4 tipy, jak začít pronajímat svůj byt

03.02.2020 | PR článek | Rubrika - Tipy a rady

Vlastníte byt, který nevyužíváte? Nebo si plánujete pořídit dům? Jestli nechcete byt prodat, začněte ho pronajímat. Přinášíme vám 4 tipy, jak na to.

4 tipy, jak začít pronajímat svůj byt
Reklama

Nastal ten pravý čas přestěhovat se do většího nebo jste konečně objevili svůj vysněný dům? Nemusíte se hned rozhodnout pro prodej bytu, který dosud vlastníte – začněte ho pronajímat. Z peněz za pronájem můžete také splácet hypotéku. Jak ale s pronájmem bytu začít?

 

Udělejte si průzkum

Než vložíte svou nabídku na internet, udělejte si průzkum trhu s nemovitostmi. Zjistíte, za kolik peněz se byty podobné tomu vašemu ve vaší lokalitě pronajímají a získáte tak lepší představu o tom, jakou částku můžete určit vy. Prozkoumejte také cílovou skupinu své lokality a přizpůsobte jí svou nabídku. Ve velkých městech v blízkosti centra budou bydlení hledat např. studenti se zájmem o už zařízené byty, v okrajových částech to pak mohou být spíš rodiny s dětmi, kterým může vyhovovat nevybavený byt. Znalost cílové skupiny vám pomůže inzerovat byt na správných místech.

 

Stanovte vhodnou cenu

Cenu pronájmu ovlivňuje několik faktorů. Určitě byste ji neměli stanovit bez dřívějšího promyšlení. Do částky se promítají například náklady na užívání bytu, lokalita, velikost, stáří bytu a vybavenost. Zvažte i to, zda budoucímu nájemníkovi zahrnete do ceny nájmu také náklady na energie a vodné a stočné, nebo si je bude platit zvlášť.

 

V Praze se ceny pronájmů pohybují průměrně kolem 20 tisíc korun, ale velmi záleží na rozměrech bytu a na lokalitě – platí, že čím blíže centru, tím více můžete požadovat. V menších městech může být cena pronájmu klidně poloviční, tedy kolem 10 tisíc korun měsíčně a méně.

 

Prověřte si zájemce

Než dáte budoucímu nájemníkovi do rukou klíče, měli byste si ho prověřit a nespoléhat pouze na první dojem. Podívejte se například do veřejného registru dlužníků pojišťoven nebo do insolvenčního rejstříku či centrální evidence exekucí. V neposlední řadě o něm mnohé prozradí i sociální sítě.

 

Smlouvu sepište s právníkem

Abyste se vyhnuli nepřesnostem, které se mohou vyskytovat ve vzorových smlouvách na internetu, je vždy lepší nechat si smlouvu o pronájmu připravit právníkem. Budete mít jistotu, že je vše v pořádku a že smlouva obsahuje všechny podmínky pronájmu. Mezi nimi by se měla nacházet i podmínka přistěhování dalších osob, případné opravy a informace, zda může nájemník byt upravovat, či nikoliv. Stejně tak zde nesmí chybět cena pronájmu a z čeho se částka skládá. Pozor si dejte i na domácí mazlíčky nájemníka a dopředu se ho zeptejte, zda plánuje přistěhovat se i s ním. A nakonec nezapomeňte na předávací protokol a fotodokumentaci bytu.

 

Příjem z nájmu a hypotéka

Využít pronájem bytu, resp. příjem v podobě nájemného můžete i k získání hypotéky. Tento příjem banky bez problémů počítají do posuzovaných příjmů při žádosti o hypotéku, jelikož patří k relativně stabilnímu příjmu. V Bance CREDITAS máte možnost vzít si hypotéku i na nemovitost, kterou si pořizujete za účelem pronájmu. Jedinou podmínkou je, že tato nemovitost musí mít alespoň 51 % podlahové plochy určené na bydlení.

 

Reklama
Reklama

Související články

Co dělat, když vám pitná voda přijde závadná?

08.09.2020 | Tipy a rady

Závadná pitná voda může být malou komplikací na oblastní údržbu rozvodů, nebo dokonce i rozsáhlým a zdravotně nebezpečným problémem. Jak můžete… Celý článek

Moderní střechy se vším všudy aneb pusťte se do rekonstrukce

06.09.2020 | Tipy a rady

Je pěkné opravit fasádu, dát nová okna a pořídit lepší garážová vrata. Velký vliv na celkový vzhled domu má ovšem i střecha. S její rekonstrukcí… Celý článek

5 tipů jak na úspory vody v kuchyni

26.08.2020 | Tipy a rady

Právě v kuchyni umíme být, pokud jde o vodu, hodně rozmařilými. Kapající baterie, odpouštění teplé či studené vody nazdařbůh, ruční mytí nádobí – to… Celý článek

Fotovoltaika slibuje nižší účet za elektřinu

18.08.2020 | Tipy a rady

Solárních kolektorů na střechách rodinných domů v posledních letech přibylo jako hub po dešti. Není se čemu divit, fotovoltaické systémy jsou mnohem… Celý článek

Reklama
Reklama