Pojištění odpovědnosti v roce 2014: Co změní nový občanský zákoník?

23.05.2014 | PR článek | Rubrika - Ostatní

Pojištění odpovědnosti je praktickým pomocníkem v krizových situacích, které nás mohou nečekaně potkat doma, v práci nebo na ulici, a postará se o úhradu finančních nároků 3. stran za námi způsobenou škodu. To by se nemělo změnit ani v roce 2014, i když nový občanský zákoník přece jen nějaké novinky do pojištění odpovědnosti vnáší.

Pojištění odpovědnosti v roce 2014: Co změní nový občanský zákoník?
Reklama

 

Hlavní změny v pojišťovnictví v roce 2014

První změnou bude přesun všech ustanovení ze Zákona o pojistné smlouvě do nového občanského zákoníku, což budou muset pojišťovny zohlednit ve svých materiálech. To podle Marcely Kotyrové, manažerky vzdělávání a komunikace České asociace pojišťoven, nebude až tak zásadní problém, jako chystané změny v náhradě majetkových škod a nemajetkové újmy.

Zatímco dodnes bylo primární variantou náhrady škody její zaplacení v penězích, od nového roku to bude „uvedení do předešlého stavu“. To s sebou může v praxi přinést řadu komplikací, neboť náklady např. na uvedení postaršího nabouraného vozidla do původního stavu mohou překročit původní hodnotu vozu před nehodou. Mezi pojistitelem a pojištěným tak může dojít k celé řadě sporů o adekvátnost náhrady nebo o to, zda se pojistnou událostí poškozený neobohatil.

Nemajetkové újmy – velká neznámá

Pro pojišťovny je rovněž těžko uchopitelné nové vymezení nemajetkové újmy. Nově můžete nárokovat náhradu za duševní útrapy nebo obavy ze ztráty života, což může vést k zajímavým situacím, kdy např. vytopený soused bude po vaší pojišťovně požadovat proplacení nejen promoklého stropu a vybavení, ale bude chtít z vašeho pojištění odpovědnosti odškodnit i nervy, které z neblahé situace měl. Jak se toto bude vypočítávat, nevědí pojišťovny ani potenciální poškození – opět lze tedy očekávat nárůst soudních projednávání.

Pokud by soused dostal z pohledu na vytopený byt infarkt nebo na něj třeba spadl vodou naplněný lustr, nový občanský zákoník mu zkomplikuje i náhradu škody na zdraví z vašeho eventuálního pojištění odpovědnosti. Vyhláška, která dosud upravovala výši náhrad, pozbude po novém roce platnosti a poškozený bude muset vyčíslit svoji újmu subjektivně.

Jak vidíte, zjednodušení právního prostředí se nekoná ani pro běžného občana ani pro pojišťovny, a s jistotou se dá očekávat jen negativní vliv na délku výplatních lhůt.

Reklama
Reklama

Související články

Velikonoční beránek, který potěší vaši rodinu

07.04.2020 | Ostatní

Velikonoční beránek je symbolem Velikonoc již od 14. století, kdy fungoval jako symbol jehněčího masa konzumovaného po konci předvelikonočního půstu.… Celý článek

Jak nám škodí klimatizace, pokud ji používáme nesprávně

22.05.2019 | Ostatní

V první chvíli se nám může vynález klimatizace zdát jako spásný nápad. Co by přeci mohlo být špatného na tom, mít doma pěkný chládek, zatímco venku… Celý článek

Každá žena by měla mít svůj koutek. A jak bude vypadat ten váš?

07.05.2019 | Ostatní

Téměř každá žena vlastní nejrůznější líčidla. A ta musí být někde uskladněna. A přiznejme si, že police v koupelně nepůsobí na pohled zrovna nejlépe.… Celý článek

Jak si zařídit předsíň, se kterou zazáříte?

01.05.2019 | Ostatní

Předsíň je první místností, do které se po vstupu do domu či bytu dostaneme. Jde o místo, kde vítáme návštěvy. A nejen proto by mělo jít o místo,… Celý článek

Reklama
Reklama