Trend nízkoenergetického bydlení

15.11.2011 | PR článek | Rubrika - Stavba

Eko - předpona, která určuje životní styl mnohých z nás. Předpona, která na nás hledí z regálů supermarketů, někdy jen jako pouhá póza etiket rozmanitých výrobků. Eko - je mantrou soudobé společnosti, která si snad čím dál více uvědomuje, že koncept udržitelného rozvoje nemůže být jen prázdnou frází, ale musí se stát součástí každodenního života společnosti. Chceme-li zachovat planetu v obyvatelném stavu i pro budoucí generace, musíme myslet nízkoenergeticky.

Trend nízkoenergetického bydlení
Reklama

Proto staví společnost Konhefr domy s vědomím ekologické citlivosti a energetické soběstačnosti. Domy, které nejenže zapadají do krajinného kontextu, ale jsou také tolerantní k okolní biosféře, nízkoenergetické, nízkoprovozní a z hlediska provozních nákladů i ekonomické. Domy Konhefr v sobě snoubí moderní technologie 21. století a nabízejí svým majitelům domov hodný lidí, kteří chtějí bydlet inteligentně, šetrně a nízkonákladově. Dostát těmto cílům napomáhá kombinace moderních technologií a postupů, jakými jsou tepelná čerpadla, podlahové topení, využití přirozeného krajinného reliéfu, rekuperace vzduchu, ekvitermní regulace, inteligentní systém Room Manager a další. Tato kombinace technologií zajišťuje optimální cirkulaci vzduchu, tepla a energií, čímž šetří čas i výdaje za domácnost a zajišťuje v domě stále klima v každém ročním období.

Jak funguje nízkoenergetický dům

Princip tepelného čerpadla je obdobný jako u běžné ledničky nebo mrazáku. Tepelné čerpadlo má uzavřený oběh speciální chladicí kapaliny, která se za nízkých teplot vypaří a absorbuje do sebe energii. Pára je stlačena kompresorem a tím se ohřeje. Za vyšší teploty pára předá teplo do topné vody, změní se na kapalinu a celý cyklus se znovu opakuje. Argument vysokých pořizovacích nákladů na tepelné čerpadlo dnes už neobstojí. Náklady jsou totiž porovnatelné s pořízením a údržbou běžného plynového kotle, provoz bezpečný a efektivita topení vůči plynu trojnásobná.
Každý dům potřebuje dýchat, což v těchto domech zajišťuje řízené větrání – rekuperace. Systém přívodu čerstvého vzduchu je vybaven filtry, které zajistí prvotní čištění přiváděného vzduchu. Navíc je tento přiváděný vzduch v systému promíchán s tzv. odpadním teplem, které je produkováno v každé domácnost z vaření, praní, žehlení či televize. Nyní nově používané rekuperační systémy pracují již s 85% účinností. Řečeno řečí čísel to znamená, že při stále rekuperované místnosti vytápěné na 20°C odvedu 20-ti stupňový vzduch, kdy při 85% účinnosti potřebuji dotopit pouze 15%, tudíž pouhé 3°C. Přitom má dům neustálý přívod čerstvého vzduchu. Tyto nové rekuperační jednotky jsou navíc vybaveny tzv. by-passem, přemostěním rekuperátoru, který je schopen přivádět studený vzduch z venku v nočních hodinách a optimalizovat rekuperaci i v létě. Domy tím docilují kýženého stavu, kdy je v nich v létě chladno a v zimě teplo.

Podlahové topení, které instalujeme do všech našich domů je jednoznačně nejefektivnějším způsobem vytápění, kdy nepotřebujete oblíbené bačkory k tomu, abyste cítili příjemné teplo od nohou. Díky podlahovému topení navíc nedochází k přetápění obytných prostorů.
Zcela novým prvkem, který se v nízkonákladových domech Konhefr stává standardem, je tzv. Inteligentní systém – Room Manager. Jedná se o integrovaný dotykový panel, pomocí nějž ovládáte téměř celý dům. Připojení na alarm, ovládání či nastavení venkovních žaluzií, ovládání světel v domě a nastavení různých „scén“, uzavření vody, řízení rekuperace, teploty v místnostech, kamerový dohled apod. Systém je samozřejmě ovladatelný přes internet, takže „dohled“ nad domem je možné mít téměř neustále.

Projekty Krásné Počernice a Sedlec u Líbeznic

Kromě nízkoenergetického bytového projektu v Sedlci u Líbeznic, vstupujícího do druhé etapy výstavby, se mohou zájemci připravit i na další zajímavý projekt v podobě bytového komplexu Krásné Počernice. Jeho stavba byla zahájena 1. června a kolaudace proběhne na podzim 2012. Projekt přímo navazuje na úspěšný bytový soubor Horní Počernice - V Lukách, který získal titul Stavba roku 2008 za vytvoření obytné skupiny s rozmanitými typy bytových staveb se zřetelem k netradičním řešením obytných prostorů a využití alternativního zdroje tepelné energie.
Tento nový bytový komplex, stejně jako ostatní stavby developera, nebudou dalším ze sporných satelitů v okolí Prahy, které se stávají tzv. „horizontálními sídlišti“ ignorujícími krajinný a kulturní kontext lokality, kde přes vysoké zdi okolo satelitů a domů ani netušíte koho máte za sousedy.
Kromě několika bytů přímo v zemi nabídne komplex také byty v dispozicích 1+KK až 4+KK o velikosti od 33 do 125 m2. Cena nejmenších bytů se pak pohybuje kolem 1 800 000,-.

Zdroj: www.konhefr.cz

Reklama
Reklama

Související články

Střecha jako nová – čistíme střešní krytinu od mechu

25.09.2020 | Stavba

Mech nepůsobí na střešní krytině esteticky a navíc může být i dosti problematický. Odstranění mechu ze střechy je tedy žádoucí, otázkou ovšem zůstává… Celý článek

Lehké střešní krytiny značky Onduline

05.08.2019 | Stavba

Vybrat si střešní krytinu může být běh na dlouhou trať. Na trhu je tolik rozdílných možností. Po které ale sáhnout? Pokud hledáte lehkou střešní… Celý článek

Co stavitelům nabízí stavebniny PRO-DOMA?

25.04.2019 | Stavba

Jedním z nejdůležitějších předpokladů každé úspěšné stavby je přístup k dostatečně širokému sortimentu kvalitních a regionálně dostupných stavebnin.… Celý článek

Vybíráme jímku. Jak na to?

15.06.2018 | Stavba

O tom, co je to jímka, se není nutné dlouze rozepisovat. V praxi se jedná o hermeticky uzavřenou nádobu, který je umístěná pod zemí. Když se… Celý článek

Reklama
Reklama