Reklama

Komfort pod střechou

26.10.2011 | časopis Nové byty a domy | Rubrika - Stavba

Bydlet přímo pod střešním pláštěm má svoje nezaměnitelné kouzlo. Navíc tak lze využít místo, které kdysi zůstávalo ležet ladem. Podkroví se prostě díky moderním stavebním technologiím a kvalitním materiálům může stát pohodlným a neotřelým příbytkem.

Komfort pod střechou
Reklama

Pod střechu lze situovat například klidovou zóny, tedy dětské pokoje, ložnice, pracovny, prostory se zkosenými zdmi a stropy jsou však stejně tak vhodné k realizaci celé bytové jednotky se vším všudy. Její dispozice musí samozřejmě vycházet z velikosti půdorysu, velký vliv na podobu bytu bude mít zejména sklon střechy (k půdní stavbě jsou vhodné parametry v rozmezí 35 až 55 stupňů).
Na omezení vyplývající ze šikmých linií je lepší pohlížet spíše jako na výhody, protože díky bohaté paletě materiálů a řadě výrobců sofistikovaných vybavovacích prvků není problém podkroví úžasně zařídit.

Střešní okna

V průčelích podkrovních bytů lze sice instalovat i klasická fasádní okna, vikýřové prvky a ateliérové prosklení nebo zapuštěné terasy a lodžie, hlavním zdrojem denního světla pro půdní prostory jsou však okna střešní. Jejich počet, velikost, umístění a provedení musí být v kontextu se střešní konstrukcí, jejím sklonem, typem krytiny, s respektem je nutné pohlížet také na orientaci na světové strany a na další technické parametry v podobě výšky eventuální půdní nadezdívky, rozteče krokví a plochy podkrovních místností. Střešní okna se také nezanedbatelným způsobem podílejí na celkovém vzhledu a kvalitě interiérů půdního bytu, bezpochyby rovněž na vzhledu celého domu. Jsou na ně kladeny stejné nároky jako na střešní krytinu: v létě musí zamezit přehřívání vnitřního prostoru, v zimě zase eliminovat nežádoucí únik tepla, v čemž jim zdatně pomáhá také vnitřní i vnější zastínění. Vzhledem k tomu, že od oken očekáváme rezistenci na změny klimatických podmínek, patří jejich technické a užitné parametry k tomu nejpodstatnějšímu, co při výběru brát v potaz. Trh nabízí i dostatek produktů, které vyhovují speciálním požadavkům prostor se zvýšenou vlhkostí (koupelny, kuchyněmi zimní zahrady).

Bez schodiště to nejde

Mezonetová řešení patří k nejefektnějším, výrazným funkčním i designovým prvkem půdní vestavby či střešní nástavby je pak schodiště. Točité, segmentové, bočnicové, atypické – způsobů, jak spojit dvouúrovňové prostory, je mnoho. Ne vždy je však možné vybírat z celé škály, je totiž nutné se přizpůsobit aktuálním dispozicím. Výsledkem musí vždy být pohodlná, estetická, lehká a zároveň pevná a bezpečná konstrukce odolná vůči mechanickému namáhání.
Často kvůli omezeným dispozicím musí jít o výrobu na zakázku, ovšem i v typizované nabídce je řada použitelných zajímavých produktů z různorodých materiálů, jimž v současnosti rozhodně vévodí kov a sklo.

Kouzlení s prostorem

Na specifika bydlení pod střechou je třeba brát ohled také při vybavování interiéru: většina nábytku se pořizuje na zakázku, takže je nutno zapojit představivost a nápaditost, díky čemuž vzniká originální design. Pořádnou rozvahu a kreativitu vyžaduje řešení úložných prostor: mistrem ve využití každého centimetru jsou chytré a praktické vestavěné skříně. Nejenže se tvarově přizpůsobí jakýmkoliv danostem, ale vzhledem k široké škále povrchových materiálů, které jsou k dispozici, obvykle interiér navíc i ozdobí. K optické magii pak přispějí zrcadlové i skleněné plochy, s jejich pomocí se skvěle spojují i náznakově oddělují jednotlivé obytné a funkční zóny. Z hlediska pohodlí není pro podkrovní bydlení tabu nic z běžného vybavení, a to například včetně instalace krbů.
Nejefektnější jsou půdní byty otevřené do střešních krovů, v nichž nejen designová topidla vypadají monumentálně. Pokud je kvůli statice třeba se váhově omezit, není nic jednoduššího, než vsadit na biokrb.

Zdroj: časopis Nové byty a domy

Reklama
Reklama

Související články

Střecha jako nová – čistíme střešní krytinu od mechu

25.09.2020 | Stavba

Mech nepůsobí na střešní krytině esteticky a navíc může být i dosti problematický. Odstranění mechu ze střechy je tedy žádoucí, otázkou ovšem zůstává… Celý článek

Lehké střešní krytiny značky Onduline

05.08.2019 | Stavba

Vybrat si střešní krytinu může být běh na dlouhou trať. Na trhu je tolik rozdílných možností. Po které ale sáhnout? Pokud hledáte lehkou střešní… Celý článek

Co stavitelům nabízí stavebniny PRO-DOMA?

25.04.2019 | Stavba

Jedním z nejdůležitějších předpokladů každé úspěšné stavby je přístup k dostatečně širokému sortimentu kvalitních a regionálně dostupných stavebnin.… Celý článek

Vybíráme jímku. Jak na to?

15.06.2018 | Stavba

O tom, co je to jímka, se není nutné dlouze rozepisovat. V praxi se jedná o hermeticky uzavřenou nádobu, který je umístěná pod zemí. Když se… Celý článek

Reklama
Reklama