Z panelákové ohyzdy se byt proměnil v mladou krásku

18.2.2013 | Redakce | Rubrika - Stavba

Sponzorované odkazy:

Veselý, moderní, vtipný – ale za málo peněz. Do takové podoby chtěli proměnit mladí manželé proměnit svůj panelákový byt z 80. let minulého století. Koupili jej na hypotéku v podobě, jaká se jim vůbec nelíbila: byl smutný, zanedbaný a nepraktický.

Z panelákové ohyzdy se byt proměnil v mladou krásku

Digestoř nad ostrůvkem má vyvedený odtah do sádrokartonového podhledu, do něhož je zapuštěné i osvětlení. Veselé červené doplňky "rozsvítily" tmavé kuchyňské skříňky.

 

Svůj k svému neboli mládí pro mladé. Architektka s ještě "mokrým diplomem" Simona Hubáčková, absolventka Fakulty architektury ČVUT v Praze, která však navrhovala interiéry bytů i domů už během studia, se do rekonstrukce starého paneláku v pražských Stodůlkách vrhla se vší vehemencí.

S posvěcením klientů se pustila do totální rekonstrukce. Nechala vybourat umakartové jádro, část příček a také kompletně vyměnit elektroinstalaci. Po domluvě s majiteli vybrala i hlavní barvu, která "putuje" celým bytem, a to červenou. Truhlář vyrobil na míru většinu nábytku, u řady kusů byl levnější než nábytkářské řetězce.

 

Nepravidelné umístění obkladaček dodává prostoru hravost.

Červená část stěny posloužila jako podklad pro designové hodiny.

 

Červená, která není na věčnost

Výrazná červená barva samozřejmě navozuje pozornost a působí jako stimulant, takže by se mohla za pár let okoukat. Proto ji architektka Hubáčková použila hlavně tam, kde nebude problém ji případně časem vyměnit.

"Zčervenala" tak zeď, ale nikoli nábytek, červené jsou i doplňky. V barevném obkladu linky však červené obkladačky 10 × 10 cm od tuzemského výrobce RAKO vůbec nevadí, v kombinaci s bílou budou vždy vypadat dobře. A povzbudí chuť k jídlu, což se o červené ví už dávno.

Nepravidelnost v použití dvou barev obkladů je hravé a působí mladistvě. Jenže zdánlivá nahodilost byla přesně naplánovaná! Dodává celému interiéru to, čemu se tak "hezky česky" říká šmrnc.

A to i díky pečlivému výběru doplňků včetně kuchyňských, které byt ozvláštnily, získal punc originality, která si přitom nevyžádala nijak přehnané finance. Občas stačí úplná maličkost, třeba červený kávovar ve shodné barvě s obkladem v kuchyni či vtipné doplňky od Tescomy.

 

Koupelna s dekoracemi

Do malých koupelen nepatří tmavé obklady. I proto zvolila architektka Hubáčková žlutý obklad ze série Tulip (opět Rako) ve formátu 20 × 40 cm. Jednoduchý základ oživily proužky místo kdysi oblíbených listel. Na ně pozor! Často vás mohou přijít na stejné peníze jako celý obklad do celé koupelny!

Také zvolená dlažba barevně pěkně ladí s obklady, vždy se vyplatí kombinovat vzájemně obkladačky a dlaždice tak, jak to vymysleli návrháři výrobce.

 

Dveře a zárubně sladila architektka s nábytkem v koupelně.

Veselá žlutá barva se výborně doplňuje s bílou, velké zrcadlo pořízené u sklenáře opticky zvětšuje prostor.

 

Původní byt - galerie:

   

Umakartové jádro už něco pamatovalo, muselo pryč.

Barevně zcela nevhodné umyvadlo nemohly "zachránit" ani omyvatelné samolepicí tapety.

Původní kuchyně byla úzká a hlavně nepraktická. Například dřez rozhodně nepatří do rohu.

 

   

Velká sedačka byla v původním obývacím pokoji zcela nevhodná.

V předsíni se cítil každý návštěvník okamžitě velmi stísněně.

Původní WC nevylepšily ani pokusy předchozích majitelů.

 

Stávající stav vs. Návrh nové dispozice od architektky Simony Hubáčkové

 

Foto: Tomáš Dittrich

Text: Martina Fleischmannová

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Ukliďte si po zimě garáž

Ukliďte si po zimě garáž

22.4.2013 | PR článek | Stavba

Zima snad už konečně řekla své poslední slovo, a s jejím odchodem a nástupem jara přijde na řadu jarní úklid domu, auta a zahrady. Jestli se vám stává... Celý článek

Betonové střešní doplňky vydrží až 100 let

Betonové střešní doplňky vydrží až 100 let

25.3.2013 | PR článek | Stavba

Doplňky jsou důležitou součástí střechy, stejně jako základní krytina. Pokud s ohledem na kratší životnost plastových doplňků začne do střechy pršet, ... Celý článek

Jak na rekonstrukci panelového bytu

Jak na rekonstrukci panelového bytu

4.1.2013 | časopis Panel Plus | Stavba

Pokud již delší dobu bydlíte nebo se právě stěhujete do staršího bytu, dříve či později přijde na řadu otázka různých oprav, úprav, částečné nebo doko... Celý článek

Rekonstrukce ploché střechy na šikmou

Rekonstrukce ploché střechy na šikmou

12.12.2012 | časopis Panel Plus | Stavba

Nikdo nepochybuje o tom, že u každé komplexní rekonstrukce panelového domu je třeba provést zateplení obvodových stěn, vyměnit okna a rekonstruovat vý... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii