Reklama

Jak na rekonstrukci panelového bytu

04.01.2013 | časopis Panel Plus | Rubrika - Stavba

Pokud již delší dobu bydlíte nebo se právě stěhujete do staršího bytu, dříve či později přijde na řadu otázka různých oprav, úprav, částečné nebo dokonce kompletní rekonstrukce.

Jak na rekonstrukci panelového bytu
Reklama

V panelákových bytech přichází nejčastěji na řadu jako první umakartové jádro. V takovém případě nemá smysl uvažovat o jiném řešení, než je jeho kompletní vybourání a vyzdění nového buď ve stávající nebo v případě, že to možnosti dovolí, i v úplně nové dispozici. Stará umakartová jádra totiž nejen že špatně vypadají a zabírají zbytečné místo, ale hlavně jsou zdrojem různých nečistot a plísní. Proto se například varianta nalepení obkladových desek na původní umakart může v první fázi zdát levnější, rychlejší a dostačující, ale bohužel nevyřeší zásadní problémy s umakartovým jádrem spojené a nakonec celkovou rekonstrukci pouze oddálí a ve finále i značně prodraží. 

 

  

 

Mnoho možností pro změnu

Další možnosti jsou neomezené a záleží pouze na vašich finančních možnostech. Je možné se rozhodnout pouze pro částečnou úpravu a nebo pro kompletní změnu s naprosto odlišnými dispozičními parametry. I bydlení v panelovém bytě totiž může být na vysoké úrovni a zdaleka nemusí řadit jeho obyvatele do jakési kategorie nižšího stupně, což se ještě nedávno předpokládalo. Panelové byty začaly být díky novým technologiím a nabídce trhu velmi žádané. V těchto bytech je totiž tato změna velmi jednoduše proveditelná a lze zde vytvořit moderní a krásný prostor pro velice kvalitní bydlení.

 

Obklady, osvětlení a montáž vybavení

 

Po rozvodech už byt přestával být staveništěm. Všechny stěny a stropy se srovnaly lepidly a vyštukovaly, stropy v jádře a v předsíni se snížily sádrokartonovými podhledy, do kterých se umístily bodová světla s úspornými LED diodami. Podhled zde byl zvolen ne jen pro umístění bodovek, ale také proto, že se nad ním daly vést páteřní rozvody elektra, které se tak nemusely zasekávat do zdí, což je drahé nebo vést lištami, které zase nejsou hezké.

Dále se obložila koupelna i WC, na žádost zákazníka byly obě místnosti hodně barevné a veselé, stejně jako malby většiny pokojů. Položily se dlažby a osadily zařizovací předměty, po nich přišlo rovnání ostatních podlah nivelacemi a montáž plovoucích podlah, dveří a nakonec kuchyně.

 

 

Jaký je průběh rekonstrukce?

Od první nezávazné schůzky se vám věnuje jeden z vyškolených techniků. Na této schůzce vám vysvětlí základní pracovní postupy, doporučí varianty, nabídne možnosti a na míru sestaví co nejvíce konkrétní, ale pro vás zatím nezávazný položkový rozpočet. V případě, že se s nimi pak do rekonstrukce pustíte, bude se vám věnovat i nadále. Osobně váš byt zaměří, vyhotoví všechny náležitosti jako je projekt nebo technická zpráva.

Následně vám pomůže při výběru materiálů a vybavení. Bude se vám věnovat nejen při řešení dispozice, ale pomůže vybrat sanitu, barevně sladit a najít v široké nabídce vhodné obklady, v případě větších rekonstrukcí doporučí podlahové krytiny, dveře, poradí s novými rozvody elektra, vody i kanalizace, opravou popraskaných či křivých zdí nebo designem kuchyně. Budete se moci spolehnout na to, že všechny doporučené materiály i zařizovací předměty budou funkční, vyzkoušené a jejich kvalita ověřená množstvím předešlých zakázek a bude plně korespondovat s vašimi estetickými i finančními možnostmi a představami.

Technik se pak sám stane součástí realizace, protože bude kontrolovat průběh a kvalitu provedených prací, návaznost jednotlivých řemesel a závozů materiálů, dodržování technologických postupů a v neposlední řadě i termínů. Bude s vámi řešit případné nejasnosti či změny vzniklé v průběhu realizace a dokončenou stavbu vám také osobně předá.

 

 

V první fázi se vybouralo umakartové jádro i všechny nenosné a nevyhovující dřevotřískové příčky a zrušily všechny instalace. Tím v bytě zůstaly jen obvodové stěny, ze kterých se seškrábaly nánosy původních barev až na beton a instalační šachta.

 

Ve druhé fázi se vyzdila nová dispozice bytu, při které se zabudovalo i pouzdro posuvných dveří do obýváku, které je sice dražší než běžné otvíravé otočné dveře, ale je elegantní, šetří prostor a v tomto případě bylo i nutností, protože stěna za nimi byla využita jako televizní, což by v případě otvíravých dveří nebylo možné. Původní plánem byla instalace posuvných dveří v celém bytě, ale právě díky jejich ceně nakonec zůstaly pouze jedny.

 

Foto: PANELREKO

Více se dočtete v časopise Panel Plus

Reklama
Reklama

Související články

Střecha jako nová – čistíme střešní krytinu od mechu

25.09.2020 | Stavba

Mech nepůsobí na střešní krytině esteticky a navíc může být i dosti problematický. Odstranění mechu ze střechy je tedy žádoucí, otázkou ovšem zůstává… Celý článek

Lehké střešní krytiny značky Onduline

05.08.2019 | Stavba

Vybrat si střešní krytinu může být běh na dlouhou trať. Na trhu je tolik rozdílných možností. Po které ale sáhnout? Pokud hledáte lehkou střešní… Celý článek

Co stavitelům nabízí stavebniny PRO-DOMA?

25.04.2019 | Stavba

Jedním z nejdůležitějších předpokladů každé úspěšné stavby je přístup k dostatečně širokému sortimentu kvalitních a regionálně dostupných stavebnin.… Celý článek

Vybíráme jímku. Jak na to?

15.06.2018 | Stavba

O tom, co je to jímka, se není nutné dlouze rozepisovat. V praxi se jedná o hermeticky uzavřenou nádobu, který je umístěná pod zemí. Když se… Celý článek

Reklama
Reklama