Pusťte na návštěvu čerstvý vzduch

5.12.2007 | | Rubrika - Ostatní

Pusťte na návštěvu čerstvý vzduch

Sponzorované odkazy:

Množství domácností vybavených plastovými okny je čím dál větší. Toto zpříjemnění s sebou však přináší povinnost, v zimním období pro mnohé nemilou: větrání. Ne snad, že bychom společně s vylepšením bydlení zpohodlněli a přestali přivádět do bytu čerstvý vzduch. Často ale zapomínáme, že plastová okna, na rozdíl od dřevěných, byt izolují a vytvářejí ideální prostředí pro množení roztočů a plísní. Jaká jsou rizika s tím spojená a jak se můžeme bránit?

Větráním se udržuje dobrá vlhkost vzduchu. Ta by se měla ideálně pohybovat v rozmezí 50% - 60%, zvláště obývá-li společnou domácnost alergik. Vyšší vlhkost přispívá k rozšíření plísní, nižší vysouší sliznice, které jsou tím pádem náchylnější k uchycení případného viru.

Problémy

Procento alergiků v naší populaci se stále zvyšuje. Alergii navíc nelze vyléčit, dají se pouze zmírnit či dočasně odstranit její příznaky. Dráždit nás může v podstatě cokoli a nevětraný byt ke zlepšení rozhodně nepřispívá. Může se navíc stát, že citlivou osobu začnou dráždit i pachy, linoucí se z kuchyně při vaření. Co konkrétního vám může způsobit tyto nepříjemnosti?

Roztoči

V kobercích, záclonách a klidně i ve vaší posteli se dost pravděpodobně ukrývá drobounký, pouhým okem nepozorovatelný živočich. O jeho existenci se dozvíte až ve chvíli, kdy na něj dostanete alergii vy nebo někdo z vaší rodiny. Roztoč má rád teplo a vlhko. Obzvlášť rychle se množí po létě, když po létě začneme topit. Je velmi těžké se ho mechanicky zbavit, ideální je proto vytvořit podmínky, ve kterých se mu nedaří.

Plísně

S interiérovými plísněmi se můžete setkat nejen doma, ale například na chatě. Právě tam se jim totiž nabízí přímo ideální prostředí. Přes týden není nikdo, kdo by vyvětral a plísně si libují. Vy si pak mezi ně jezdíte na víkend odpočinout.

Nejen doma na vás však číhají nástrahy uzavřených místností. Problém pokračuje, pokud máte v práci klimatizaci. Některé typy jen těžko nahradí vzduch přiváděný zvenčí oknem, často chybí potřebná vlhkost.

Jak z toho ven

Na plísně i roztoče existují postřiky. Nejdůležitější je však pravidelné větrání. Měli byste se přemoci a i při chladném počasí alespoň dvakrát denně vpustit do bytu čerstvý vzduch (ve větších městech je samozřejmě nutné přizpůsobit se případné nižší kvalitě vzduchu, najdou se tedy i dny, kdy je opravdu vhodnější nechat okno zavřené). Využít můžete také mikrocirkulaci vzduchu, která je dostupná u všech moderních typů plastových oken. Novinkou na trhu je v této oblasti systém větrání SCHIEDEL Aera, jenž umožňuje rovnoměrné větrání tam, kde ho potřebujete, ale zároveň zabraňuje zbytečným tepelným ztrátám.

Počet komentářů (1) Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Voňavý domov

Voňavý domov

18.1.2008 | | Ostatní

Když vchází do bytu návštěva, první, čeho si všimne, je vůně místnosti. Bude-li příjemná, vykouzlí během chvilky pohodovou atmosféru a ocení ji nejen ... Celý článek

Vánoční ozdoby – co všechno se v Čechách vyrábí?

Vánoční ozdoby – co všechno se v Čechách vyrábí?

14.12.2007 | Redakce | Ostatní

Vánoce již klepou na dveře, bytem voní cukroví, které po odpoledních a večerech připravujeme, a nejedna domácnost je vánočně vyzdobena. Před Štědrým d... Celý článek

Jak na revizi střechy a okapů?

Jak na revizi střechy a okapů?

8.10.2007 | | Ostatní

Na podzim přichází čas, kdy musíme pečlivě zkontrolovat stav střechy a okapů. Včasné odhalení závady nám často ušetří větší finanční výdaje, než když ... Celý článek

Domácí posilovna

Domácí posilovna

1.10.2007 | | Ostatní

Fanoušci zdravého životního stylu nacházejí čím dál více důvodů, proč trénovat doma. Mezi výhody domácí posilovny patří kromě zlepšování kondice a cel... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii