i rezervační zálohu. Tu nedávejte přímo realitnímu makléři, ale využijte možnost nestranné úschovny, která peníze vyplatí správné osobě v době, kdy splní všechny své povinnosti. Tak se vyhnete tomu, aby vás někdo obral o peníze.

Jakých chyb se dopouštíme při nákupu nemovitosti?

Kupní smlouva a platba kupní ceny

Ještě před tím, než podepíšete rezervační smlouvu, si prostudujte i tu kupní. Podívejte se na to, jaká máte práva a povinnosti, ale i na to, jaká práva či povinnosti má prodávající. Pokud něčemu nerozumíte, požádejte o pomoc právníka. Pokud máte těsně před platbou nemovitosti, musíte se vyhnout časté chybě. Peníze za nemovitost nedávejte prodávajícímu, ale ani realitnímu makléři. Pro převod použijte notářskou, advokátní nebo bankovní úschovnu, která peníze podrží do doby, než bude nemovitost přepsána na vás.

Opravdu je správný čas na koupi bytu či domu?

Když už máte vše promyšlené, měli byste si položit ještě jednu otázku. Opravdu si chcete dům či byt kupovat právě teď? Je to vhodné z hlediska osobního života, ale i vašich finančních možností? Není vhodnější počkat na to, jak se bude realitní trh vyvíjet?

Zdroj: unsplash.com

 

Reklama
Reklama

Související články

Hledáte bydlení v Praze? Nevynechejte nabídku bytů v rezidenci Kaskády Pankrác

28.11.2019 | Nové hnízdo

Chcete bydlet v Praze, a přitom najít místo, kde se vám bude báječně žít? Chcete zůstat ve městě a být i ve spojení s přírodou? Pak byste se měli… Celý článek

Tee House jsou luxusní penthousy v samotném srdci Beskyd

18.12.2018 | Nové hnízdo

Okolí protkané cyklistickými a turistickými stezkami, panenská příroda Beskyd, wellness centrum pro odpočinek a regeneraci, golfový resort na dosah… Celý článek

Chcete bydlet nedaleko Prahy, ale přitom v klidné lokalitě? Žádný problém

01.11.2018 | Nové hnízdo

Praha je rozmanité město nabízející atraktivní pracovní příležitosti a bohaté kulturní či sportovní vyžití. V samotném srdci metropole se nachází… Celý článek

Zapomeňte na apartmány ve Švýcarsku nebo v Itálii. Luxus na váš čeká i na Lipně!

03.10.2018 | Nové hnízdo

Je vaším snem apartmán u jezera? Zhlédli jste se v některém z apartmánů, jež míjíte při svých zahraničních cestách po Švýcarsku či Itálii, ale tyto… Celý článek

Reklama
Reklama