Reklama

Bytové osvětlení, aneb jak správně vybírat plus ještě něco navíc

29.09.2016 | StanislavaV | Rubrika - Osvětlení

Jednou z neodmyslitelných součástí našeho bydlení jsou světla a osvětlení do bytu. Bez nich by totiž všechna snaha o útulný domov, přišla vniveč.

Bytové osvětlení, aneb jak správně vybírat plus ještě něco navíc
Reklama

Osvětlení plní nejenom praktickou funkci, ale také tu estetickou, jelikož se dobře vybrané osvětlení může stát i zajímavým bytovým doplňkem.

 

Můžeme si vybírat mezi různými lustry, lampami nebo led osvětlení svítícími diodami, a to stále není všechno.

 

lustr

Hlavní osvětlení bytu

Jedním z mnoha důležitých prvků je hlavní- jinými slovy centrální osvětlení. Vysvětlíme si to jednoduše. Centrální osvětlení je světlo, které osvětlí většinu místnosti, například lustr. To se hodí hlavně v místnostech, kde se dostává málo nebo vůbec žádné denní světlo. Například ložnice, obývák a koupelna. Můžete vybírat u led osvětlení, žlutého světla, kterého je tmavší a měkčí, přirozené například pro obývák. Můžeme vybírat mezi obyčejnými lustry, které obsahují jen pár úchytek na žárovky, ale do místností s vysokým stropem se vzhledově hodí více lustry, které jsou něčím zvláštní. Například visací lustry nebo bohatě zdobené osvětlení. Pokud máte rádi patřičnou eleganci a dostatek peněz v rozpočtu, můžete se porozhlédnout i po luxusním osvětlení do bytu. To jsou hlavně ta světla, která mají opravdu kvalitní materiál a zdobení.

 

lustr-zajimavy

Doplňková interiérová světla

K hlavnímu centrálnímu osvětlení, které nám zabere na skoro celou plochu místnosti, si musíme pořídit i nějaké osvětlení, které by vše doplnilo. V dětském pokoji je to lampa na psacím stolu, která by měla obsahovat pokud možno led žárovku, která vydává bílé světlo. To bude dětem k domácím úkolu pasovat lépe, protože jim vše hezky rozjasní. To samé platí u pracoven. Dále jsou důležité i když ne potřebné lampy u postele. Tam se hodí malé lampičky, které se vlezou na noční stolek. Pokud máte bojácné děti, můžete mít po bytě vyvěšeny led diody, to jsou tenké pásky s malými žárovkami, které ani nespotřebují moc elektřiny. Do různých koutů stačí postavit lampy, které například u křesla mohou svítit do knížky se kterou budete relaxovat. Osvětlení do koupelny bychom měli vybírat pečlivě, sem by nejlépe padlo bílé světlo, protože dámy, které se malují v koupelně potřebují dokonale vidět na svoji práci. Na to slouží i zrcadla se světly po bocích skla.

 

stolni-lampa

Na co nezapomínat při výběru osvětlení

Při výběru světel nezapomínejte dbát na to, aby se světla i jejich síla záře hodily k místnosti samotné. Já vám ukázala základní pravidla, ale každý musí jít i podle svého vkusu. Musíte se také podívat na velikost spotřeby energie, aby ste se nezhrozily při placení účtů za elektřinu. Do venkovních prostorů je lepší pořídit si solární osvětlení, s ním dost ušetříte, jelikož se světla dobíjí samy, přes Slunce.

Jak na originální lustr za pár korun

V obchodech s bytovými doplňky se dají pořídit levné papírové lustry, které nejsou moc pěkné, ale jsou cenově dostupné, pokud potřebujete rychle pořídit lustr, aby vám netrčela ze stropu ta nevzhledná žárovka. Když si pořídíte ten papírový můžete si jej velmi levně zkrášlit podle svých představ. Je to papír a dá se s ním dělat spousta věcí. Nastříkat na něj barvy, polepit ho dekoracemi a mnoho dalšího. Zde je pár ukázek, které vás určitě inspirují.  

 

lustr-papirovy

 

lustr-papirovy

 

lustr-s-pericky

 

lustr-papirovy

 

lustr-papirovy

 

lustr-s-kvety

 

lustr-s-puntiky

 

Doufám, že vám mé rady pomohly vymyslet a zjistit, jaká světla a osvětlení do bytu chcete a potřebujete.

 

Reklama
Reklama

Související články

Zelená elektřina pro ekologicky smýšlející lidi

27.05.2020 | Osvětlení

Jako majitelé rodinného domu máte jistě snahu utrácet co nejméně peněz za energie. Jenže cena by neměla být jediným aspektem. V dnešní době je stále… Celý článek

Tipy pro nákup vánoční světelné výzdoby

28.11.2019 | Osvětlení

Vánoce bez záplavy světýlek si dovede představit málokdo. Ať už vám Vánoce rozzáří svítící ozdoby na vánoční stromek, světelné dekorace do okna,… Celý článek

Jak na dostatek světla v interiéru

11.03.2019 | Osvětlení

Správně osvětlený interiér na nás dýchá naprosto jinou atmosférou než ten, kde jsme jeho správnému výběru a rozmístění nevěnovali potřebnou pozornost… Celý článek

Smart osvětlení: BasicDIM Wireless, chytré bezdrátové ovládání svítidel Zumtobel a Thorn

24.01.2019 | Osvětlení

Skupina Zumtobel Group, světový lídr v oblasti komplexního řešení osvětlení, na podzim rozšířila portfolio značek Zumtobel a Thorn o několik… Celý článek

Reklama
Reklama