Reklama

Sněhová nadílka prověřila kvalitu protisněhových opatření na střechách

3.2.2010 | Redakce | Rubrika - Stavba

Sněhová nadílka prověřila kvalitu protisněhových opatření na střechách

Letošní sněhové kalamity vystřídané oblevou prověřily kvalitu protisněhových opatření nejen v horách, ale i ve velkých městech. Jak poznáte, že vaše střecha je bezpečná pro vás i všechny, kteří prochází pod jejími okraji? Účinných protisněhových řešení je hned několik. Díky nim vás příští zimu sníh nemůže zaskočit.

Protisněhové střešní tašky
Zařazení speciálních protisněhových tašek do střešní krytiny je v současné době nejrozšířenější obranou proti náhlému skluzu sněhu ze střechy. Protisněhová střešní taška tvoří s betonovým „zachytávacím“ prstencem jeden homogenní, celobetonový prvek. Oproti dosud používaným hákům je její největší výhodou především harmonické začlenění prvku do střešního pláště. Díky jednotnému materiálu základní tašky i betonového prstence, který zabraňuje uvolnění sněhu, nevznikají na střeše žádné šmouhy, časté u plechových zachytávačů. Střešní plášť je u této varianty zcela uzavřený, při montáži nedochází k žádnému průniku skrz střechu, jak je tomu u klasické plechové zábrany.

Pokrytí a počet protisněhových tašek potřebných na střešní plochu se řídí podle sklonu střechy a tzv. sněhové oblasti dané normou. Pro zjištění správného počtu tašek slouží schéma kladení sněhových tašek níže:

Na základě střešního sklonu a sněhové oblasti získáme z diagramu schéma A až F, podle kterého je třeba umístit tašky na střeše. Nejmenší počet protisněhových tašek se týká schématu A, kdy je protisněhová každá sedmá taška na střeše. Nejvyšší počet (ve schématu F) se týká sněhové oblasti s nejvyšším počtem srážek a velkým střešním sklonem, kdy je doporučováno zařadit do krytiny každou druhou tašku protisněhovou. Tohoto schématu se navíc týká doporučení pro kombinaci protisněhových tašek s mříží sněholamu.

Protisněhová zábrana
Zabránit skluzu sněhu ze střechy je možné také pomocí protisněhových zábran. Jedná se zpravidla o pozinkovaný plech s barevnou povrchovou úpravou, který se montuje přímo do střešních tašek. Množství protisněhových zábran závisí, stejně jako u protisněhových tašek, na střešním sklonu a sněhové oblasti. Schéma kladení platí stejné jako u tašky protisněhové.

Sněholam
Sněholam se skládá z nosných tašek opatřených závěsným hákem, mříží sněholamu a ze spojovacích svorek. Doporučuje se jej využít v oblastech s vysokým sněhovým zatížením, případně nad vstupy a komunikace. Nosná taška sněholamu i mříž jsou vyrobené z pozinkované oceli. Nosnou taškou sněholamu musí být každá třetí taška v řadě. Nosné tašky sněholamu se přitom nesmí umísťovat v první řadě tašek u okapu. Sněholam by měl být průběžný, v místech s větším sněhovým zatížením se umísťuje v každé čtvrté řadě po celé výšce střechy.

V klimaticky náročných oblastech se doporučuje vyhnout se rozměrným a členitým střešním konstrukcím. Vhodné je upřednostnit jednoduché a osvědčené střešní tvary s větším střešním sklonem a minimalizovat tak riziko poškození střechy způsobené právě sesuvy sněhu. Pro bezpečnost chodců procházejících pod střechou je nutné vždy respektovat technická doporučení a na protisněhovou ochranu nezapomínat.

Zdroj a foto: KM Beta

Související články

Rekuperace vzduchu šetří peníze

Rekuperace vzduchu šetří peníze

15.2.2010 | PR článek | Stavba

Tepelná ztráta je jeden z klíčových bodů pro návrh topného systému. Návrh velikosti zdroje tepla se dimenzuje na celkovou tepelnou ztrátu objektu, kte... Celý článek

Solární systémy pro bytové domy

Solární systémy pro bytové domy

4.2.2010 | PR článek | Stavba

O výhodách solárního systému pro ohřev vody bylo napsáno již mnoho článků jak v odborných tak i mnoha laických periodikách. Ve většině případů se však... Celý článek

Solární panely

Solární panely

27.10.2009 | Redakce | Stavba

Solární panely na střeše rodinného domu již dávno nejsou výstředností či raritou. Zájem o tento způsob získávání elektrické energie rychle narůstá spo... Celý článek

Malý tip na podzimní přestavbu

Malý tip na podzimní přestavbu

1.9.2009 | PR článek | Stavba

Půda, kuchyň nebo koupelna? Které části vaší chalupy chcete stihnout na podzim obléci nový kabát? Nebojte se trochu experimentovat a pusťte se do rad... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii