Přísně tajné nebo veřejně známé? Okenní profily třídy A a B.

8.9.2008 | PR článek | Rubrika - Okna a dveře

Přísně tajné nebo veřejně známé? Okenní profily třídy A a B.

Zákazník, náš pán. Známé přísloví, avšak platí stále ještě? Stavebnictví je nesmírně rozsáhlou oblastí a pokud se občas nahlédne „pod pokličku“, jak to vlastně je? Máme jako zákazník (pozn.: neboli investor) vždy za své peníze to, co požadujeme? A víme také, co vlastně kupujeme?


Pojďme se podívat na jeden ze segmentů stavební produkce: na výrobu plastových oken. Peníze se i tady staly prakticky primárním kritériem výběru, ale co kvalita výrobků a služeb? Vyžadujeme ji, coby zákazníci, ještě vůbec? A pokud ano, víme jak si ji ověřit?

Určitě se vyplatí, budeme-li mít při výběru oken a dveří na paměti následující:
- věnujte výběru druhu oken i výběru jejich výrobce mimořádnou pozornost
- zajímejte se o to, z jakých materiálů jsou příslušná okna vyrobena
- zjistěte, zda okna splňují potřebné normy, které jsou dány například na tepelné vlastnosti budov
- důležité je také vědět, zda použité materiály, případně celý výrobek je opatřen příslušnými certifikáty
- a v neposlední řadě, zda také celý výrobní proces splňuje příslušné kvalitativní normy (certifikáty ISO)

Víte například, že plastové okenní profily se zařazují do třídy A, B a C? Toto zařazení definuje norma ČSN EN 12608. Profily třídy A mají přesně definovanou tloušťku vnější stěny 3 mm, profily třídy B mají tloušťku stěny 2,5 mm a profily třídy C jen 2,3 mm (ty se dnes běžně používají jen na trhu v Anglii, kde se používá jiný způsob otvírání oken). Snižování tloušťky vnějších stěn vede ke zhoršování mechanických vlastností okna a ke snížení životnosti v důsledku rychlejšího opotřebení.

Současná polemika o tloušťce vnějších stěn plastových okenních profilům má více rovin. Uvědomte si, že jako zákazník nemáte zpravidla ani tušení o tom, že je zde možný rozdíl. Kromě toho je také nutné se ptát, je-li tento směr vývoje objektivně správný.

Řada českých výrobců se kvalitě výroby věnuje velmi zodpovědně, jejich výrobky vše potřebné splňují, a tak lze očekávat kvalitní a bezproblémový výrobek. Jeden z nich, společnost Stavona, spol s r.o. České Libchavy dodává na trh výhradně okna a dveře z profilů třídy A. Důvodem je zejména spokojenost zákazníků, ale také snaha udržet dobré postavení plastových oken v konkurenci s jinými materiály (pozn.: dřevem a hliníkem). Tzv. „úsporné profily” českým zákazníkům nenabízí ani ve své ekonomické řadě Intensiv, která je určena pro komerční stavby a panelové domy. Navíc, společnost se zasazuje, aby výrobci, kteří tyto profily používají, je stáhli z výroby. Proč? Více nám o tom sdělil pan Jiří Jansa, obchodní ředitel firmy Stavona, spol, s r.o., České Libchavy.


Proč vaše firma odmítá použití profilů s tloušťkou stěny 2,5 mm, tedy třídy B, pro český trh? Jaký je důvod vašich pochybností?

Pokud začne docházet u výrobků ke ztrátě podstatných vlastností, jako je životnost a funkčnost, bude to zásadní chybou. Dodávaný výrobek musí přece splňovat zákazníkem očekávané a také normou stanovené požadavky. V souvislosti s tlakem na ceny byly v minulých letech veškeré součásti oken optimalizovány. Výrobci profilů i výrobci oken přistoupili k optimalizaci různě: objevily se profily s menší tloušťkou stěny, kolísavá je odolnost ocelových profilů a tloušťka pozinkování, apod. Navíc si také uvědomte, že se okenní křídla zvětšila. Dnes nejsou v požadavku zákazníků výjimečné třeba okenní prvky na celou výšku podlaží. Logicky tím však stoupá také hmotnost skel. Z toho vyplývá naše obava, že v honbě za nejlevnějšími cenami pak ve výsledku nebudou dostatečně zajištěny zmíněné podstatné vlastnosti oken.

Probíhaly u výrobců profilů již nějaká měření, například pevnost spoje v rozích apod. Jinak řečeno máte k dispozici výsledky exaktního zkoumání?

Ano. Technická měření i zkoušky již pochopitelně proběhly. A vlastně se naplnily očekávané předpoklady: výsledky deklarují lepší parametry okna, pokud je k jeho výrobě použitý profil třídy A. Technici společnosti VEKA (pozn.: přední evropský výrobce okenních profilů, Německo) provedli řadu měření, v nichž srovnávali vlastnosti profilů identické topologie, které se lišily pouze tloušťkou vnějších stěn – v prvním případě byla tato tloušťka 3 mm (třída A), v druhém pak 2,7 mm (třída B). Měření ukázala významný pokles mechanických vlastností profilů u třídy B ve srovnání se třídou A. Tak například:
Pevnost lomu v rozích – pokles až o 25 %.
Průhyb při zatížení větrem – průměrně o 10 % větší.
Průhyb vlastním zatížením v drážce zasklení – větší až o 25 %.
Šroubované spoje (kování) – pevnost o 20–25 % nižší.

Stojíte s vaším setrváním na užívání profilů třídy A při výrobě plastových oken osamocení, nebo jsou kolegové, kteří se k vám přidali?

Víme, že máme spojence jak v zahraničí (to se týká zejména výrobců profilových systémů, tedy dodavatelů surovin pro výrobce oken), tak v České republice. Řada dalších výrobců oken vidí, stejně jako naše firma, ve snížení tloušťky stěny velké nebezpečí pro výrobek. My svým postojem sázíme na kvalitu a následnou spokojenost zákazníků, čímž se chceme lišit od konkurence.

Na otázky odpověděl Jiří Jansa, obchodní ředitel firmy Stavona, spol, s r.o., České Libchavy, www.stavona.cz

Počet komentářů (1) Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Renesance luxferů

Renesance luxferů

30.9.2008 | | Okna a dveře

Měli jsme a možná je stále máme spojeny se socialistickou výstavbou – luxfery. Skleněné tvárnice, jimž jsme se po “sametovém“ převratu zdaleka vyhýbal... Celý článek

Skrytá výjimečnost - nové kování oken Stavona

Skrytá výjimečnost - nové kování oken Stavona

19.9.2008 | PR článek | Okna a dveře

Společně s profilovým systémem a zasklením tvoří kování jednu ze základních součástí okna. Pohledům je sice, snad kromě kliček a závěsů, z většiny skr... Celý článek

Myslíte na svoje zdraví? Plastová okna bez olova.

Myslíte na svoje zdraví? Plastová okna bez olova.

3.9.2008 | PR článek | Okna a dveře

Je důležité, aby každý ve svém zájmu a podle svých možností přispěl k ochraně svého zdraví a životního prostředí. Celý svět se snaží odstranit z život... Celý článek

Barevná okna pro váš dům či byt

Barevná okna pro váš dům či byt

22.7.2008 | PR článek | Okna a dveře

Plastové okno nemusí vždy být jen bílé, nyní si každý může vybrat barvu okenního profilu podle svých představ. Společnost Deceuninck je dodavatelem kv... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii