Slušivé šaty pro podlahy i stěny

11.6.2007 | časopis Dům a zahrada | Rubrika - Obklady a dlažba

Slušivé šaty pro podlahy i stěny

Sponzorované odkazy:

Výrobci keramických obkladů u nás i ve světě respektují celosvětové módní vlny a čerpají inspiraci pro nové kolekce. Nový sortiment nabízí zákazníkům kromě dynamického designu a kvality mnohem širší užitkovou i výrazovou variabilitu. Nabídka obkladů převažuje stále více nad poptávkou v celoevropském měřítku. Výrobci se chovají téměř iracionálně, rozšiřují kapacity a urychlují inovace. Před pár lety byla inovační perioda několik let, dnes je to v Itálii a ve Španělsku půl roku! Nové kolekce se jen hrnou a nám dovedou při výběru obkladů pořádně zamotat hlavu. Tak pojďme vybírat...

Keramické obklady se podle technologie výroby dělí do několika skupin lišících se vzájemně technickými parametry. Podle typu střepu se dělí na slinuté, na klasické s červeným nebo bílým střepem, na hutné a cihlové tažené. Podle úpravy povrchu se dělí na glazované a neglazované. Pro obklady v interiéru jsou vhodné níže uvedené charakteristiky.

Volba pro interiér

Typickým keramickým výrobkem pro interiéry, například obklady koupelen, WC, obklady stěn v interiérech, jsou na trhu pórovinové obkladačky. Omezení aplikace na interiér plyne z vysoké nasákavosti střepu a nízké odolnosti povrchu proti otěru. Nasákavost obkladaček je v rozmezí od 10 do 24 procent, nejběžnější hodnota je zhruba 15 procent. Jaké formáty obkladů doporučit, není vůbec jednoduché. Stálicemi jsou rozměry 15x15, 20x20, 20x25, 25x33, 25x45, 30x60 cm, na oblibě však získávají i trendové formáty - 10x20, 10x30, 30x30 cm a další atypické rozměry pro obklady stěn. Povrch obkladů je opatřen glazurou, která propůjčuje obkladačkám vynikající čistitelnost i odolnost proti všem běžným čistícím i desinfekčním prostředkům. Povrch glazury může být lesklý, matný či kombinovaný lesklo-matný, zdobený dekoračními barvami nebo jednobarevný. Široké možnosti dekorace a zvládnutá technologie výroby dnes umožňuje výrobcům vytvářet design prakticky jakéhokoli druhu či imitovat libovolnou existující povrchovou úpravu, například kapky či praménky... Kromě základní obkladačky je k dispozici i mnoho dekoračních prvků jako jsou listely, bordury, středové dekory - inserta, keramické obrazy, reliéfní doplňky a rohové tvarovky, které fantazii při zařizování meze nekladou, naopak - jsou výzvou pro vytváření mimořádných interiérů!

Doplněk pro obkladačky

Hutné dlažby jsou keramické glazované materiály s nasákavostí do tří procent. Technologie výroby umožňuje stejné možnosti zdobení povrchu jako u pórovinových obkladaček a z toho vyplývá i hlavní aplikační oblast těchto materiálů - slouží jako podlahy do koupelen, toalet, kuchyní i dalších částí obytných i komerčních objektů, kde doplňují stěnové obklady z obkladaček. Díky těmto parametrům jsou vyráběny ucelené série obkladů a dlažeb stejného nebo podobného designu. Kromě toho se hutné dlažby aplikují jako samostatné dlažby bez vazby na obklad stěn, například do obývacích hal, kuchyní a podobně. Opět se kromě základní dlažby vyrábí dekorované povrchy dlaždic a bohatý sortiment doplňkových prvků mnoha designů - dekoračních bordur, rozet, soklů a schodových tvarovek v široké formátové škále. Pro podlahy s vysokými nároky na odolnost proti povrchovému opotřebení jsou dodávány speciální série glazovaných dlažeb s otěruvzdorností 5, které ideálně kombinují odolnost povrchu s bezproblémovou údržbou. Pro speciální prostory jsou určeny protiskluzové dlažby. Zejména pro oblasti pochozí bosou nohou (bazény, sprchy) jsou ideálním řešením dlažby glazované speciálními protiskluznými glazurami.

Univerzální materiál

Slinuté neglazované dlažby (označované gres porcellanato) vykazují díky technologii výroby nízkou nasákavost (v rozmezí 0,04-0,5 procent) a vysokou pevnost střepu. Proto jsou takřka ideálním a univerzálním materiálem jak pro interiér, tak exteriér. Tento stále nadčasový materiál na bázi umělého přírodního kamene si získal velkou oblibu mezi uživateli, a tak díky své kvalitě a technologii výroby, s využitím nejnovějších technologických poznatků takřka vytlačil dlažbu režnou. První výrobky s napodobeninou jemnozrnné struktury se prosadily v technických prostorách. Designově umírněné dlažby sice neumožňovaly příliš barevně rozmanité ztvárnění prostoru, ale exkluzivní podoba, vysoká kvalita a přijatelná cena přece jen obchodní úspěch přinesly. O něco později se do výroby dostaly napodobeniny hrubozrnných struktur, zejména žuly, které jsou nabízeny v mnoha odstínech i strukturálních obměnách a různých formátech. Dnes je obklad gres porcellanato extravagantní, módní záležitostí pro klienty s vytříbeným vkusem. Dalšími možnostmi zhodnocení povrchů neglazovaných slinutých dlažeb jsou technologie použití rozpustných barevných solí nasáknutých do povrchu dlaždic a automatické míchání dvou nebo více barevných surovin, které po vylisování vytvoří kresbu mramoru či žuly na povrchu. Ve srovnání s přírodním materiálem, který byl předlohou při tvorbě těchto dlaždic, vykazuje slinutá keramika lepší užitné i technické vlastnosti - je tvrdší, má menší nasákavost, delší životnost a výrazně příznivější cenu.

Co se nosí v interiérových obkladech

Módní vlny ovládají trendy i v obkladech. A pokud nevíte, jaké trendy, pak jsou následující řádky právě pro vás. Lounge styl, výrazný trend pocházející z Anglie čerpá z módy, hudby, kultury a jeho hlavní myšlenkou je volnost, pohoda, užívání si života plnými doušky. Obklady oživují květinové, přírodní motivy, geometrické obrazce jako jsou kola, elipsy, perspektivy obrazců. Trendy jsou také spojeny s pamětí, s minulostí, s předměty, které nás obklopovaly, dochází k retronávratu určitých prvků a stylů. Z toho vychází retrostyl. Stačí se jen stylizovat do určité doby a nemíchat více stylů dohromady, aby výsledný efekt byl co nejdokonalejší. Moderní technologie a design usnadní výběr retroprvků a materiálů, aniž bychom se museli vzdát vymožeností dnešní doby. Obklady se secesní dekorací, mozaika a další pamětnické směry vytvoří v interiéru nezaměnitelnou atmosféru starých dobrých časů.

"Čím méně, tím lépe" - stále evokující minimalismus stojí proti stylovosti. Obklady jsou velmi často kombinovány s jinými materiály jako jsou kovy, sklo, dřevo. Tyto materiály často podporují dynamičnost celé série. Jednotlivé série dokonale ladí s doplňky a celková barevná i materiálová kompozice tvoří naprosto sladěný harmonický celek. Velmi efektní jsou nové prvky jednobarevných obkladů, které "vychází ze stěny", objevují se tvary buchet, jehlanů, plocha obkladů je často reliéfní. Právě v minimalistickém interiéru se doporučuje používat velké obklady jen s minimální spárou, která tak nepůsobí rušivě na plochy stěn a zaručuje následnou dobrou čistitelnost. Zdánlivá strohost minimalistických interiérů má naopak velkou sílu! Mozaika - není prostor a styl, který by neovládla. Keramická, skleněná, kovová, mramorová, plastová mozaika má stále dominantní postavení na trhu. Soudobý design mozaiku povyšuje na materiál, ze kterého lze vykouzlit jedinečné interiéry, ať již ultramoderní nebo stylové. Mozaika má rozměry od 2 x 2 po 10 x 10cm. Tvarové variace už nejsou pouze čtvercového formátu, ale od nejmenšího rozměru jsou nabízeny obdélníky, kola, střepy. Zajímavý vizuální vjem umocní mozaika položená nakoso. Co se barev mozaiky týká, individuální přání je předem splněno. Barevná škála je nepřeberná. Pokud není v nabídce zrovna ta pravá, není problém namíchat barvu na přání. Stejně tak je to i s povrchy mozaiky. Od reliéfních přes plastické, až po kombinaci dvou či více materiálů v jedné malé plošce nám jistě při výběru zamotá hlavu. Velký důraz se klade na kombinace velkého formátu a mozaiky. Mozaika je často klíčem k řešení obkladu reliéfní plochy, police, pracovní desky, niky a jinak obtížně řešitelné plochy k obkládání. Mozaika je materiálem, který byl a bude jedinečný.

Ne novým, ale díky své popularitě u zákazníků stále se inovujícím obkladem, jsou rustikální keramické obklady v zemitých barvách. Tyto materiály se výborně kombinují s klasickými materiály jako jsou dřevo, lícové cihly či hrubě tkané textílie. Povrch takových obkladů je často nepravidelně reliéfní a v barvách se střídají odstíny žlutých, hnědých, oranžových či cihlových tónů. Formáty jsou téměř bez hranic - od mozaikového rozměru až po velkoformátový. Pokud inklinujete k tradicím a hledáte něco klasického, pak vás široká nabídka rustikálních obkladů jistě nezklame. Hra barev a materiálů hraje při zařizování jednu z titulních rolí. Současné obytné prostory se stávají nedílnou součástí nejen rodinné, ale i společenské části bydlení. Interiéry reprezentují a podtrhují styl majitele. V mnoha architektonických návrzích se od designu jedné místnosti, nejčastěji kuchyně, odráží zařízení ostatního bytového prostoru, který na něj navazuje nebo je s ním propojen. Aby synergie jednotlivých místností byla co nejdokonalejší, převládá v zařizování jednotná barevnost, materiálově střídmé interiéry dopracované do posledních detailů. Obložené prostory bývají příjemně sladěny s ostatními prvky, které upoutají elegancí, kultivovaností. Zajímavost obkladu je pak ve velké většině umocněna detaily - zářivými barvami či extravagantními prvky. Barevná paleta doslova hýří svými kombinacemi. Na obkladech se stejně jako v oblečení "nosí" výrazné barvy a řada jejich decentních i nedecentních odstínů. Ani pro tu nejkřiklavější oranžovou nejsou obklady tabu! Ale stejně tak zůstávají v oblibě teplé odstíny, které mají v každé době své příznivce. Svět barevnosti také oznamuje comeback zlaté barvy v champagne tónech. Stále velmi populární stříbrnou barvu vytlačuje zlatá, což se v designu obkladů už projevilo.

Pavla Nováková

Zajímá Vás aktuální nabídka obkladů a dlažeb na oBydleni.cz? Pak klikněte ZDE!

Počet komentářů (1) Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Fotografie čtenářů - stylové bydlení!

Fotografie čtenářů - stylové bydlení!

24.9.2007 | | Obklady a dlažba

Opět Vám přinášíme fotografie bydlení jedné ze čtenářek, která se sama podílela jak na zařizování nového domu, tak i na návrhu všech interiérů včetně ... Celý článek

Články čtenářů: jak 2+1 přeměnit na 3+1

Články čtenářů: jak 2+1 přeměnit na 3+1

17.9.2007 | | Obklady a dlažba

Opět je tu pravidelná dávka rekonstrukcí a bytů, které nám zasíláte vy - čtenáři. Tentokrát se podíváme, jak vyřešila problém s menším prostorem a sta... Celý článek

Velkoformátové obkladačky

Velkoformátové obkladačky

17.8.2007 | | Obklady a dlažba

Hitem letošní sezóny v oblasti obkladových materiálů jsou velkoformátové dlaždice, které jednak prostor koupelny opticky zvětšují a navíc menší množst... Celý článek

Kuchyně tančí od podlahy

Kuchyně tančí od podlahy

20.11.2006 | časopis Dům a zahrada | Obklady a dlažba

Při úvahách o interiéru kuchyně stojíme před mnoha otázkami: jaký materiál zvolíme na podlahu a obklad stěn? Jaký dezén vybereme pro kuchyňská dvířka?... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii