Světlovody - revoluční řešení pro temná zákoutí

24.10.2012 | PR článek | Rubrika - Osvětlení

Temné prostory bez oken máme v domě či bytě snad všichni - koupelny, chodby nebo toalety. Málokdo ví, že i do těchto místností si můžeme nechat přivést denní světlo. Jak? Takzvanými světlovody! Přesvědčíme vás, že nejde o žádné sci-fi.

Světlovody - revoluční řešení pro temná zákoutí
Reklama

Historie sahá až k roku 1980

Právě tehdy australský vynálezce Steve Sutton navrhl koncept umožňující převod denního světla zvenku do nitra budov. Vycházel přitom jen ze základních znalostí optiky. Již jeho prvotní koncept světlovodu dokázal efektivně převést denní světlo s minimálními ztrátami i na značnou vzdálenost.

 

Jak světlovod funguje?

Velmi jednoduše - světlo, které dopadá na střechu domu je usměrňováno speciální kopulí do světlovodu, který je uvnitř opatřen speciální odrazivou vrstvou. Ta způsobí odraz světla na difusér umístěný na stropě místnosti, kam světlo chceme vyvést.

 

Liší se od sebe jednotlivé světlovody?

V současné době již existuje mnoho druhů světlovodů - liší se použitými materiály, technologicky i co do výkonu. Tubus samotného světlovodu může být buď z pevného materiálu, nebo měkký. Světlovody s pevným korpusem bývají zhotoveny z tenkostěnného hliníku a jsou obecně výkonnější.

Výkonové rozdíly světlovodů jsou způsobeny především materiály použitými na zhotovení vnitřní odrazové plochy tubusu světlovodu. Nejlepší jsou moderní polymerické odrazové plochy. Od původních metalických materiálů se již postupně upouští. Kvalitně zhotovený světlovod z hliníku s polymerickou odrazovou plochou dokáže eliminovat tepelné ztráty a orosení vnitřku světlovodu (tzv. kondenzaci par).

 

V čem spočívají hlavní výhody instalace světlovodu?

  • komfortní denní osvětlení
  • minimální energetická náročnost
  • ekonomická úspora
  • pozitivní dopad na naši pohodu a zdraví celkově
  • nutné minimální stavební zásady do střechy domu (nesrovnatelné například se střešními okny)
  • světlo se do místnosti distribuuje stropem a neoslňuje

 

Jak dobře vybrat?

Žádný světlovod nemá univerzální uplatnění - vhodnost daného typu pro váš interiér musí zvážit odborník.  Je třeba sledovat nejen materiál, z něhož jsou světlovod a jeho odrazivá vrstva vyrobeny, ale také poměr ceny a kvality. Ani sebelépe zhotovený světlovod nebude fungovat stoprocentně, pokud se neprovede bezchybná instalace!

Reklama
Reklama

Související články

Zelená elektřina pro ekologicky smýšlející lidi

27.05.2020 | Osvětlení

Jako majitelé rodinného domu máte jistě snahu utrácet co nejméně peněz za energie. Jenže cena by neměla být jediným aspektem. V dnešní době je stále… Celý článek

Tipy pro nákup vánoční světelné výzdoby

28.11.2019 | Osvětlení

Vánoce bez záplavy světýlek si dovede představit málokdo. Ať už vám Vánoce rozzáří svítící ozdoby na vánoční stromek, světelné dekorace do okna,… Celý článek

Jak na dostatek světla v interiéru

11.03.2019 | Osvětlení

Správně osvětlený interiér na nás dýchá naprosto jinou atmosférou než ten, kde jsme jeho správnému výběru a rozmístění nevěnovali potřebnou pozornost… Celý článek

Smart osvětlení: BasicDIM Wireless, chytré bezdrátové ovládání svítidel Zumtobel a Thorn

24.01.2019 | Osvětlení

Skupina Zumtobel Group, světový lídr v oblasti komplexního řešení osvětlení, na podzim rozšířila portfolio značek Zumtobel a Thorn o několik… Celý článek

Reklama
Reklama