Okna a dveře pro nízkoenergetické a pasivní domy

29.8.2011 | PR článek | Rubrika - Okna a dveře

Okna a dveře pro nízkoenergetické a pasivní domy

Výstavba nízkoenergetických a pasivních domů je trendem současnosti. Kvalitní okna a dveře jsou pro ně naprostou nezbytností, izolační vlastnosti jsou však jen jedním z parametrů, který musí okna a dveře splňovat.

Jak vybírat okna a dveře

Okna a dveře jsou nejslabším článkem pláště domu. Pro nízkoenergetické a pasivní domy je třeba okna a dveře vybírat velmi pečlivě z hlediska parametrů pro prostup tepla a minimálně stejnou pozornost je nutné věnovat také odborné montáži. Okna a dveře hrají v případě pasivních staveb důležitou roli nejenom z hlediska izolace, ale také jako prostředek pro získání energie, která se skrz zasklení dostává do interieru.

Pro okna a dveře do pasivních a nízkoenergetických domů platí několik zásad, které by měly být při výběru dodrženy. Prostup tepla celým oknem by měl být maximálně Uw=0,8 W/(m2.K). Na dosažení této hodnoty se podílí dva faktory vlastnosti rámu a použité zasklení. Okna a dveře by měla být správně osazena a utěsněna při montáži do obvodového pláště domu. Současně by měla být instalována také vhodná stínící technika proti přehřívání v létě.

Z hlediska materiálu nelze říci, že by pro okna a dveře u rodinných domů a bytů byl výhodnější plast nebo dřevo, případně hliník nebo kombinace materiálů. Každý materiál má své výhody a nevýhody, a to zejména z hlediska údržby, ceny a vzhledu. U lidí, kteří chtějí žít v pasivním domě, hraje stále větší roli také ekologická stopa použitých materiálů.

Okna a dveře a jejich parametry

Okna a dveře by měly mít rám a křídla s co nejlepšími izolační parametry. Ty, jsou dány zejména stavební hloubkou, a to bez ohledu na materiál. Rám u plastových oken by měl být kvalitně izolován nejlépe použitím pěnové izolace, jako je tomu u profilu Vekra Premium.

U dřevěných profilů je třeba zvolit okna a dveře s větší stavební hloubkou. V současnosti jsou v nabídce také okna a dveře se specielní izolační vrstvou uvnitř dřevěného profilu, jako je tomu v případě oken TOP TERMO od značky TWW. Tato okna dosahují výborných izolačních vlastností i při menších stavebních hloubkách. Pro okna a dveře bez ohledu na materiál je také nezbytné výborné utěsnění křídla a rámu.

Dalším důležitým parametrem pro okna a dveře je typ použitého zasklení. Nejvhodnější je použití trojskel s výplní inertním plynem. Okna a dveře mají u pasivních domů také další důležitou funkci, a to je schopnost absorbovat sluneční energii, kterou okna do interiéru propouštějí. Při volbě zasklení pro okna a dveře je třeba také brát v úvahu parametr prostupnosti slunečního záření g.

Jak správně osadit okna a dveře

Okna a dveře musí být správně zabudovány do stěny domu. Pokud nesprávnou instalací vzniknou tepelné mosty, dochází na přechodu mezi oknem a stěnou ke zvýšenému tepelnému toku, to zvyšuje riziko srážení vlhkosti a vzniku plísní zejména v rozích. Okna a dveře musí být u pasivních domů osazeny do vrstvy izolace tzv. předsazenou montáží.

Spolu s montáží oken je také vhodné řešit stínění v podobě vhodných venkovních rolet či žaluzií. Již při konstrukčním návrhu domu je třeba, aby projektant promyslel dobře nejenom celkovou dispozici domu ale i umístění otvorů pro okna a dveře. Velké prosklené plochy jsou sice moderním prvkem, ale právě u pasivních domů je vhodné promyslet jejich celkovou funkčnost a zejména již zmíněné stínění.

Zvolte spolehlivého dodavatele pro okna a dveře

Okna a dveře pro pasivní domy nabízí v současnosti řada výrobců. Abyste měli jistotu, že okna a dveře, která si objednáte, splňují potřebné parametry, neváhejte poptat také jedničku na trhu oken v ČR značku Vekra. Vekra okna to je vaše jistota správné volby. Více informací získáte na webových stránkách nebo zdarma na telefonní lince 800 183 572.

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Žaluzie namísto klimatizace? Ano, ScreenLine!

Žaluzie namísto klimatizace? Ano, ScreenLine!

29.11.2011 | PR článek | Okna a dveře

Integrované meziskelní žaluzie přestavují optimální řešení pro nadcházející zimní období, ale spoustu práce odvedou i v létě. Kromě světla totiž dokáž... Celý článek

Střešním oknům prospěje zateplené lemování

Střešním oknům prospěje zateplené lemování

14.9.2011 | PR článek | Okna a dveře

K bydlení v podkroví dnes už téměř neodmyslitelně patří střešní okna, která dokážou podkroví bohatě prosvětlit a nabídnout krásné vyhlídky. Abychom s... Celý článek

Prosklené dveře jsou nejlepším lékem na deprese

Prosklené dveře jsou nejlepším lékem na deprese

26.8.2011 | Redakce | Okna a dveře

Je všeobecné známo, že nedostatek denního světla škodí zdraví. Sluneční paprsky mají pozitivní vliv na metabolismus, imunitu nebo odolnost vůči stresu... Celý článek

Nevyhazujte peníze oknem!

Nevyhazujte peníze oknem!

8.7.2011 | PR článek | Okna a dveře

Zatéká Vám do Vašeho domu škvírami mezi okny? Rozpadá se Vám třicet let starý parapet? Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii