Domovní elektroinstalace a její doplňky

23.5.2012 | PR článek | Rubrika - Stavba

Domovní elektroinstalace a její doplňky

Nikdo z nás si život bez elektřiny už neumí představit. Vypínač a zásuvku využíváme denně nespočetněkrát a ani se nad tím nijak nepozastavujeme. Jaké další doplňky v domovní elektroinstalaci nám usnadňují živobytí?


Termostaty

Toto technické zařízení udržuje v našich domovech stálou teplotu. Může ovládat jak vytápění, tak klimatizaci. Lokálním vytápěním si sám majitel ovládá zdroj tepla na příslušnou teplotu. Nejčastějším zdrojem tepla bývá kotel (plynový, elektrický, kondenzační), který dle navolené hodnoty automaticky termostat sepne. Součástí každého termostatu je teplotní snímač, který měří okolní pokojovou teplotu. Dále termostat obsahuje funkční tlačítka nebo kolečka, která slouží pro nastavení požadované teploty. Poslední zařízení, které každý termostat obsahuje, je relé nebo spínací kontakt. Na českém trhu jsou k dispozici termostaty analogové a digitální.

Analogové termostaty patří mezi základní. Obsahují mechanický otočný ovladač s teplotní stupnicí pro navolení požadované pokojové teploty. Na rozdíl od digitálních prostorových termostatů nepotřebují žádný zdroj napájení a výstupní relé. Pokud uživatel vybírá příslušný mechanický termostat, měl by v první řadě vybírat podle teplotního rozsahu.

Analogový prostorový termostat na omítku je k dostání již za 447 Kč (dodavatel OBZOR). V nabídce této firmy si můžete vybrat i analogový prostorový termostat pod omítku, podlahový, anebo kombinovaný termostat pod omítku.

Digitální termostaty obsahují celou řadu funkcí např. týdenní časový program, nastavení počtu cyklů sepnutí aj. Výhodou digitálního zařízení je, že obsahují displej. Na displeji jsou zobrazeny všechny důležité hodnoty (aktuální teplota, požadovaná teplota, datum, čas, aktivní časový program, indikace sepnutí zdroje tepla, indikace vybitých baterií). Některé termostaty mají displej podsvícený pro usnadnění nastavení programu za tmy. Hlavní výhodou některých digitálních termostatů je připojení externího čidla. Na rozdíl od mechanických termostatů vyžadují digitální prostorové termostaty napájení (baterie) a obsahují výstupní relé.

Digitální prostorový termostat na omítku je k dostání již za 1769 Kč nebo digitální termostat pod omítku již za 1549 Kč (dodavatel OBZOR). Opět můžete vybírat z prostorových, podlahových, anebo univerzálních termostatů.

Všechny termostaty přispívají k tepelné pohodě domova a regulace teploty vám pomůže výrazně snížit náklady na vytápění.

PIR čidla

Pohybové čidlo je technické zařízení, které měří určitou fyzikální veličinu a převádí ji na signál pro řídicí systém. PIR detektory jsou schopny zachytit pohyb těles, která mají jinou teplotu, než teplotu okolí. Jejich funkce je založena na zachycení změn vyzařování v infračerveném pásmu kmitočtového spektra elektromagnetického vlnění. Hlavními parametry senzorů jsou citlivost, práh citlivosti, dynamický rozsah, reprodukovatelnost a chyby senzoru. Důležitým faktorem pro správnou funkci čidla je nastavení jeho optiky. Možnosti snímání charakteristiky detektoru jsou celkem tři, a to typ vějíř, záclona a dlouhý rozsah. Typ nastavení je dán dle úhlu a umístění čidla např. v prostoru, v místnosti s velkými okny, nebo v dlouhých chodbách. Senzory lze vybírat jak na omítku, tak pod omítku.

PIR čidla lze koupit již za pár stovek korun, avšak pro přesnou funkci dejte přednost raději kvalitnímu výrobku. Časté falešné spínání by vás o tom jistě brzy přesvědčilo.

Bezdrátový systém

Ovládání nejen světel a topení, ale i stmívání, ovládání ventilátorů, žaluzií, garážových vrat aj. vám usnadní RF HOME, bezdrátový systém komunikace na radiofrekvenční technologii 868.3 MHz. Systém RF HOME se přizpůsobí jakýmkoli požadavkům pro rekonstrukci, novostavbu i pro pouhou potřebu rozšířit domácnost o nové spotřebiče. Komfort získáte nejenom při samotné manipulaci, ale také již při instalaci, u které odpadají nepříjemné bourací a zednické práce. Bezpečnost při manipulaci pro Vás i Vaše děti zajišťuje bateriové 3V napájení ve všech vysílačích. Tlačítkovými vysílači nebo pomocí dálkového ovladače (klíčenky) můžete ovládat domovní osvětlení, zapínat a vypínat ventilátory, otvírat a zavírat garážová vrata, vstupní závory, ovládat žaluzie, markýzy a rolety.

RF HOME byl vyvinut s ohledem na Váš komfort a bezpečí.

Veškeré výše popsané výrobky je možné si obohatit o designový rámeček z řady domovních vypínačů ELEGANT, DECENTE, VARIANT.

Ceny uvedené v článku jsou bez DPH, zdroj e-shop OBZOR

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Jak na nízkoenergetickou stavbu?  Zeptejte se na stavebním veletrhu FOR ARCH

Jak na nízkoenergetickou stavbu? Zeptejte se na stavebním veletrhu FOR ARCH

10.8.2012 | Redakce | Stavba

Chcete bydlet moderně a zbytečně neutrácet za energie? Novinky o nízkoenergetickém stavění, které hýbou současným světem stavebnictví, nabídne jako no... Celý článek

Rovnocenný partner

Rovnocenný partner

19.7.2012 | PR článek | Stavba

Divize Střešní a solární technologie koncernu Roto s celkem 4 100 zaměstnanci na celém světě a obratem za rok 2011 ve výši zhruba 656 milionů eur patř... Celý článek

Vyhněte se požáru rekonstrukcí elektroinstalace

Vyhněte se požáru rekonstrukcí elektroinstalace

17.4.2012 | PR článek | Stavba

Máte pocit, že není něco v pořádku, žárovka bliká, časté výpadky proudu? I drobná závada v elektroinstalaci může napáchat četné majetkové škody, ale h... Celý článek

Veletrh MOBITEX představí novinky ze světa nábytku a designu

Veletrh MOBITEX představí novinky ze světa nábytku a designu

3.4.2012 | PR článek | Stavba

Zajímají Vás novinky a trendy ze světa nábytku a designu? Navštivte ucelenou přehlíd-ku předních českých výrobců nábytku, veletrh MOBITEX od 24. do 28... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii