Viditelná úspora energie LED osvětlení

30.04.2012 | PR článek | Rubrika - Osvětlení

Kolik může domácnost, firma či obec ušetřit při používání LED osvětlení? Zjistěte, zda i u vás byste mohli ulehčit svému rozpočtu až desetitisíce korun ročně. Nejen úspora financí je výhodou LED osvětlení, ekologie a ochrana přírody je také benefitem této technologie.

Viditelná úspora energie LED osvětlení
ReklamaCo je LED?

LED (Light Emitting Diode - světlo emitující dioda) - zdroj světla s nejnižšími energetickými nároky s velkou životností (až 50 000 hodin nepřetržitého provozu tzn. přes 5,5 let nepřetržitého svícení). LED technologie je známá již desítky let, přesto v několika posledních letech zaznamenala veliký rozvoj. Dnešní LED diody jsou jedinečné svou flexibilitou. LED osvětlení nabízí velký výběr úhlů, barev vyzařovaného světla, světelné účinnosti a je zřejmé, že vývoj půjde neustále kupředu.

Srovnání s klasickými žárovkami

Nejznámějším a doposud nejpoužívanějším zdrojem světla jsou žárovky se žhavým vláknem. Toto wolframové vlákno se rozžhaví za pomoci elektrického proudu. Světlo je však pouze 5% výsledkem dodané energie, zbytek je odveden jako tepelné záření. Doteď nám běžné žárovky poskytovaly kvalitní službu v podobě snadného použití, okamžitého svícení, nízké pořizovací ceny a stálosti vyzařování barvy světla. Jelikož je jejich teplo nevyužito, jejich životnost je velmi krátká a i díky vysoké spotřebě se tak stávají pro dnešní dobu velice neekologické a nehospodárné.

LED svítidla fungují na principu polovodičových destiček, které přetvářejí elektrický proud přímo na světlo. I přes malé rozměry dosahují vysokého výkonu. Jejich největší přednost je vysoká životnost a výrazná úspora energie. LED žárovky patří do energetické skupiny třídy A oproti klasickým žárovkám, které se řadí do třídy E, F, G. Další nespornou výhodou je prakticky nerozbitnost led žárovky na rozdíl od spousty střepů, což může vzniknout rozbitím klasické žárovky.

Výhody LED osvětlení

• extrémně dlouhá životnost
• nízká spotřeba elektrické energie
• ekologicky šetrný výrobek
• svítí ihned na plný výkon
• možnost častého spínání
• odolnost vůči nárazům
• žádné infračervené nebo ultrafialové záření
• minimální údržba
• nepřehřívají se (malý vývin tepla)
• neobsahují rtuť


Typy LED svítidel

LED osvětlení je možné použít ve všech možných kombinacích, jejich využití je vhodné v celém sektoru společnosti, počínaje interiéry bytů, rodinných domů, restauračních a hotelových zařízení, osvětlení kanceláří, skladových a výrobních hal, zdravotnických a nemocničních provozů, sportovišť a sportovních hal, osvětlení městských ulic, tunelů i stadionů.

Pokud budete vybírat LED osvětlení na českém trhu, zaměřte se na výběr spolehlivé firmy. Jelikož je LED technologie novou záležitostí a již spousta firem tento sortiment nabízí ve svém portfoliu, pro případné reklamace je výběr stabilní firmy s několikaletou tradicí důležitým aspektem. Vyhnete se tak nepříjemným komplikacím a neodlehčíte ani vaší peněžence (zánik firmy před možnou reklamací). Jednou ze stabilních firem, která působí na trhu již 45 let, je česká firma OBZOR. Sortiment této společnosti zahrnuje osvětlení jak interiéru, tak exteriéru. LED žárovky již při výkonu 5 W (OBZOR – BSQ05-C) nahrazují běžné 45W žárovky. Svou efektivitou svícení se již dokáže LED žárovka (OBZOR – BSQ07-C) vyrovnat i 70W žárovce se žhavým vláknem. Nemusíte se ani obávat výměny za LED bodová světla. V nabídce můžete vybírat z 3 druhů patic (E14, GU10, MR14).

Prostory jako kanceláře, sklady, výrobních haly a jiné obchodní prostory se osvětlují fluorescenčními zářivkami. Výměnou za LED trubice nejen snížíte výrazně spotřebu energie, ale vyhnete se nepříjemnému blikání a hučení. Mají okamžitý náběh, nevyzařují UV záření a nevadí jim časté spínání. LED trubice neobsahují žádné škodlivé látky ohrožující životní prostředí, jako je tomu u běžných zářivek, u kterých se při výrobě používá vysoce toxická rtuť. LED trubice společnosti OBZOR jsou certifikovány německou certifikační společností DEKRA. Ke svému provozu nepotřebují startér, tlumivku ani žádný elektronický předřadník a jsou dodávány s bezpečným zapojením. Proto upadají obavy se zapojením a užíváním tohoto výrobku. V nabídce jsou trubice o délce 60, 90, 120 a 150 cm buď v matném, anebo čirém provedení. Všechny LED trubice jsou opatřeny paticí G13. Produkty jsou použitelné v prostředí o teplotě od -20 do +35 °C. Současně vyzařují o 40 % méně tepla než klasické zářivky a uspoří až o 60 % více energie. Velkou výhodu LED světel pro interiéry i venkovní prostory představuje fakt, že můžeme regulovat jejich barvu. V nabídce můžete vybírat z LED diod svítících bílou barvou, která je ideální pro pracovny, kanceláře nebo kuchyně a teplou bílou, která má sloužit spíše k odpočinku.

Pro průmyslovou aplikaci osvětlení jsou dobrou volbou LED pouliční lampy a LED stropní lampy. Nechejte si zpracovat návrh aplikace LED pouličního osvětlení. Společnost OBZOR poskytuje tuto službu zcela zdarma. Firma či obec si instalováním LED osvětlení také může zažádat o dotaci z Evropské unie na úsporu energie.

Kalkulace úspory a návratnosti investice

Mění se doba a mění se i nároky na komfort bydlení. Spotřeba elektrické energie osvětlení domácnosti představuje značnou položku v rodinném rozpočtu. LED osvětlení se tak stává zajímavou variantou, jak si dopřát luxus a chovat se přitom ekonomicky i ekologicky. Neustálé zdražování energií nás nutí zamyslet se nad využitými zdroji a jejich následnou substitucí. Ve většině domácností nalezneme 60W žárovky, kde se jejich počet může průměrně pohybovat kolem 20 kusů. Při době svícení 5 hodin denně a sazbě za energii 4,83 Kč (kW/h) nás celková spotřeba za rok vyjde na 2190 kW, což činí 10 578 Kč z rodinného rozpočtu. Kdybychom dosavadní žárovky nahradili žárovkami LED (OBZOR – BSQ08C), jejich spotřeba energie při výkonu 6,5 W by se snížila na 237 kW/rok. Úspora financí by tak činila celkem 9 432 Kč. I když nákup LED žárovek znamená vysokou počáteční investici, návratnost vložených financí se vrátí za 1,5 roku. Při vysoké životnosti LED osvětlení ušetří LED žárovky několik desítek tisíc korun.Kvůli regulacím ze strany orgánů EU pomalu, ale jistě zářivkovým trubicím odzvonilo. Pokud bude firma uvažovat o výměně zářivek za LED trubice, nejenom že je možné získat finanční podporu z dotace Evropské unie, ale také si firma sníží provozní náklady.


** LED trubice HT8S-H018-120AN, 120 cm, čirý kryt.
*** běžná spotřeba 36 W + nutno započítat 4 W na tlumivku.

Pokud by firma uskutečnila výměnu na LED trubice, návratnost investice může očekávat již za rok. Úspora ročních nákladů by činila téměř 20 000 Kč. Za 5 let tak firma ušetří na energii 100 000 Kč. LED svítidla v porovnání s běžným osvětlením tak vítězí na plné čáře.

Reklama
Reklama

Související články

Zelená elektřina pro ekologicky smýšlející lidi

27.05.2020 | Osvětlení

Jako majitelé rodinného domu máte jistě snahu utrácet co nejméně peněz za energie. Jenže cena by neměla být jediným aspektem. V dnešní době je stále… Celý článek

Tipy pro nákup vánoční světelné výzdoby

28.11.2019 | Osvětlení

Vánoce bez záplavy světýlek si dovede představit málokdo. Ať už vám Vánoce rozzáří svítící ozdoby na vánoční stromek, světelné dekorace do okna,… Celý článek

Jak na dostatek světla v interiéru

11.03.2019 | Osvětlení

Správně osvětlený interiér na nás dýchá naprosto jinou atmosférou než ten, kde jsme jeho správnému výběru a rozmístění nevěnovali potřebnou pozornost… Celý článek

Smart osvětlení: BasicDIM Wireless, chytré bezdrátové ovládání svítidel Zumtobel a Thorn

24.01.2019 | Osvětlení

Skupina Zumtobel Group, světový lídr v oblasti komplexního řešení osvětlení, na podzim rozšířila portfolio značek Zumtobel a Thorn o několik… Celý článek

Reklama
Reklama