Okna a dveře pro nízkoenergetické a pasivní domy

29.08.2011 | PR článek | Rubrika - Okna a dveře

Výstavba nízkoenergetických a pasivních domů je trendem současnosti. Kvalitní okna a dveře jsou pro ně naprostou nezbytností, izolační vlastnosti jsou však jen jedním z parametrů, který musí okna a dveře splňovat.

Okna a dveře pro nízkoenergetické a pasivní domy
Reklama

Jak vybírat okna a dveře

Okna a dveře jsou nejslabším článkem pláště domu. Pro nízkoenergetické a pasivní domy je třeba okna a dveře vybírat velmi pečlivě z hlediska parametrů pro prostup tepla a minimálně stejnou pozornost je nutné věnovat také odborné montáži. Okna a dveře hrají v případě pasivních staveb důležitou roli nejenom z hlediska izolace, ale také jako prostředek pro získání energie, která se skrz zasklení dostává do interieru.

Pro okna a dveře do pasivních a nízkoenergetických domů platí několik zásad, které by měly být při výběru dodrženy. Prostup tepla celým oknem by měl být maximálně Uw=0,8 W/(m2.K). Na dosažení této hodnoty se podílí dva faktory vlastnosti rámu a použité zasklení. Okna a dveře by měla být správně osazena a utěsněna při montáži do obvodového pláště domu. Současně by měla být instalována také vhodná stínící technika proti přehřívání v létě.

Z hlediska materiálu nelze říci, že by pro okna a dveře u rodinných domů a bytů byl výhodnější plast nebo dřevo, případně hliník nebo kombinace materiálů. Každý materiál má své výhody a nevýhody, a to zejména z hlediska údržby, ceny a vzhledu. U lidí, kteří chtějí žít v pasivním domě, hraje stále větší roli také ekologická stopa použitých materiálů.

Okna a dveře a jejich parametry

Okna a dveře by měly mít rám a křídla s co nejlepšími izolační parametry. Ty, jsou dány zejména stavební hloubkou, a to bez ohledu na materiál. Rám u plastových oken by měl být kvalitně izolován nejlépe použitím pěnové izolace, jako je tomu u profilu Vekra Premium.

U dřevěných profilů je třeba zvolit okna a dveře s větší stavební hloubkou. V současnosti jsou v nabídce také okna a dveře se specielní izolační vrstvou uvnitř dřevěného profilu, jako je tomu v případě oken TOP TERMO od značky TWW. Tato okna dosahují výborných izolačních vlastností i při menších stavebních hloubkách. Pro okna a dveře bez ohledu na materiál je také nezbytné výborné utěsnění křídla a rámu.

Dalším důležitým parametrem pro okna a dveře je typ použitého zasklení. Nejvhodnější je použití trojskel s výplní inertním plynem. Okna a dveře mají u pasivních domů také další důležitou funkci, a to je schopnost absorbovat sluneční energii, kterou okna do interiéru propouštějí. Při volbě zasklení pro okna a dveře je třeba také brát v úvahu parametr prostupnosti slunečního záření g.

Jak správně osadit okna a dveře

Okna a dveře musí být správně zabudovány do stěny domu. Pokud nesprávnou instalací vzniknou tepelné mosty, dochází na přechodu mezi oknem a stěnou ke zvýšenému tepelnému toku, to zvyšuje riziko srážení vlhkosti a vzniku plísní zejména v rozích. Okna a dveře musí být u pasivních domů osazeny do vrstvy izolace tzv. předsazenou montáží.

Spolu s montáží oken je také vhodné řešit stínění v podobě vhodných venkovních rolet či žaluzií. Již při konstrukčním návrhu domu je třeba, aby projektant promyslel dobře nejenom celkovou dispozici domu ale i umístění otvorů pro okna a dveře. Velké prosklené plochy jsou sice moderním prvkem, ale právě u pasivních domů je vhodné promyslet jejich celkovou funkčnost a zejména již zmíněné stínění.

Zvolte spolehlivého dodavatele pro okna a dveře

Okna a dveře pro pasivní domy nabízí v současnosti řada výrobců. Abyste měli jistotu, že okna a dveře, která si objednáte, splňují potřebné parametry, neváhejte poptat také jedničku na trhu oken v ČR značku Vekra. Vekra okna to je vaše jistota správné volby. Více informací získáte na webových stránkách nebo zdarma na telefonní lince 800 183 572.

Reklama
Reklama

Související články

Milujete svůj domov? Pořiďte si bezpečnostní dveře!

15.07.2020 | Okna a dveře

Vlastníte byt nebo rodinný dům? Pak jste pravděpodobně na jeho pořízení vynaložili nemalé prostředky. A když jste ho konečně získali, investovali… Celý článek

Bezpečnostní dveře do domu i bytu

28.05.2020 | Okna a dveře

Chraňte svůj majetek před nezvanými hosty! Bezpečnostní dveře jsou základem. Na základě jakých parametrů vybrat ty pravé? Poradíme vám! Celý článek

Jsou vaše okna zralá na výměnu? Tak je vyměňte za nová!

01.04.2020 | Okna a dveře

Životnost oken udává jejich výrobce. Obecně se dá říci, že čím kvalitnější okna si pořídíte a čím víc do nich na začátku investujete, tím déle a lépe… Celý článek

Bezpečnostní dveře do domu? Ohlídejte si certifikaci!

16.09.2019 | Okna a dveře

Ochrana majetku je dnes více než na místě. Policejní statistiky hovoří jasně. V Čechách se zlodějům stále daří, byť počty vloupání od roku 2013… Celý článek

Reklama
Reklama