Interiérová stropní svítidla a lustry

11.2.2011 | PR článek | Rubrika - Osvětlení

Interiérová stropní svítidla a lustry

Vybrat to správné stropní svítidlo či lustr do bytu, nebo domu není až tak lehký úkol jak se na první pohled může zdát. Každý prostor má jinou funkci, každý vyžaduje použití jiných světel. Při výběru centrálního světla je nutné vzít v úvahu užitkovost, vybavení interiéru a též individuální potřeby.

Osvětlení musí umožňovat správné a bezpečné provádění různých životních úkonů, a zároveň by se měla podílet na vytváření samotné atmosféry-vytvářet náladu,či povzbuzovat k práci.Každé světlo by mělo odpovídat základním pravidlům,které vyplívají ze znalostí o působení světla i barvy. To znamená, že ač každý zákazník sám nejlépe ví jaké světlo požaduje, je vždy lepší přijít do vybraného obchodu a poradit se s odborníkem. Pokud se budeme zajímat o tvar či funkčnost světla, máme nepřeberné možnosti výběru a vybírat můžeme z těchto základních typů osvětlení:

Bodová světla - dnes velice oblíbená varianta osvětlení pro interiéry, jsou praktická, lze je dle potřeby natáčet různými směry.je možnost je instalovat jako zapuštěné do sádrokartonu v předem připravených, v provedením pevném nebo výklopném,oblíbené jsou i tyčové závěsné stropní systémy.

Přisazená, zapuštěná stropní světla- jsou s uživatelského hlediska nejpraktičtějším typem světla, nejběžněji se užívají v místnosti s minimální světelnou výškou. Zapuštěná světla jsou velice módní a neustále si získávají stále více obdivovatelů, jsou elegantní přitom nenápadný a tvoří luxusní vzhled. Jejich jedinou nevýhodou je jejich nepříliš intenzivní zdroj světla, tudíž se povětšinou používají ve větším množství.

Lustr - nejtypičtějším představitelem závěsných svítidel.
Je klasikou mezi veškerými svítidly, jeho historie sahá až do 16. století. Dodnes patří k druhům osvětlení, jejichž nabídka nám neustále umožňuje dokonalý výběr do již sestavených interiéru. Nejčastěji jsou využívány v místnostech typu Obývacího pokoje, nebo ložnic, občas se vyjímají i v dětských pokojích. Z pravidla jsou kovové a zdobené křišťálovými ověsky, další typ lustru je rustikální (selský), ty kombinují kov s dřevem. V nabídce pak najdeme i různé druhy stínítek (sklo, textil, plast)

Důležitá je i intenzita osvětlení, ta se udává v luxech (Lx)-vybírá se dle účelu osvětlení, například na pracovní plochu by mělo dopadat světlo s intenzitou alespoň 300 Lx. Kdežto v obytných místnostech postačí pouze 50 až 100 Lx.

A konečně se dostáváme k samotné barvě zdroje. Barva je dána teplotou chromatičnosti udávanou v kelvinech. Označení zdroje například 940 značí následující:
Číslo 9 znamená kvalitu vnímání barev za použití dané zářivky (žárovky) pro obytné místnosti vybíráme zdroje s minimálním číslem 8.
Číslo 40 je barva světla v Kelvinech.

Počet komentářů (3) Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Design až na první místě...

Design až na první místě...

25.8.2011 | PR článek | Osvětlení

Stejně jako služby architektů, i designové osvětlení se stává stále dostupnější pro širší vrstvy lidí, čímž celá společnost roste a uzavírají se nůžky... Celý článek

Venkovní svítidla a jejich výběr

Venkovní svítidla a jejich výběr

17.5.2011 | PR článek | Osvětlení

Svítidla komplexně vzato by měla být vhodná k našemu záměru použití a zároveň dosahovat ekonomického provozu. Na venkovní osvětlení by měl být kladen ... Celý článek

Nemáte vánoční dárek? Stolní lampy a lampičky jsou řešením!

Nemáte vánoční dárek? Stolní lampy a lampičky jsou řešením!

13.12.2010 | PR článek | Osvětlení

Stolní lampa je nepostradatelným doplňkem každé domácnosti, kancelářského prostoru , ale i mnoha komerčních či obchodních prostor. Lampy neplní jen fu... Celý článek

Světlo nejen bílé, ale i plné barev a pocitových vjemů

Světlo nejen bílé, ale i plné barev a pocitových vjemů

2.11.2010 | PR článek | Osvětlení

Naše bezprostřední okolí, které je předmětem našeho života se někdy i nevědomky snažíme sladit s našimi pocity k docílení příjemného prostředí. Osvětl... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii