Pohodlně a bezpečně do výšek

29.11.2006 | časopis Dům a zahrada | Rubrika - Podlahy a schody

Pohodlně a bezpečně do výšek

Sponzorované odkazy:

Přestože současný výběr druhů, typů a modelů schodišť je velmi bohatý, není jejich správná volba tak jednoduchá jako například v případě postele či skříně. Schodiště je třeba plánovat s časovým předstihem již ve fázi projektování rodinného domu. Zajistit soulad architektury domu s jeho interiérovými konstrukčními prvky a zároveň bezpečnost i pohodlí - to jsou úkoly pro projektanta či architekta.

Nabídka výrobců je velmi široká, nenechme se však ukolébat pohledem na hezké obrázky! Teprve při návštěvě specializované firmy nebo rozhovoru s projektantem se může ukázat, že individuální přání stavebníka nelze optimálně splnit - důvodem bývá málo prostoru nebo nevhodně zvolené místo pro umístění schodiště.

Estetika i praktičnost

Samozřejmě nejjednodušší situace nastává při stavbě domu. Řešení schodiště musí být nutně zahrnuto v projektové dokumentaci a zkušený architekt zpravidla nemívá problémy s jeho správným dimenzováním či umístěním. Většina schodišť je dnes konstruována jako čtvrt- nebo polotočitá, to znamená, že se od prvního "nástupního" schodu až k poslednímu "výstupnímu" schody stáčejí o 90, respektive 180 stupňů. Taková konstrukce zabírá při zachování požadavku pohodlného a bezpečného provozu méně místa než klasické přímé schody. Minimalizované řešení, jaké představuje polotočité schodiště, zabere pouze něco přes tři metry čtvereční obytné plochy místnosti, přesto je poměrně dobře schůdné. V případě, že je obytná plocha rozložena do několika úrovní, lze s výhodou využít schodiště s podestou. Velice atraktivní, avšak na dostatek prostoru náročné, je obloukové schodiště. Konečná volba tvaru a konstrukce však záleží na spoustě dalších faktorů. Důležitou roli hraje nejen samotná dispozice, ale také styl a zařízení obytného prostoru.

Schodiště? Pak jednoznačně dřevo...

Jen málokdo se při výběru schodiště dokáže obejít bez dřeva. Jde o velmi univerzální, líbivý a přírodní materiál, který se hodí prakticky do jakéhokoli interiéru. I velmi komplikované schodiště vyrobené ze dřeva působí lehce a vzdušně, v kombinaci s jinými prvky, nejčastěji ocelí a sklem, pak získává na neopakovatelné atraktivitě.

Z důvodu dostatečné odolnosti vůči zátěži se pro výrobu schodišť používá téměř výhradně tvrdé dřevo listnatých stromů, nejčastěji bukové, které také bývá nejlevnější. O něco dražší je javor, na vyšší cenové hladině se pak setkáme s jasanem v provedení s typickým hnědým jádrem, a světlým dubem.

Žádné schodiště se neobejde bez zábradlí. Vyžaduje jej norma, určitě se však také každý, kdo se po schodišti pohybuje, bude chtít cítit bezpečně. I jednoduché tyčové zábradlí v provedení z ušlechtilé oceli se velmi dobře vyjímá v kombinaci s celodřevěným schodištěm, mnohem větší škála možností se nabízí při provedení zábradlí z dřevěných trámků a sloupků. Ty lze navíc opatřit povrchovým nátěrem v různých barvách nebo bezbarvou lazurou, zvýrazňující charakter povrchu dřeva.

Trvanlivost vrchní nášlapné plochy jednotlivých schodišťových stupňů je jedním z nejdůležitějších kritérií při výběru materiálu. Možností je hned několik: koberec, textílie, PVC, přírodní nebo umělý kámen, keramika a samozřejmě dřevo. Z tohoto výčtu patří k nejtrvanlivějším kámen, keramika a tvrdé masivní dřevo, ostatní materiály je nutné časem opravovat nebo vyměnit. Cenově výhodné je PVC, dobrou volbou je rovněž kvalitní koberec, který zajišťuje měkkost, bezpečnost a tichost při provozu.

Výpočty zaručí bezpečnost

Bezproblémová schůdnost předpokládá pravidelně ukládané stupně rozměrově odpovídající daným normám. Ideální rozměry jsou: 27 cm hloubka a 18 cm výška jednotlivého stupně, šířka schodiště minimálně 80 cm a výška zábradlí by neměla být menší než 90 cm. Pro skutečně pohodlnou chůzi po schodech lze vyjít z jednoduchého vzorce 2v + h = 59 až 65 cm (v = výška stupně, h = hloubka stupně). Ideální schod má rozměr zhruba (v) 18 x (h) 27 cm, což při běžné výšce poschodí 270 cm představuje 15 schodů. U všech točitých schodišť by nejužší místo nemělo být kratší než 10 cm.

V principu je průběh schodiště pevně stanoven již při plánování půdorysu domu. Závisí na daném prostoru a velikosti prostupu do vyššího patra. Dodatečné změny jsou spojeny s vysokými náklady a jsou možné jen za určitých podmínek. Kromě toho takové úpravy ovlivňují celkový koncept uspořádání vnitřního prostoru. U mnoha konstrukcí je také rozhodující bezpečnostní osvědčení, které například zaručuje, že zábradlí ve výšce držení snese na jeden metr 350 kg zatížení ze strany, přičemž nedojde k jeho deformaci. Náročné výpočty, které ne každý výrobce může doložit, přitom stavebníkovi zaručují kvalitu dodaného schodiště a pocit jistoty při jeho užívání. Jsou-li v domě děti, je potřeba věnovat se také jiným detailům než je celková nosnost konstrukce schodů. Rozhodně bychom se měli vyhnout všem ostrým krajům a hranám, ideální jsou například dřevěné zaoblené stupně, zcela nevhodné je celokovové řešení schodiště. Kvůli dětem je také vhodné zvolit při konstrukci zábradlí namísto horizontálních vzpěr vertikální, které nevybízejí k lezení.

Zaujal Vás tento článek? Pro inspiraci vyhledejte aktuální nabídky výrobců v katalozích

Rádi nakupujete výhodně a se slevou? Pro slevové kupóny oBydleni.cz klikněte zde

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Schody jaksepatří

Schody jaksepatří

23.1.2008 | Redakce | Podlahy a schody

Víceúrovňové domácí prostředí se jen málokdy obejde bez schodů. Dříve, než se rozhodnete pro jejich konstrukci, zamyslete se nad tím, k čemu je budete... Celý článek

Dřevo a jeho příbuzní

Dřevo a jeho příbuzní

25.6.2007 | časopis Dům a zahrada | Podlahy a schody

Podlaha zásadně ovlivňuje zařizování interiéru - jiný styl nábytku a doplňků bude ladit s parketovou podlahou a jiný s vysokým hustým kobercem. Invest... Celý článek

Kvalita, nebo jen móda?

Kvalita, nebo jen móda?

21.12.2006 | časopis Dům a zahrada | Podlahy a schody

Jen výjimečně se v novostavbách rodinných domů setkáme s tradičními podlahovými krytinami, zejména koberci nebo linoleem. Ve většině případů dávají st... Celý článek

Mnoho možností pro podlahu

Mnoho možností pro podlahu

4.12.2006 | časopis Dům a zahrada | Podlahy a schody

Podlahovou krytinu volíme vždy s ohledem na účel místnosti - jiné nároky klademe na podlahu v předsíni, kam přicházíme v zašpiněných botách, jiné podl... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii