Reklama

Vyhněte se požáru rekonstrukcí elektroinstalace

17.4.2012 | PR článek | Rubrika - Stavba

Vyhněte se požáru rekonstrukcí elektroinstalace

Máte pocit, že není něco v pořádku, žárovka bliká, časté výpadky proudu? I drobná závada v elektroinstalaci může napáchat četné majetkové škody, ale hlavně může být smrtelně nebezpečná. Nečekejte a pusťte se do rekonstrukce elektroinstalace právě teď.


Většina starších elektroinstalací je provedena v hliníku, který není ideálním vodičem díky svým vlastnostem. Často tak dochází k uvolňování spojů elektroinstalace, která může zapříčinit řadu nepříjemností vedoucích až k požáru. Původní elektroinstalace, jak v rodinných domech tak panelových bytech, je již daleko za hranicí své životnosti. Esteticky, ale především technicky je zcela nevyhovující. Elektrický proud může být příčinou také smrtelného úrazu, tudíž problematiku bezpečných rozvodů nesmíme v žádném případě podceňovat. Zastaralé a mnohdy zoxidované hliníkové rozvody se nyní nahrazují mědí, která má mnohem větší odolnost a stálost. Některé vodiče se dříve obalovaly textilií, kterou dnes samozřejmě nahrazuje speciální PVC s tepelnou odolností. Původní dvoužilové kabely se nahrazují trojžilovými se samostatným ochranným vodičem, které zajišťují vyšší bezpečnost.

Koho se rekonstrukce týká?

Elektrické instalace provedené v nerekonstruovaných objektech starších než 25 let se považují již za nevyhovující. Když si uvědomíme stáří dnešních panelových domů a bytových jader, až 35 let, je výměna původních elektroinstalačních rozvodů v současné době opravdu na místě. Elektrické rozvody v panelových domech byly sice již dle tehdejších předpisů prováděny „s ochranou nulováním“, ale neoficiálně jsou označovány se zvýšeným nebezpečím úrazu elektrickým proudem. Pokud bydlíme v novém rodinném domku nebo bytě z 90. let, nemusíme se rekonstrukce obávat. Od této doby se již elektroinstalace provádí v mědi a výměna není třeba. Pouze je doporučováno provádění pravidelných revizí elektroinstalace.

Pravidla pro rekonstrukci koupelny

Elektroinstalace v koupelně se řídí zvláštními předpisy, požadavky a normami, které nedovolí libovolné umístění svítidel, zásuvek a spotřebičů, které jsou v tomto prostředí náročné na bezpečnost. Klasickými chybami jsou porušení pravidel jako např. nevhodné osvětlení přímo nad vanou v koupelně s nízkým stropem, zásuvky v bezprostřední blízkosti vany a jejich umístění hned nad podlahou a podobně. Těmto problémům se vyhneme dodržením platné legislativy a použitím proudových chráničů. Nejrozšířenějším druhem staveb jsou domy postavené panelovou technologií, které podle normy pro elektrická zařízení nesplňují již tyto požadavky. Nerespektování těchto norem může mít velmi vážné důsledky a již bylo příčinou několika úrazů, které v koupelnách znamenají bezprostřední ohrožení života.

Počet zásuvek a jejich umístění

Je vhodné stanovit vyšší počet zásuvek, než jak udává norma ČSN 33 2130. Dle velikosti koupelny by vám mělo postačit 3 – 5 zásuvek. Na zásuvkách raději nešetřete, následné rozšíření zásuvkových obvodů je technicky velmi náročné. Požadavky na instalaci zásuvek v prostorách s vanou nebo sprchou stanovuje norma (ČSN 33 2000-7-701). Zásuvky umývacího prostoru (dle ČSN 33 2130) mohou být umístěny pouze mimo umývací prostor, a to do výše 1,2 m nad podlahou, alespoň 0,2 m od hranice tohoto prostoru a více než 1,2 m těsně u hranice umývacího prostoru.

Do koupelen se zásadně doporučují zásuvky s krytem. Zvýšené krytí IP 44 chrání zásuvku před vlhkem, prachem a jinými nečistotami. Na českém trhu tuto zásuvku nabízí český výrobce OBZOR, výrobní družstvo Zlín. Nejrozšířenější řada vypínačů a zásuvek ELEGANT nabízí provedení těchto zásuvek v bílé barvě nebo v metalických odstínech (hliník, grafit, zlatá, titan). Ochranné víčko je jednotně mléčně bílé. Toto elegantní řešení nijak nebude narušovat vaši estetickou představu koupelny. U zásuvek je také na zvážení, zda neumístit alespoň na některých místech takové, které ochraňují následně připojené přístroje před přepětím. Zvolit si tak můžete zásuvku s přepěťovou ochranou typu 3 se světelnou, anebo zvukovou signalizací. Pomocí přepěťové ochrany můžete chránit elektrospotřebiče proti negativním účinkům v elektrorozvodné síti (škody v důsledku atmosférických výbojů nebo spínacích procesů v síti nízkého napětí). Při poruše nás zásuvka (OBZOR – DSE16-1) upozorní zhasnutím světélka kontrolky nebo pískavým tónem. Protože přepěťový modul je ke svorkám zásuvky připojen paralelně, bude zásuvka i po zničení přepěťové ochrany fungovat dál, avšak připojená elektrická zařízení již nebudou chráněna. Pokud chcete i nadále mít své elektrospotřebiče chráněny a nechcete měnit celou zásuvku, je možné samostatně dokoupit přepěťovou ochranu (OBZOR - DSE28) a umístit ji na určitý bod v síti. Přepěťová ochrana může být součástí jak jednonásobných zásuvek, tak také u dvojzásuvky. Konstrukční řešení dvojnásobné zásuvky umožňuje zapojení dvou tzv. flexovidlic zároveň díky natočeným dutinám. Bezpečnost před úrazem elektrickým proudem zvyšuje zásuvka s dětskou ochranou, u které jsou otvory zásuvky kryté clonkami.

Česká kvalita domovní elektroinstalace

Firma OBZOR má ve své nabídce celkem 3 řady vypínačů a zásuvek. Zmíněné ochrany (kromě IP 44) jsou součástí všech designových řad ELEGANT, VARIANT, DECENTE. Řadu Variant vystihují syté barvy až v 72 kombinacích. Umístění těchto vypínačů se hodí nejen do moderních interiérů, ale také do dětských pokojíčků. Nejnovější řada DECENTE je výrazná díky použitým materiálům. Širší rámečky ze skla, dřeva a kovu působí luxusně a stylově doplní interiér. Rámečky je možné kombinovat s bílými, černými, anebo metalickými odstíny středových krytů. Rámečky této řady jsou v provedení až pro pět přístrojů jak ve vodorovném, tak ve svislém uspořádání.

Jak bylo zmíněno, OBZOR je ryze česká firma s dlouholetou tradicí, která je zařazena do programu Česká kvalita. V programu je ověřena způsobilost výrobce k dlouhodobému dodržování stability procesů a tím i kvality jeho produktů. Nejen rámečky a kryty, ale také přístroje vypínačů jsou českým produktem ze Zlína, který se ve srovnání s konkurencí vyznačuje kvalitním zpracováním, pevností a bytelností kovových montážních rámečků. Přístroje jsou srdcem každého spínače, proto je jejich dokonalé provedení zárukou bezpečnosti a funkčnosti. Všechny domovní vypínače a zásuvky v sortimentu firmy OBZOR je možné instalovat i do hořlavých podkladů B, C1, C2.

Související články

Rovnocenný partner

Rovnocenný partner

19.7.2012 | PR článek | Stavba

Divize Střešní a solární technologie koncernu Roto s celkem 4 100 zaměstnanci na celém světě a obratem za rok 2011 ve výši zhruba 656 milionů eur patř... Celý článek

Domovní elektroinstalace a její doplňky

Domovní elektroinstalace a její doplňky

23.5.2012 | PR článek | Stavba

Nikdo z nás si život bez elektřiny už neumí představit. Vypínač a zásuvku využíváme denně nespočetněkrát a ani se nad tím nijak nepozastavujeme. Jaké ... Celý článek

Veletrh MOBITEX představí novinky ze světa nábytku a designu

Veletrh MOBITEX představí novinky ze světa nábytku a designu

3.4.2012 | PR článek | Stavba

Zajímají Vás novinky a trendy ze světa nábytku a designu? Navštivte ucelenou přehlíd-ku předních českých výrobců nábytku, veletrh MOBITEX od 24. do 28... Celý článek

Modré ticho v bytě po rekonstrukci

Modré ticho v bytě po rekonstrukci

26.3.2012 | PR článek | Stavba

Rekonstrukce bytových domů se netýkají pouze zateplení, výměny oken a renovace společných prostor. Stále větší počet majitelů požaduje vyšší standard ... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii