Čištění zateplených fasád pro zdravé bydlení

09.01.2020 | PR článek | Rubrika - Tipy a rady

Obdobně jako se staráme o čistotu uvnitř domů a bytů, měli bychom také pečovat o domy zvenku. Čištění fasád je pro naše zdraví totiž stejně důležité jako utírání prachu, luxování koberců či vytírání podlah.

Čištění zateplených fasád pro zdravé bydlení
Reklama

Fasáda domu je část domu, na kterou se s pravidelnou péčí často zapomíná, a při tom je 24 hodin denně vystavena povětrnostním vlivům, nečistotám, houbám a plísním, které ji narušují. Kromě toho, že po několika letech už nebude vypadat tak dobře, jak byste si přáli, může být i příčinou zdravotních problémů. Mikroorganismy, které se ve fasádách usazují, patří mezi silné alergeny.

Pravidelné čištění fasád šetří peníze

Pravidelné čištění fasád má však kromě estetického a zdravotního přínosu i přínos ekonomický. Především u domů se zateplenými fasádami dokáží tyto mikroorganismy postupně narušit samotnou fasádu a zapříčit její rozpadání. Následné narušení izolace pro vás bude do budoucna znamenat její nákladnou opravu.

Čištění fasády by mělo probíhat každých 5–8 let, to vám zajistí čistou, pěkně vypadající a především zdravou fasádu. Nicméně správný interval pro vaši fasádu je potřeba určit individuálně – závisí to na umístění domu a typu fasády. Například u zateplených fasád by měl být interval kratší (2–5 let), protože i mírné znečištění způsobuje výrazné oslabení účinnosti a zkracuje životnost celého zateplovacího systému.

Severní strana domu trpí nejvíc

Častější čištění byste měli zvážit i v případě, že máte fasádu orientovanou na sever nebo se dům nachází v blízkosti lesa. V důsledku toho dochází k většímu usazování řas, plísní, mechů a hub na fasádě.

Zajistěte si odborníky

Když začnete o čištění fasády uvažovat, myslete na to, že je potřeba vybrat odborníky, kteří mají s takovou prací zkušenosti.

Mezi takové odborníky patří například společnost ARS, která k čištění používá speciální čisticí prostředky. Tyto prostředky fasádu žádným způsobem neznehodnocují a zároveň jsou kompletně biologicky odbouratelné, nemají tedy negativní dopad na životní prostředí.

Pro odstraňování prachu a jiných nečistot se při čištění fasád bytových domů používá pára, vysokotlaký vodní paprsek nebo takzvané mikroabrazivní tryskání (pískování). Často však samotné mytí parou nebo tlakovou vodou nestačí a je potřeba sáhnout k chemickému čištění. K tomu se používají speciálními prostředky podle typu čištěného povrchu a stavebního materiálu.

Samotný proces čištění fasády je poměrně složitý. Je nutné posoudit stav fasády, intenzitu znečištění a použitý materiál. Podle toho odborná firma provede nejprve zkoušku čištění a na základě výsledků rozhodne o způsobu čištění a vybere vhodné prostředky. Neodborný zásah by vám mohl způsobit mnoho problémů, jejichž náprava by vás stála nemalé částky.

 

Reklama
Reklama

Související články

Co dělat, když vám pitná voda přijde závadná?

08.09.2020 | Tipy a rady

Závadná pitná voda může být malou komplikací na oblastní údržbu rozvodů, nebo dokonce i rozsáhlým a zdravotně nebezpečným problémem. Jak můžete… Celý článek

Moderní střechy se vším všudy aneb pusťte se do rekonstrukce

06.09.2020 | Tipy a rady

Je pěkné opravit fasádu, dát nová okna a pořídit lepší garážová vrata. Velký vliv na celkový vzhled domu má ovšem i střecha. S její rekonstrukcí… Celý článek

5 tipů jak na úspory vody v kuchyni

26.08.2020 | Tipy a rady

Právě v kuchyni umíme být, pokud jde o vodu, hodně rozmařilými. Kapající baterie, odpouštění teplé či studené vody nazdařbůh, ruční mytí nádobí – to… Celý článek

Fotovoltaika slibuje nižší účet za elektřinu

18.08.2020 | Tipy a rady

Solárních kolektorů na střechách rodinných domů v posledních letech přibylo jako hub po dešti. Není se čemu divit, fotovoltaické systémy jsou mnohem… Celý článek

Reklama
Reklama