Azbestové stoupačky musí pryč

02.11.2021 | PR článek | Rubrika - Tipy a rady

Azbest se ve stavebnictví už dávno nepoužívá. Tento rakovinotvorný materiál byl však velmi oblíbený v době železobetonového stavebního boomu v 70. a 80. letech minulého století. Smutné je, že ve spoustě panelových domů je dodnes. Je-li to i váš případ, není na co čekat. Azbestu je třeba se zbavit.

Azbestové stoupačky musí pryč
Reklama

Nachází se v izolacích, stropech, střechách, příčkách, protipožárních omítkách a stoupačkách. V Česku ho označujeme také názvem osinek. Jde o silikátový minerál se schopností tvořit dlouhá tenká vlákna. Tato vlákna se přitom uvolňují do ovzduší a následně vnikají do plic. Tam se zabodnou a započnou rakovinotvorné bujení.

Jak poznat, že máte v domě azbest?

Sami to nezjistíte, je nutné obrátit se na odborníky. Ti dokážou výskyt azbestu v budovách změřit a stanovit, zda je nutný zásah. Nemějte strach, výměna stoupaček v paneláku není zase až tak náročnou záležitostí. A i kdyby byla, jde o zdraví vás a všech dalších obyvatel. Osinkocementová trubka či stoupačky z azbestocementu musí pryč.

Je povinné azbest odstranit? Ačkoliv jde v ČR o zakázaný materiál, majitel není ze zákona povinen ho odstranit. Jestliže nehrozí jeho narušení či poškození, tím pádem únik do vzduchu, zákon odstranění nevyžaduje. Mnozí majitelé se však sami dobrovolně rozhodnou, že nechtějí žít v prostředí s rakovinotvornou látkou.

Likvidaci azbestu musí provést odborníci

Výměna stoupaček v paneláku, máte-li podezření na azbest, by měla být svěřena do rukou odborníků, již mají s problematikou azbestu zkušenosti. Při nesprávné manipulaci se totiž do ovzduší může uvolnit ještě větší množství azbestu. Oprávněná firma navíc zajistí ekologickou likvidaci.

Azbestové stoupačky odborně zlikviduje například firma EkOLSAN.CZ s.r.o. působící po celé republice. Likvidace azbestu je její specializací. Více informací najdete na www.ekolsan.cz.

Reklama
Reklama

Související články

Jak připravit interiér na přicházející advent

15.12.2021 | Tipy a rady

Vánoce jsou již za dveřmi a všude se jen hemží vánoční výzdobou. Vneste trochu té vánoční atmosféry i do vašeho interiéru. My přicházíme s tipy a… Celý článek

Vánoční inspirace pro celou rodinu

15.12.2021 | Tipy a rady

Než se nadějeme, máme tady opět Vánoce. To znamená, že je právě nejvyšší čas začít nakupovat dárky pod stromeček. Pokud ještě vůbec netušíte, co komu… Celý článek

Jak si zajistit klidný domov?

07.12.2021 | Tipy a rady

Žijeme v „době hlučné“. Hlukové znečištění je rostoucím problémem, který je nejenže nepříjemný a obtěžující, ale také negativně působí na naše zdraví… Celý článek

Snížení spotřeby vody s chytrými pomocníky

07.12.2021 | Tipy a rady

Myslíte si, že jediným způsobem, jak snížit spotřebu vody je omezit délku sprchování? Určitě ne! Nemusíte dělat kompromisy a nemusíte se vzdávat… Celý článek

Reklama
Reklama