Dveře - vstupní brána do každého bytu

13.9.2007 | Ceskykutil.cz | Rubrika - Okna a dveře

Dveře - vstupní brána do každého bytu

Sponzorované odkazy:

Kůže zavěšená u vchodu do jeskyně by se asi dala označit jako první dveře vůbec. A od těch dob už nás vždy nějaké dveře nebo uzavření vchodu provázelo. Dveře patří k lidským obydlím odnepaměti. Moci za sebou zavřít dveře především znamenalo mít domov, a nejenom o tom dveře opravdu jsou.

Dveřmi vcházíme do svých bytů, dveřmi si na návštěvu vodíme hosty, používáme je mnohokrát každý den, ani si to už neuvědomujeme. Ať už jde o dveře k domku, bytu nebo do jednotlivých pokojů a místností, neměly by svým vzhledem kazit dojem, ale především by měly být funkční a bezpečné.

Renovace – malá kouzla s dveřmi

I s dveřmi v panelových bytech se dají dělat malé zázraky. Nabídka různých firem na renovace dveří během jednoho nebo dvou dnů pomocí různých technologií je poměrně veliká. Stačí zalistovat zlatými stránkami nebo usednout k internetu. Firmy nabízejí mnoho tipů velikosti prosklení, různé druhy skel a povrchů dveří. Většinou se jedná o plastické potahovací fólie. Pestrost jejich dezénů je veliká. Velký je i výběr různých druhů ozdobných dřevěných nebo plastových lišt. Ve stejném povrchu jako jsou dveře je možné nechat potáhnout i stávající dřevěné nebo kovové zárubně. Stejně tak můžete popustit uzdu vlastní fantazii a vzít do ruky barvy nebo pestré samolepicí folie v pastelových nebo dřevěných odstínech a zkrášlit si dveře sami.

Prosklení je vzdušné

Máme-li v chodbě málo světla, budeme překvapeni jak zvětšením prosklení nebo dodatečným prosklením plných dveří přestaneme mít v tmavé chodbě stísněný pocit a jak se prosvětlí. V malé předsíni si můžeme vypomoci nalepením zrcadla přímo na dveře. Prostor se tak opticky zvětší a ještě máme, kde se před odchodem upravit. Pro zvýšení intimity můžeme naopak velké prosklené plochy dveří mezi předsíň a dětským nebo obývacím pokojem pomalovat vitrážovými barvami, které jsou matně průhledné a vytvoří z každých dveří zajímavý originál. Do předsíně tak pustí více světla v zajímavých barevných tónech. Průhledná skla koupelových sprchových koutů nebo vanových zástěn je možné dodatečně upravit transparentní folií s efektem neprůhledného pískování nebo ledových květů.

Kvalitní dveřní kování

Je nedílnou součástí každých dveří, ať už jsou to kliky, zámky, panty nebo jiná přídavná kování a mechanismy. Například prahové padací lišty nebo kukátka. Díky kvalitním pantům nám dveře nevržou a nesvěšují se, takže ani nedrhnou o podlahu nebo dveřní zárubně. Jejich předností je možnost dveře doladit a vycentrovat pomocí malého imbusu nebo přiloženého klíče tak, aby přesně seděly a bezproblémově se dovíraly. Jedná se hlavně o těžší dveře nebo dveře s obložkovými zárubněmi. I panty starších panelových dveří z“papundeklu“ jdou doladit, jsou šroubovací a jejich pootočením můžeme seřídit jejich svěšení nebo drhnutí.

Klika + zámek

Jednotlivé zámky se liší hloubkou a výškou, pokud budete dveře pouze renovovat, nemusíte nový zámek shánět. U nově kupovaných dveří se můžete rozhodnout pro okované se zámkem nebo neokované a zámek si koupit podle libosti. Při koupi nového zámku, rozhodnete-li se pro změnu, je lepší vymontovat stávající zámek a je-li možné tak donést do prodejny a nechat si poradit. Určující je středová rozteč otvoru pro klíč a kliku, pak hloubka a výška zámku. Rozmyslet se také musíte, chcete-li dveře zamykat. A když ano, tak čím. Zda klasickou fabkou nebo dozickým klíčem.

Ke dveřím patří zárubně

Hitem posledních let jsou tzv. obložkové zárubně. Skládací systém je složený ze dvou částí, které po sesazení vytvoří U profil a obepne stěnu z obou stran. Pro jejich instalaci postačí pouze dokončený a začištěný stavební otvor. Vyrábějí se různé typy podle síly stěny. Některé jdou využít i na obložení stávajících kovových zárubní, takže není nutné je vybourávat, prodávají se jako skládačky. Nemáte-li však s jejich instalací zkušenost, je vhodnější nechat jejich montáž alespoň napoprvé odborníkům a pořádně se koukat. Vše chce totiž své. Obložky jsou pečlivě připravené, pouze v případě potřeby se krátí na výšku. V jejich rámu, který je spojen na 45o, je vloženo pryžové komorové těsnění, které k dovřeným dveřím pevně přilne. Mají tedy i menší zvukovou propustnost než běžné dveře.

Dveře, kterými nebouchnete

Nejen pro svou atraktivitu, ale především praktičnost a nenáročnost na prostor, si získaly systémy posuvných a lamelových dveří velkou oblibu. Nespornou výhodou a důvodem, proč jsou tyto tipy dveří tak oblíbené, je především jejich skladnost. Na své otevření nepotřebují výseč dveřního křídla tak jako klasické dveře na pantech. A to v malých prostorách nebo chodbách při šířce běžných interiérových dveří tedy 80 až 100cm je velký rozdíl. Mnohdy do sebe klasické dveře v úzkých chodbách narážejí a jedny při otevření blokují druhé.

Jsou proto vhodné do všech prostor, kde místa není nazbyt nebo kde je to dispozičně a esteticky vhodné. Použitím posuvných nebo lamelových skládacích dveří mezi dvěma místnostmi dostanete z jednoho prostoru dva nebo naopak, podle potřeby. Dispozice prostoru tak jde snadno a pohodlně měnit i několikrát během dne. Pouhým otevřením nebo zavřením dveří mezi dvěma místnostmi vytvoříme jeden velký vzdušný prostor nebo dvě oddělené místnosti.

Na kování nešetříme

U velkých dveří je především důležité kvalitní pojezdové kování. Při jeho koupi je důležité znát hmotnost budoucích dveřních křídel nebo dveří. KAŽDÉ kování je totiž dimenzované na jinou hmotnost. Kování je vhodné kupovat s hmotnostní rezervou, aby sneslo zátěž o něco větší, než je skutečná váha dveří.

Posuvné a do zdi skryté

Posuvné dveře mohou při svém otevření zajíždějí do otvoru ve stěně. Tento systém je prostorově nejvýhodnější, nutné s tím je však počítat dopředu. Je možné použít stavební pouzdro připravené přímo pro použití posuvných dveří. Chceme-li dveře skrýt dodatečně mohou pojíždět po stěně například za knihovnou. Můžeme na ně také vyrobit kapsu ze sádrokartonu. Těžká dveřní křídla odlehčí prosklení. které pustí do obou místností více světla.

Dveře lamelové

Především v malých panelových bytech pomohly vyřešit nejeden prostorový problém. Jsou vhodné jak k uzavření koupelny, toalety, malé spíže nebo pokoje. Zabírají pouze prostor mezi zárubněmi, na které se také připevňují. Průchod okolo nich je však o něco menší, než celková jejích šířka, protože svým skládáním si kousek místa berou nazpět. Jedinou drobnou vadou na kráse a užitečnosti těchto systému dveří je menší zvuková těsnost než u dveří klasických. Lamelové dveře mohou být plné nebo prosklené v plastu nebo ze dřeva.

Renovace i svépomocí

Většinou jde o opravu povrchu a starého laku, ten je potřeba přebrousit nebo, je-li poškozený či vypraskaný, částečně odstranit. Poškozená místa je nutné nejprve vytmelit a potom přebrousit. Teprve po dokonale připraveném podkladu je možné se pustit do finální povrchové úpravy. Pro natírání dveří volte teplejší počasí, které zkracuje dobu schnutí. Natírejte v dobře větrané bezprašné místnosti. Po základovém a prvním vrchním nátěru jemným smirkem můžete odstranit drobné nečistoty.

Článek je převzatý z hobby magazínu www.ceskykutil.cz.

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Novinka: okna a dveře z profilů Stavona Dynamic

Novinka: okna a dveře z profilů Stavona Dynamic

29.4.2008 | PR článek | Okna a dveře

U nás i v dalších evropských zemích s podobným nebo chladnějším podnebím, jsou standardem pro výrobu oken pětikomorové systémy se stavební hloubkou 70... Celý článek

Dveře, které jako by nebyly

Dveře, které jako by nebyly

7.3.2008 | Redakce | Okna a dveře

Zasouvací dveře do stavebního pouzdra vždy interiér náležitě designově oživí. Mnozí by v tomto systému chtěli využít i celoskleněných dveří, ale hlavn... Celý článek

Jaká okna zvolit a proč?

Jaká okna zvolit a proč?

17.12.2007 | Redakce | Okna a dveře

Nejpůvodnějším stavebním materiálem je dřevo. Platí to i o oknech. Podstatným činitelem však zůstává cena dřevěných oken, neboť ne každý disponuje odp... Celý článek

 Hezké být mohou, bezpečné být musejí

Hezké být mohou, bezpečné být musejí

5.2.2007 | časopis Dům a zahrada | Okna a dveře

Každý majitel rodinného domu by měl mít jistotu, že hodnoty dotvářející atmosféru jeho domova nebudou zneužity nevítaným návštěvníkem. Třebaže to není... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii