Domovní elektroinstalace a její doplňky

23.05.2012 | PR článek | Rubrika - Stavba

Nikdo z nás si život bez elektřiny už neumí představit. Vypínač a zásuvku využíváme denně nespočetněkrát a ani se nad tím nijak nepozastavujeme. Jaké další doplňky v domovní elektroinstalaci nám usnadňují živobytí?

Domovní elektroinstalace a její doplňky
Reklama


Termostaty

Toto technické zařízení udržuje v našich domovech stálou teplotu. Může ovládat jak vytápění, tak klimatizaci. Lokálním vytápěním si sám majitel ovládá zdroj tepla na příslušnou teplotu. Nejčastějším zdrojem tepla bývá kotel (plynový, elektrický, kondenzační), který dle navolené hodnoty automaticky termostat sepne. Součástí každého termostatu je teplotní snímač, který měří okolní pokojovou teplotu. Dále termostat obsahuje funkční tlačítka nebo kolečka, která slouží pro nastavení požadované teploty. Poslední zařízení, které každý termostat obsahuje, je relé nebo spínací kontakt. Na českém trhu jsou k dispozici termostaty analogové a digitální.

Analogové termostaty patří mezi základní. Obsahují mechanický otočný ovladač s teplotní stupnicí pro navolení požadované pokojové teploty. Na rozdíl od digitálních prostorových termostatů nepotřebují žádný zdroj napájení a výstupní relé. Pokud uživatel vybírá příslušný mechanický termostat, měl by v první řadě vybírat podle teplotního rozsahu.

Analogový prostorový termostat na omítku je k dostání již za 447 Kč (dodavatel OBZOR). V nabídce této firmy si můžete vybrat i analogový prostorový termostat pod omítku, podlahový, anebo kombinovaný termostat pod omítku.

Digitální termostaty obsahují celou řadu funkcí např. týdenní časový program, nastavení počtu cyklů sepnutí aj. Výhodou digitálního zařízení je, že obsahují displej. Na displeji jsou zobrazeny všechny důležité hodnoty (aktuální teplota, požadovaná teplota, datum, čas, aktivní časový program, indikace sepnutí zdroje tepla, indikace vybitých baterií). Některé termostaty mají displej podsvícený pro usnadnění nastavení programu za tmy. Hlavní výhodou některých digitálních termostatů je připojení externího čidla. Na rozdíl od mechanických termostatů vyžadují digitální prostorové termostaty napájení (baterie) a obsahují výstupní relé.

Digitální prostorový termostat na omítku je k dostání již za 1769 Kč nebo digitální termostat pod omítku již za 1549 Kč (dodavatel OBZOR). Opět můžete vybírat z prostorových, podlahových, anebo univerzálních termostatů.

Všechny termostaty přispívají k tepelné pohodě domova a regulace teploty vám pomůže výrazně snížit náklady na vytápění.

PIR čidla

Pohybové čidlo je technické zařízení, které měří určitou fyzikální veličinu a převádí ji na signál pro řídicí systém. PIR detektory jsou schopny zachytit pohyb těles, která mají jinou teplotu, než teplotu okolí. Jejich funkce je založena na zachycení změn vyzařování v infračerveném pásmu kmitočtového spektra elektromagnetického vlnění. Hlavními parametry senzorů jsou citlivost, práh citlivosti, dynamický rozsah, reprodukovatelnost a chyby senzoru. Důležitým faktorem pro správnou funkci čidla je nastavení jeho optiky. Možnosti snímání charakteristiky detektoru jsou celkem tři, a to typ vějíř, záclona a dlouhý rozsah. Typ nastavení je dán dle úhlu a umístění čidla např. v prostoru, v místnosti s velkými okny, nebo v dlouhých chodbách. Senzory lze vybírat jak na omítku, tak pod omítku.

PIR čidla lze koupit již za pár stovek korun, avšak pro přesnou funkci dejte přednost raději kvalitnímu výrobku. Časté falešné spínání by vás o tom jistě brzy přesvědčilo.

Bezdrátový systém

Ovládání nejen světel a topení, ale i stmívání, ovládání ventilátorů, žaluzií, garážových vrat aj. vám usnadní RF HOME, bezdrátový systém komunikace na radiofrekvenční technologii 868.3 MHz. Systém RF HOME se přizpůsobí jakýmkoli požadavkům pro rekonstrukci, novostavbu i pro pouhou potřebu rozšířit domácnost o nové spotřebiče. Komfort získáte nejenom při samotné manipulaci, ale také již při instalaci, u které odpadají nepříjemné bourací a zednické práce. Bezpečnost při manipulaci pro Vás i Vaše děti zajišťuje bateriové 3V napájení ve všech vysílačích. Tlačítkovými vysílači nebo pomocí dálkového ovladače (klíčenky) můžete ovládat domovní osvětlení, zapínat a vypínat ventilátory, otvírat a zavírat garážová vrata, vstupní závory, ovládat žaluzie, markýzy a rolety.

RF HOME byl vyvinut s ohledem na Váš komfort a bezpečí.

Veškeré výše popsané výrobky je možné si obohatit o designový rámeček z řady domovních vypínačů ELEGANT, DECENTE, VARIANT.

Ceny uvedené v článku jsou bez DPH, zdroj e-shop OBZOR

Reklama
Reklama

Související články

Střecha jako nová – čistíme střešní krytinu od mechu

25.09.2020 | Stavba

Mech nepůsobí na střešní krytině esteticky a navíc může být i dosti problematický. Odstranění mechu ze střechy je tedy žádoucí, otázkou ovšem zůstává… Celý článek

Lehké střešní krytiny značky Onduline

05.08.2019 | Stavba

Vybrat si střešní krytinu může být běh na dlouhou trať. Na trhu je tolik rozdílných možností. Po které ale sáhnout? Pokud hledáte lehkou střešní… Celý článek

Co stavitelům nabízí stavebniny PRO-DOMA?

25.04.2019 | Stavba

Jedním z nejdůležitějších předpokladů každé úspěšné stavby je přístup k dostatečně širokému sortimentu kvalitních a regionálně dostupných stavebnin.… Celý článek

Vybíráme jímku. Jak na to?

15.06.2018 | Stavba

O tom, co je to jímka, se není nutné dlouze rozepisovat. V praxi se jedná o hermeticky uzavřenou nádobu, který je umístěná pod zemí. Když se… Celý článek

Reklama
Reklama