Reklama

Střešní okna – dostatek světla a krásný výhled

13.7.2009 | PR článek | Rubrika - Okna a dveře

Střešní okna – dostatek světla a krásný výhled

Denní světlo, jak už bylo mnohokrát prokázáno, pozitivně ovlivňuje naši psychiku. A protože trávíme hodně času v interiéru, ať je to soukromí našeho domova, kancelář, nákupní centrum nebo fitness klub, je důležité, abychom k sobě pouštěli sluneční paprsky, i když se nacházíme ukryti pod střechou. A pokud bydlíme pod střechou do slova a do písmene, jsou to právě střešní okna, která do podkrovních prostor přináší dostatek světla.

Čím více denního světla, tím atraktivnější a příjemnější je i naše bydlení. Střešní okna umožňují neopakovatelný výhled do krajiny, pohled na oblohu plnou hvězd či plujících mraků, ale také mimořádné hry světelných paprsků v interiéru. Abychom možnosti nabízené podkrovními prostory využili beze zbytku, vyplatí se věnovat pozornost výběru správné velikosti, počtu a způsobu osazení střešních oken.

Instalací střešních oken VELUX získáte mnohem víc denního světla. A když střešní okna osadíte hned do dvou stran místnosti a ve větším počtu, bude výsledek působit ještě harmoničtěji. Berte v úvahu také dráhu, po které se kolem vašeho domu pohybuje slunce, a využívejte každý jeho paprsek. Světla se nebojte – střešní okna totiž můžete opatřit širokou škálou rolet a žaluzií, které vám pomohou osvětlení podkrovního prostoru regulovat.

A výška osazení oken? Kvůli nerušené vyhlídce je ideální osadit střešní okno tak, aby byl jeho spodní okraj vzdálený nejvýše 120 cm od podlahy, kyvná střešní okna VELUX však výrobce doporučuje osadit už od výšky 85 – 110 cm. Pak budete dobře vidět ven nejen vestoje, ale i vsedě z pohodlného křesla nebo pohovky. Optimální umístění střešního okna se také řídí sklonem střechy. Střešní okna můžete řadit do sestav, jak nad sebou, tak vedle sebe. Takovéto sestavy prosvětlí mnohem větší prostor. Velmi efektní je také kombinace střešního okna s doplňkovým oknem, které na něj zespodu navazuje. Dnes už se nemusíte bát, že by snad přemíra oken znamenala špatnou izolaci a neustálý boj s chladem nebo horkem: současné systémové výrobky od renomovaných výrobců jako VELUX izolují dokonale.

Až 90 % času pobytu v místnosti lidé tráví vsedě, proto je doporučováno osadit střešní okno tak, aby z něj pohodlně viděl ven i sedící člověk.

Při rozhodování o počtu střešních oken se držte zásady, že prosklená plocha by měla odpovídat minimálně 10 % podlahové plochy místnosti. Jen tak dosáhnete optimální světelné pohody. Velikost oken má být úměrná rozměrům místností (čím větší prostory, tím větší okna), architektonickému rázu interiéru, a také přihlédněte ke sklonu střechy – čím je totiž střecha méně strmá a čím více se blíží vodorovné ploše, tím větší okno budete potřebovat pro získání stejné vyhlídky. Na webových stránkách společnosti VELUX najdete konkrétní hodnoty pro zajištění dostatečného osvětlení místnosti. U každého typu střešního okna je uvedena jeho zasklená plocha a zároveň i plocha podlahy, kterou toto okno dokáže osvětlit.

Výběr velikosti střešního okna ovlivňuje i sklon střechy - čím je sklon střechy nižší, tím delší okno je vhodné použít k dostatečnému prosvětlení podkrovních prostor.

A jaké typy střešních oken máte na výběr? Chcete-li využít prostor pod oknem k umístění nábytku, řešení vám nabízejí kyvná střešní okna VELUX, která se ovládají pomocí ergonomického madla v horní části křídla. Nerušený panoramatický výhled vám zprostředkují výklopně-kyvná střešní okna VELUX, která se otevírají směrem ven. Tato základní okna můžete zkombinovat navíc s doplňkovými střešními okny, která poskytnou ještě více denního světla a lepší výhled.

Více se dozvíte na www.velux.cz, kde najdete i přehled prodejců a certifikovaných montážních firem, včetně kontaktů na vzorkovny VELUX v Brně a Praze.

Přečtěte si související články:
Čerstvý vzduch a zdravé vnitřní klima v podkroví
Vybíráme střešní okna
Jak a čím zasklít střešní okna a jak uspořit energii

Související články

Předokenní rolety - důležitá ochrana stavby

Předokenní rolety - důležitá ochrana stavby

22.7.2009 | Zaclona.cz | Okna a dveře

Předokenní rolety nejsou jen záležitostí novostaveb, kde se nejčastěji využívá zamítací schránka, ale není problém upevnit předokenní roletu i dodateč... Celý článek

Otevřené – zavřené

Otevřené – zavřené

16.7.2009 | Redakce | Okna a dveře

O funkci a nezastupitelnosti interiérových dveří není možno polemizovat. I při maximální otevřenosti prostoru a propojení jednotlivých funkčních zón b... Celý článek

Inovace v roce 2009

Inovace v roce 2009

2.6.2009 | PR článek | Okna a dveře

V době, kdy se témata energetická účinnost, úspora energie a CO2 derou stále více do popředí, získává tepelná sanace stále více na významu. „Opatření ... Celý článek

Pro krásný výhled

Pro krásný výhled

25.3.2009 | Redakce | Okna a dveře

Okno, stylotvorný prvek ovlivňující tvář celé fasády – vnějšího výrazu každého domu. Nutno však říci, že tím jeho význam zdaleka nekončí. Příliv denní... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii