Víc než jen profese

8.2.2007 | časopis Dům a zahrada | Rubrika - Ostatní

Víc než jen profese

Sponzorované odkazy:

Někomu se může zdát interiérová tvorba zbytečně luxusní službou. Vždyť je zdánlivě snadné rozhodnout, kam postavím jakou skříň, kde bude viset obraz nebo který lustr zvolím pro osvětlení předsíně. Jistě, každý z nás má nějaký ten vkus a cit pro přiměřenost, ale jen těžko dosáhneme stejných výsledků jako člověk, který obor tvorby interiérů vystudoval a má již celou řadu praktických zkušeností.

Schopnost tvořit, možnost formovat je jedním z lidských nutkání, které nás dostalo až tam, kde jsme dnes. A to ve svém pozitivním i negativním smyslu. Potřeba vytvářet nové a přetvářet existující je všudypřítomná a v oblasti interiérů se stále více prosazuje na profesionální úrovni. A má zde své opodstatnění, neboť prostředí, v němž strávíme významnou část svého života, by mělo být maximálně příjemné a plně vyhovující našim potřebám.

Na stejné vlně

Přestože by na trhu mělo platit heslo "náš zákazník, náš pán", právě v oblasti architektury a interiérové tvorby je nutné, aby tento vztah byl založen mnohem více na vzájemné komunikaci klienta s architektem či designérem. V případě vzniku interiéru domu stojícího na západě Čech se z původně běžných pracovních kontaktů zrodilo upřímné přátelství, které se stalo zárukou vzájemné spokojenosti a dobře odvedené práce. Nabídku na zhotovení interiéru dostala architektka již ve fázi, kdy dům stál a neměla tudíž možnost ovlivnit jeho exteriér. O to s větším zápalem se pustila do příprav vnitřních prostor. Navržené změny byly dost zásadní a vyžadovaly i takové zásahy jako například bourání příček, výměnu stávající podlahové krytiny, navržení nové elektroinstalace, odstranění omítek a nevyhovujících vestavěných skříní. Daný prostor se výškově rozčlenil a vznikla klidová zóna pro posezení u krbu a televize.

Majitelé přiznávají, že v jedné z těchto prvotních fází je zcela ovládly obavy, zda bude dům ještě někdy obyvatelný. Na spartánské podmínky, kdy přespávali v suterénu, už dnes vzpomínají s nostalgickým úsměvem.

Zkosená hrana

Při tvorbě interiéru nezůstala architektka jen u pouhého "sestavování" vybraných katalogových předmětů, ale sama navrhla nábytek s atypickým zkosením hran. Podařilo se jí vyvrátit truhlářovy námitky, že něco takového nelze vyrobit, a výsledek rozhodně stojí za vynaložené úsilí. Právě netradiční zkosení sjednocuje vzhled stolků, skříněk i knihovny, která poněkud netradičně odděluje prostor kuchyně od obytné části. Vlastní invence architektky zde však neskončila. Kromě mnoha dalších uskutečněných nápadů vymyslela netradičně řešené záclony s dvojitým zavěšením a do prostoru schodiště umístila namísto běžného lustru původně stojací lampu upevněnou vzhůru nohama. Opomenout nelze ani žardiniéry s dekorativní vrbou. Celková barevná sladěnost jednotlivých prvků a povrchů je dovršena obrazy, s kterými bylo počítáno již předem a každý má proto své individuální osvětlení. Rovněž celý systém ostatních svítidel byl promyšlen tak, aby bylo možné individuálně osvětlovat jednotlivé části interiéru podle potřeby.

Na první pohled se může zdát celý interiér až příliš jednoduchý, ale ve skutečnosti je to promyšlený komplex drobných detailů, které spoluvytvářejí velice zajímavé dílo a dodávají domu nezaměnitelnou a zcela originální kvalitu.

Michal Sochor

Zaujal Vás článek? Máte také zajímavý byt či jste provedli rekonstrukci? Napište nám, my vše zveřejníme a vy dostanete odměnu až 2.500 Kč!

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Pusťte na návštěvu čerstvý vzduch

Pusťte na návštěvu čerstvý vzduch

5.12.2007 | | Ostatní

Množství domácností vybavených plastovými okny je čím dál větší. Toto zpříjemnění s sebou však přináší povinnost, v zimním období pro mnohé nemilou: v... Celý článek

Jak na revizi střechy a okapů?

Jak na revizi střechy a okapů?

8.10.2007 | | Ostatní

Na podzim přichází čas, kdy musíme pečlivě zkontrolovat stav střechy a okapů. Včasné odhalení závady nám často ušetří větší finanční výdaje, než když ... Celý článek

Domácí posilovna

Domácí posilovna

1.10.2007 | | Ostatní

Fanoušci zdravého životního stylu nacházejí čím dál více důvodů, proč trénovat doma. Mezi výhody domácí posilovny patří kromě zlepšování kondice a cel... Celý článek

Na skok za hranice

Na skok za hranice

28.12.2006 | časopis Dům a zahrada | Ostatní

Ještě před pár lety jsme sem jezdili bez cestovního pasu a jediné, čím jsme se možná trochu lišili, byl jazyk, i když i ten jsme vnímali spíše jako di... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii