Ceny nemovitostí rostou. Měli bychom nakupovat, než bude pozdě?

09.08.2016 | PR článek | Rubrika - PR články

Průměrná cena bytu v ČR byla v červnu 2,15 milionu korun. To je sedmileté maximum a meziročně se jedná o 9% nárůst. Zvyšování cen způsobuje vysoká poptávka díky levným hypotékám, které jsou pro změnu na historickém minimu.

Ceny nemovitostí rostou. Měli bychom nakupovat, než bude pozdě?
Reklama

Podle odhadů budou ceny růst i v následujících měsících, a to jak u bytů, tak rodinných domů. Pokud tedy o koupi nemovitosti uvažujete, ať už jako investici nebo pro vaši potřebu, jedná se o ideální chvíli.

Nemovitosti jsou sice drahé, ale dostupnější než dřív

Paradoxem je, že ačkoliv jsou nemovitosti dražší, poměrově k průměrným platům vlastně zlevňují. To ukazuje tzv. index dostupnosti bydlení. Zatímco v krizových letech kolem roku 2009 při prakticky stejných cenách jako dnes vynaložila průměrná domácnost na byt 6násobek svých ročních příjmů, letos je to pouze přibližně 5,5násobek.


Dobrou investicí jsou například nové byty v rámci projektu Nad Přehradou.

Co se týče nebytových prostor, tedy kancelářských a komerčních objektů, tam je situace ještě příznivější, protože poptávka neroste takovým tempem. Prodej komerčních prostor v Praze za těmi bytovými pokulhává. To však nahrává zájemcům o tyto objekty, protože nízká poptávka snižuje cenu i nájemné.


Volné komerční prostory ke koupi jsou v rámci projektu Harfa Park od developera FINEP.

Developeři nestíhají stavět

V souvislosti s vysokou poptávkou po bytech roste i počet developerských projektů. Největší zájem je samozřejmě o prodej bytů v Praze. Např. česká firma Finep má aktuálně 3 rozpracované projekty po celé Praze a zároveň desítky bytů už hotových.

Doby, kdy majitelé nemovitostí sledovali vývoj realitního trhu s obavami, jsou ty tam. Počet nabídek klesl v prvním čtvrtletí meziročně o 30 %. I přestože se staví a plánuje mnoho novostaveb, dá se předpokládat, že počet volných nemovitostí bude nadále klesat, protože poptávka nabídku aktuálně převyšuje.


Projekt Britská čtvrť od developera FINEP.


VI. etapa výstavby projektu Harfa Park v Praze.


Projekt Malý Háj v Praze Štěrboholech.

Zájem však není pouze o byty. Prodej domů v Praze je také na vzestupu. Ceny tam však nerostou tak rychle a jsou stále o 18 % níž než v krizových letech kolem roku 2009.

Reklama
Reklama

Související články

Jak si žijí nejbohatší hráči pokeru na světě

30.12.2017 | PR články

Pro někoho je úspěch sláva, velké domy, drahé auta v garáži či krásné ženy. Pro nejbohatší pokerové hráče, jejichž příjmy mohou jít až na stovky… Celý článek

Skvostně čistá fasáda díky nanotechnologiím

28.09.2017 | PR články

Pěkná fasáda dělá čest celému domu, zatímco šmouhy, zašednutí a fleky dokážou dojem pokazit. Jak na skvostně čistou fasádu i po několika letech?… Celý článek

Kam se dřevem na zimu? Přeci do tepla a sucha

28.09.2017 | PR články

Přípravy na zimu vrcholí. Kdo má kamna, krbovky či kotel a potřebuje více dřeva než jiní, už určitě skládá polínka, řeže polena, případně… Celý článek

Reklama
Reklama