Denní světlo v podkroví pro vaši pohodu

01.06.2012 | PR článek | Rubrika - Okna a dveře

Vpusťte do podkrovních prostor svého domu či bytu více světla a vzduchu a proměňte je v příjemnější a zdravější místo! Málo se ví, jak je světlo důležité nejen pro naši psychickou pohodu, ale také pro naše zdraví. Zlepšit podmínky svého bydlení přitom můžeme nejen u novostaveb, ale i při plánování rekonstrukce stávajících podkroví, včetně toho, které již střešní okna má. V tom případě se vyplatí uvažovat o jejich výměně, škála jejich nabídky se totiž stále rozšiřuje a technické parametry se zlepšují.

Denní světlo v podkroví pro vaši pohodu
Reklama

 

Jak budovy ovlivňují naše zdraví

Uvnitř budov trávíme až 90 % svého času, a tak velmi záleží na kvalitě vzduchu, jaký v nich dýcháme, i na tom, zda budova působí příznivě na naši fyzickou i psychickou pohodu. Příliš málo světla totiž může přispívat ke vzniku depresí, hlavně v zimním období. Průzkumy Světové zdravotnické organizace ukázaly, že až 30 % nových i rekonstruovaných budov trpí takzvaným „syndromem nemocných budov“ (SBS, sick building syndrom). Na jeho vzniku se podílí nedostatek světla, špatná ventilace a také materiály použité na stavbu, které mohou uvolňovat do prostředí potenciálně nebezpečné látky (nejen toxické, ale i dráždivé, alergenní), jejichž účinky se nedostatečnou výměnou vzduchu ještě zesilují. Dostatečné proslunění domu spolu s účinným větráním je zárukou vytvoření zdravého domova bez plísní či dalších alergenů.

Vědci se shodují na tom, že denní světlo má velmi pozitivní vliv na naši kondici i výkonnost. A naopak, nedostatek slunečního světla může mít závažné zdravotní následky. „Nemáme-li přímé sluneční světlo, způsobuje to vážný nedostatek vitaminu D, který zase vede k mnoha různým zdravotním problémům, například k měknutí a křehnutí kostí, k rakovině a sezonním a dalším depresím. Asi 80 % vitaminu D získáváme ze slunečního světla, lidé přitom tráví stále více času v interiérech, například v práci. Nedostatek denního světla a jeho vliv na zdraví obyvatel budov stále roste na významu.

Přímé sluneční světlo je nenahraditelné. Je prokázáno, že nedostatek denního světla může způsobit vážné zdravotní potíže. Řešení nabízí velké prosklené plochy střešních oken VELUX.

 

Denní světlo zvyšuje schopnost učení a soustředění

Dostatek denního světla také zásadním způsobem ovlivňuje motivaci a schopnost soustředění. „Studie provedené ve Spojených státech prokázaly souvislost mezi přítomností denního světla spolu s možností výhledu z místnosti do okolí a lepšími studijními výsledky sledovaných subjektů, lepšími kognitivními výsledky v kancelářích a vyššími tržbami v obchodech. Světlo je „droga“, která stimuluje produkci serotoninu, dopaminu a gama-aminomáselných kyselin v lidském těle, čímž se zlepšuje kontrola nad různými podněty, motivace, svalová koordinace, zvyšuje se klid a schopnost soustředění,“ tvrdí Lisa Heschong, vedoucí společnosti Heschong Mahone Group a autorizovaná architektka.

Denní světlo zásadním způsobem ovlivňuje motivaci a schopnost soustředění. Okna – jako zprostředkovatelé denního světla v budovách – jsou tedy mimořádně důležitá.

 

Čím větší prosklená plocha, tím lépe

Ať už plánujete podobu budoucí novostavby, chystáte se využít dosud neobývané prostory pod střechou, rekonstruovat či zlepšit stávající obytné podkroví, buďte velkorysí a vpusťte dovnitř dostatek denního světla a čerstvého vzduchu. Mnohdy stačí jen vyměnit starší střešní okna, nebo navýšit jejich počet.

Při rozhodování o počtu střešních oken se držte zásady, že prosklená plocha by měla odpovídat minimálně 10 % podlahové plochy místnosti. Jen tak dosáhnete optimální světelné pohody.

Více na www.velux.cz

 

Ukázkový příklad rozšíření obytného prostoru zasklením terasy střešními okny VELUX. Zastřešení terasy přirozeně navazuje na původní fasádu, takže při pohledu z ulice není změna téměř viditelná. Střešní okna jsou navíc chráněna venkovní markýzou VELUX, aby nedocházelo k přehřívání interiéru.

 

 

Stará střešní okna

 

Nová střešní okna

Investice do nových střešních oken se v dnešní době vyplatí, protože je prokázáno,  že stará, netěsnící okna jsou místem, kudy z interiéru uniká nejvíce tepla potažmo peněz. Výměna starých střešních oken za nová střešní okna VELUX  je navíc  poměrně rychlá a čistá práce.

Reklama
Reklama

Související články

Milujete svůj domov? Pořiďte si bezpečnostní dveře!

15.07.2020 | Okna a dveře

Vlastníte byt nebo rodinný dům? Pak jste pravděpodobně na jeho pořízení vynaložili nemalé prostředky. A když jste ho konečně získali, investovali… Celý článek

Bezpečnostní dveře do domu i bytu

28.05.2020 | Okna a dveře

Chraňte svůj majetek před nezvanými hosty! Bezpečnostní dveře jsou základem. Na základě jakých parametrů vybrat ty pravé? Poradíme vám! Celý článek

Jsou vaše okna zralá na výměnu? Tak je vyměňte za nová!

01.04.2020 | Okna a dveře

Životnost oken udává jejich výrobce. Obecně se dá říci, že čím kvalitnější okna si pořídíte a čím víc do nich na začátku investujete, tím déle a lépe… Celý článek

Bezpečnostní dveře do domu? Ohlídejte si certifikaci!

16.09.2019 | Okna a dveře

Ochrana majetku je dnes více než na místě. Policejní statistiky hovoří jasně. V Čechách se zlodějům stále daří, byť počty vloupání od roku 2013… Celý článek

Reklama
Reklama