Stavba

Jak pečovat o střechu v zimě

Poctivá podzimní příprava střechy vám v naprosté většině případů zajistí bezproblémové přečkání zimních měsíců. Problémy se však mohou objevit na jaře, při odtávání sněhu nebo náhlých oblevách. Tehdy hrozí zatékaní do pláště střechy. Pokud nebude včasně řešeno, může ve finále způsobit ještě větší škody než sníh samotný. Obsáhlá revize střechy by tedy měla následovat i na jaře. Ale nepředbíhejme.

Sníh může být větší hrozbou paradoxně v nížinách

Nadměrná sněhová nadílka může být větší hrozbou paradoxně mimo vysokohorské regiony s vysokým úhrnem srážek. Česká republika je dle norem rozdělena do různých sněhových oblastí dle odlišného zatížení sněhem. Proto jsou střechy v horských oblastech konstruovány jinak než v nížinách. Horské střechy mají zpravidla ostřejší sklony než střechy v nižších oblastech. Tím pádem i vzniklá zátěž je menší a spad sněhu ze střechy zpravidla snadnější.

Střešní konstrukce domů ležících mimo regiony s každoročně bohatou sněhovou nadílkou nejsou na extrémní zátěž stavěny. Čím je střecha plošší, tím více sněhu na ní zůstává. U takovýchto střech je odklízení většího množství zvláště mokrého sněhu nezbytné, v opačném případně hrozí i poškození střechy.

Kdy a jak shazovat sníh

O odolnosti střechy a o její nosnosti nerozhoduje pouze možné zatížení sněhem, při statických výpočtech je také nutné počítat například se zatížením konstrukce větrem. Kolik sněhu střecha v praxi unese, závisí také na konstrukci celé budovy. Určit konkrétní výšku nebo objem sněhu, který už pro střechu znamená riziko, je tedy obtížné a obecně platná rada, kdy už je třeba sníh shodit, neexistuje.

Sesuv sněhu neohrožuje pouze samotnou konstrukci, masa bílé pokrývky na střeše je riziková také pro okapy a chodce procházející pod střechou. Proti pádu masy sněhu ale můžeme střechu zajistit. „Správně instalované protisněhové komplety nebo protisněhové tašky dokážou sníh zbrzdit nebo alespoň rozdělit, aby nespadl naráz a nezpůsobil tak škody na majetku nebo zranění kolemjdoucích,“ upozorňuje Rudolf Prus, vedoucí technického úseku výrobce pálených tašek Tondach Česká republika s.r.o.

Obecně platí, že odstranění sněhu při jeho vysokém nánosu určitě střeše neublíží. Do této činnosti bychom se ale neměli pouštět sami. Pod sněhem se může skrývat ledová vrstva, která nemusí být na první pohled patrná. Kromě rizika zranění či pádu ze střechy je tu navíc riziko poškození střechy neopatrným zásahem lopatou či jiným nástrojem. V praxi bývá lepší obrátit se na odbornou firmu, které se na řešení obdobných situací specializuje. V krajních případech bezprostředního nebezpečí je možné požádat o pomoc hasiče.

Nejvyšší čas odstranit sníh ze střechy:

1. Kolik centimetrů prachového nebo těžkého sněhu by mělo na konkrétní střeše maximálně ležet, bývá uvedeno ve stavební dokumentaci.

2. Ačkoliv střechy jsou konstruovány na větší zatížení, leží-li na metru čtverečním střechy více než 50 kg sněhu, je rozumné jej odstranit.

3. Je-li střecha zatížena sněhem nerovnoměrně, hrozí deformace střešní konstrukce, také tehdy je vhodné síh ze střechy odstranit.

4. S odstraněním sněhu nečekejte na oblevu, kdy hrozí sklouznutí a pád celé masy těžkého sněhu naráz.

5. Před shazováním označte místo shozu a zajistěte, aby v jeho prostoru nebyla auta ani do něj nevstupovali chodci.

Zdroj: TONDACH Česká republika s.r.o.

Pozor na rampouchy

Rampouchy představují další nebezpečí, které může poškodit okraje střech nebo okapy. Zmrzlé kusy ledu mohou vážit i desítky kilogramů, při jejich pádu hrozí poškození, v horším případě odtržení a pád okrajových částí střech a okapů. Několik kilogramů vážící rampouch představuje také obrovské riziko pro chodce nebo automobily nacházející se pod střechou. Za případné škody způsobené padající ledovou masou je odpovědný majitel domu.

„Pokud rampouchy vzniknou, nechte je odstranit odbornou firmou. Lepší je ale jejich vzniku předejít. K tomu je třeba zajistit dobré a dostatečné větrání pod krytinou, dále dobrý funkční protisněhový systém a případně dle konstrukce žlabů i topné kabely ve žlabech,“ dodává Ing. Eva Hellerová, soudní znalec se specializací na střechy a střešní pláště.

Solární kolektory v zimě

Máte na střeše nainstalované solární kolektory? Před zimou je rozhodně není třeba odmontovávat. Solární systémy jsou mrazu odolné, díky hladkému povrchu se na nich sníh víceméně neudrží, případně pod slunečním svitem roztává. Kolektory tak mohou být fungujícím zdrojem energie i zimě. Obecně solární energie nestačí v našem klimatickém pásmu pokrýt spotřebu pouze v měsících prosinci a lednu. Více však záleží na konkrétních dimenzích daného systému i zásobníku.

Připraveno ve spolupráci s odborníky ze společnosti Tondach Česká republika s.r.o.

Více na www.tondach.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *