Reklama

Maximum pro náš spánek 2

17.10.2013 | Petr Brandejský | Rubrika - Postele a matrace

Ložnice Podívejme se, co nám říká norma. Plocha ložnice má být pro dvě osoby min. 12 m2 (nejlépe však 14 m2), pro jednu osobu 8 m2. Méně než 8 m2 se nepovažuje za obytnou místnost. Šíře ložnice s manželským lůžkem by neměla klesnout pod 2650 mm, pokud je v domě ložnic více, ostatní mohou mít pro dvě osoby šířku 2400 mm. Pro jednu osobu 2150 mm.

Maximum pro náš spánek 2
Reklama

Hloubka se doporučuje větší než dvojnásobek světlé výšky. Světlá výška pro ložnice stejně jako pro ostatní obytné místnosti je potom stanovena na:

1.    2 600 mm pro obytné místnosti bytových domů,

2.    2 500 mm pro obytné místnosti rodinných domů,

3.    2 300 mm pro obytné místnosti v podkroví.


Doporučuje se u novostaveb orientovat ložnici na východ nebo severovýchod v klidové části bytu nebo domu. Nesmí být průchozí do jiných místností, vyjma šatny a sociálního zařízení, určených pro tuto ložnici. Postele by měly být umístěny s rozvahou, manželské postele nejlépe ze tří stran obchozí, kvůli vstávání a uléhání a stejně tak stlaní. Vstupní dveře do místnosti by měly být v zorném úhlu ležícího člověka. Výška postele pro mladší 350 mm, u seniorů 400  - 450 mm. Doporučuje se jednu stranu postele (nejlépe delší rozměr) „ukotvit“ ke stěně. Délka postele by měla být o 200 – 250 mm delší, než je výška člověka. Takže postel -  v rozměrech mluvíme o lůžku pro jednoho „spáče“ takto. Běžně má mít postel rozměr cca 800/2000 mm. Tyto rozměry se mohou lišit podle potřeby, velikosti osoby, váhy a jiných kritérií. Pro dva lidi, partnery vycházíme z násobků těchto rozměrů 1600 - 2000/2000 – 2200 mm.

Pokusme se podívat na ložnici z více pohledů.

Dispozice bytu a umístění ložnice v něm podle typu bydlení. Jinak asi budeme k tomuto řešení přistupovat v novostavbě bytu či domku, jinak v bytě, který už svoje funkce plní. Jinak si budeme počínat u podkroví, střešní vestavby, jinak u loftového bydlení. Jinak u vesnické chalupy a jinak u panelákového řešení. Pojetí může být maximalistické, rozmáchlé nebo umírněné, ale i kupř. velmi minimalistické.

Stavební úpravy. Okna a dveře jsou neoddiskutovatelné atributy této místnosti. Jejich řešení se může měnit podle typu dispozice, funkčnosti, potřeby osvětlení a prosvětlení, větrání aj. Potřeba je i zamyslet se nad rozvodem elektro, vypínači (vč. regulátorů osvětlení) a dostatkem zásuvek pro případné lampičky, LED osvětlením, rádiem, CD přehrávačem aj. Totéž platí o zasíťování stran počítače, TV a připojení různých periférií dle potřeby.

 

Mobiliář a harmonizace prostředí. Dřevo, kov, plasty, sklo a jiné materiály jsou možným řešením, ale přírodní materiály určitě převažují. Postel může být kovová, ale proti ní postel krásně provedená z masívního dřeva má určitě svoji hodnotu a to nejen estetickou. Řešení tvarů postelí je velké množství, od obdélníků, čtverců, kruhových výsečí, až po různé průniky tvarů. Postele mohou být s nebesy, na soklu, podestě, na nožkách, vestavěné, přistavené, samostatné, výklopné aj. Nedílnou součástí postelí jsou matrace a rošty. Je vhodné, aby postele byly provětrávány a proto i případné úložné prostory je třeba řešit s rozmyslem. Lamelový rošt už je dnes prakticky běžnou součástí postele. Jde o pohodlí, ale hlavně o zdravé ležení. Člověk se za noc otočí v průměru 45 x a vypotí cca 1,5 l potu.

Dva miliony roztočů, kteří s vámi podle statistik sdílejí lůžko, milují vlhko. Je třeba, aby prostor pod matrací byl řádně odvětrán. Matrace svými vlastnostmi musí zajišťovat dostatečný komfort, přiměřenou tvrdost a možnost ventilace. Co se týká matrací a roštů, vznikl samostatný a svébytný segment. STUDIA ZDRAVÉHO SPÁNKU dnes nabízejí jedno, dvou a vícevrstvé řešení matrací s různými prolisy a zónami odlišné pružnosti, s různými komorami, pružinovým systémem, přírodními žíněnými vrstvami aj. K využití je zde i tzv. líná pěna (paměťová pěna), která se vrací do původního tvaru pozvolna, měkne s mírou tepla vašeho těla a umožňuje dobré prokrvení ve spánku. Matrace, v rámci tepelné pohody, mohou mít různé potahy na léto a na zimu. 

Obdobná hlediska stran designu, funkčnosti a materiálu platí i pro ostatní mobiliář ložnice. V rámci komplexní harmonie ložnice je dobré uvažovat i nad aspekty učení feng shuej a nad  geopatogenními zónami. Je třeba rozmístění mobiliáře věnovat dostatečnou pozornost. Pokud je možné s mobiliářem pohybovat dle těchto principů, docílíme určitě čistého, vkusného, harmonického a hlavně zdravého řešení. Čelo postele by mělo být u stěny, dveře co nejdále, ne za hlavou, volný prostor kolem, ne zrcadla, ne technika (TV, PC, video), ne živé rostliny, ne suché květiny, obrázky neutrální, fotky max. lidí, co zde spí atd. V rámci geopatogenních zón existují možnosti odrušení, odklonění těchto vlivů za pomoci odborníků.

Samostatnou kapitolou zde může být vliv materiálů – různé orgonity (odrušovací a harmonizující prvky), pyramidy, kameny a kamínky (křišťál), různé energetické spirály aj. Tyto všechny principy se zaměřují na intimní povahu ložnice, harmonii a neutralitu místa odpočinku a spánku. Vzhledem k tomu, že prospíme zhruba 1/3 života, je vytvoření energetické rovnováhy v této místnosti prioritou. Pokud nám to dispozice neumožňuje, existují řešení, jak nevhodné vlivy alespoň eliminovat. 

 

Autor: Ing. arch. Petr Brandejský

Použité zdroje: Wikipedie, Neufert – Navrhování staveb, citaty.net, Univerzum – Barvy pro váš domov – Suzy Chiazzari

Použité fotografie a obrázky: Exiteria, Ing. arch. Petr Brandejský

 

Reklama
Reklama

Související články

3 Tipy jak správně vybrat matraci

01.03.2020 | Postele a matrace

Spánek je důležitý, a k tomu, abyste si opravdu odpočali, potřebujete spánek kvalitní. Myslete proto na to, že při spánku je důležitá přirozená… Celý článek

Vybíráme rošt do postele

10.12.2019 | Postele a matrace

Spolu s matrací často pořizujeme i postelový rošt. V článku jsme se zaměřili, jaký rošt se hodí k matraci z paměťové pěny nebo jaký rošt není vhodný… Celý článek

Víte, kde sehnat kvalitní a levné matrace?

17.05.2019 | Postele a matrace

Spánek je pro nás velmi důležitý, a proto bychom měli dělat vše, co se dá k tomu, aby byl kvalitní a my se následující ráno cítili odpočatě, svěže a… Celý článek

Správná péče o matraci značně zvýší kvalitu vašeho spánku

29.04.2019 | Postele a matrace

Kvalitní spánek. To není jen kvalitní postel s matrací a pravidelná výměna ložního prádla. Velkou roli v tom, jak kvalitní náš spánek bude, hraje i… Celý článek

Reklama
Reklama