Jaký dům je nejlepší pro alergické dítě? Ten, který dýchá

17.8.2011 | Redakce | Rubrika - Stavba

Jaký dům je nejlepší pro alergické dítě? Ten, který dýchá

Sponzorované odkazy:

Alergie neznamená pro děti jen omezený pobyt v přírodě nebo sennou rýmu z čerstvě posekané trávy. Nástrahy v podobě prachu, roztočů nebo látek, které se uvolňují z lepidel či různých laků, na ně mnohdy čekají i ve zdánlivém bezpečí domova. Jaký dům je tedy pro děti s alergiemi ten nejvhodnější?

Alergie, tj. nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné podněty, je ve vyspělých zemích jedním z nejčastějších zdravotních onemocnění.
V některých státech trpí alergiemi až třetina jejich obyvatel, toto číslo navíc neustále roste. V České republice jsou nějakou formou alergie postiženy přibližně dva miliony obyvatel, podstatnou část z nich přitom tvoří děti. Kromě na první pohled neškodných příznaků, jakými jsou například zarudlé oči, rýma nebo svědění kůže, může alergie vyústit až třeba v astmatický záchvat.

Roztočům se daří v teple a vlhku

Ačkoliv je zřejmě nejúčinnějším a nejlevnějším prostředkem, jak s alergiemi bojovat, se alergenům úplně vyhnout, zdaleka ne vždy je to možné. A to ani doma, kde spolu s dětmi trávíme nejvíce času. Paradoxně se totiž některé z hlavních alergenů, například roztoči, nacházejí právě v interiéru. Na vině jsou přetopené a vlhké místnosti, které tvoří ideální podmínky pro množení roztočů. Jejich trus je přitom typickým spouštěčem alergií. Jen pro ilustraci: během svého krátkého života zvládne každý roztoč vyprodukovat přibližně dva tisíce částeček výkalů. V jednom gramu prachu přitom žije 1500 až 5000 roztočů. Přímo semeništěm roztočů jsou potom postele, koberce nebo čalouněný nábytek. I proto odborníci doporučují takový nábytek odstranit a především snížit pokojovou teplotu a často a intenzivně větrat.

Udržovat v pokoji stabilní vlhkost běžným větráním je však téměř nadlidský výkon. I proto se stále více prosazují, i když zatím převážně v nízkoenergetických a pasivních domech, systémy řízeného větrání s rekuperací tepla. Teplota se sice v pasivních domech pohybuje zpravidla kolem 20 ºC, od zateplených zdí však nejde takový chlad jako v běžných domech. Pocitově je tedy interiér mnohem teplejší, hůře se v něm ale daří roztočům.

Pozor dejte i na prach a pyly

Pokud v nejbližší době stěhování do pasivního domu neplánujete, měli byste alespoň dodržovat určitá základní pravidla. Především odstraňte věci, na které se zbytečně chytá prach. Knížky nebo například hračky uložte do uzavřených skříní, peřiny po babičce raději vyměňte za deky z hypoalergenních materiálů. Mimo dosah prachu by měly být uloženy i lůžkoviny, které raději často perte a po vyprání i žehlete.

Až 90 % roztočů se lze podle odborníků zbavit odstraněním koberců. V žádném případě by pak neměli alergici utírat prach nebo luxovat. Ani plyšové hračky nejsou pro alergické dítě úplně vhodné. Pokud na nich ale trvá, vybírejte určitě jen ty pratelné. Alespoň jednou týdně je uložte na 24 hodin do ledničky, což spolehlivě zabije všechny roztoče, a následně je vyperte, abyste se mrtvých roztočů zbavili.

Zdroj a foto: www.pasivnidomy.cz.

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Proklikejte se k perfektní střeše

Proklikejte se k perfektní střeše

25.8.2011 | PR článek | Stavba

Novinka v sortimentu LINDAB CLICK je unikátní stavebnicová krytina vzhledově velmi podobná klasické, profesionálně pokládané falcované krytině. K její... Celý článek

Jak vyzrát na déšť

Jak vyzrát na déšť

22.8.2011 | PR článek | Stavba

Na střechu každého středně velkého domu či chalupy spadne v našich podmínkách ročně až 60 m3 dešťové vody, letošní léto se zdálo, že vody bylo snad je... Celý článek

Vyhrajte rodinný dům pro celou rodinu v hodnotě 3 000 000 Kč.

Vyhrajte rodinný dům pro celou rodinu v hodnotě 3 000 000 Kč.

13.7.2011 | PR článek | Stavba

Společnost Countes Company, s.r.o., ve spolupráci se svými partnery připravila pro letní období velmi hodnotnou soutěž o rodinný dům v hodnotě 3 000 0... Celý článek

Izolace stěn kamennou vlnou pro klidný odpočinek a zdravý spánek

Izolace stěn kamennou vlnou pro klidný odpočinek a zdravý spánek

7.6.2011 | PR článek | Stavba

„Mluvte tiše, tady i stěny mají uši…“ Je vám to povědomé? Ve většině místností především starších bytů i rodinných domů, ale i novostaveb, jsou zvuky ... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii