Reklama

Co dokáže sůl v domácnosti?

27.07.2020 | StanislavaV | Rubrika - Tipy a rady

Ačkoliv je velké množství soli v naší potravě nežádoucí, jsou i situace, kdy se může sůl stát naším cenným pomocníkem. A to například i při úklidu domácnosti. Jak tedy můžeme sůl, jinými slovy chlorid sodný, používat i jinak než na vaření?

Co dokáže sůl v domácnosti?
Reklama

Sůl a čištění trouby

Trouba i sporák jsou neustále znečišťovány potravinami, které s jejich pomocí připravujeme. V troubě jde o těsto a mastnotu z masa, u sporáku o vše, co nám při vaření ukápne. Pokud chcete mít troubu zářivě čistou, nasypte na spáleniny sůl a troubu zapněte na půl hodiny naplno. Směs bude hodně páchnout, ale všechny nečistoty pak půjdou krásně setřít. U sporáku plochu posypte solí, sporák zahřejte a po vychladnutí setřete.

Co dokáže sůl v domácnosti?

Sůl pomůže vyčistit rez

Tam, kde se objeví rez, pomůže kombinace soli a citronu. Parapety, ale i vodovodní kohoutky budou jako nové. Na místo postižené rzí zasypte solí a pokapejte citronem. Po nějaké době působení si vezměte houbičku a s pomocí většího tlaku plochy vyčistěte. Sůl zde působí jako abrazivní složka, proto dejte pozor na to, abyste nic viditelně nepoškrábali.

Sůl a leštění oken

Pokud chcete, aby byla vaše okna krásně lesklá a bez případných čmouh, přidejte do vody, s níž budete okna leštit, hrnek soli. Kromě lesku dosáhnete toho, že se na okna nebude usazovat tolik pylu jako jindy, v zimě okna nebudou tolik zamrzat. Lesklých záclon dosáhnete přidáním soli do praní.

Co dokáže sůl v domácnosti?

Sůl a skvrny od potu

Naše oblečení dostává pořádně zabrat. Pot i nejrůznější přípravky proti pocení vystavují vlákna našich triček velké zátěži v oblasti podpaží, kde se látka našeho oblečení velmi často zabarví dožluta. Tyto skvrny se mohou zdát na první pohled jako nevypratelné, to však není pravda. Na tyto skvrny naneste roztok soli s citronem a nechte působit. Poté tričko vyperte.

Jak vyčistit žehličku se solí?

I když se snažíme žehlit co nejopatrněji, občas nastane chvíle, kdy se žehlička dotkne i potisku, které máte na tričku, které právě žehlíte. Nejenže se tím potisk na tričku může rozmazat, ale na žehličce s velkou pravděpodobností zůstane čmouha. Tu odstraníte tak, že na papír nasypete trochu soli a s rozpálenou žehličkou po něm budete přejíždět. Díky soli se hrudky během chvíle uvolní.

Zdroj: pixabay.com

 

Reklama
Reklama

Související články

Co s velikonočními vařenými vajíčky? Tyto 3 skvělé recepty!

05.04.2021 | Tipy a rady

Sešlo se vám doma mnoho velikonočních vařených vajíček, která však nejste schopni na posezení sníst? Co s nimi tedy dělat, když se na ně nechcete… Celý článek

Velikonoční zvyky a tradice

31.03.2021 | Tipy a rady

Velikonoce jsou spojeny s různými obyčeji a zvyky. V různých koutech České republiky se provádí rozličné obyčeje, které ale postupně ať chceme, nebo… Celý článek

Velikonoce – jejich historie a tradice s nimi spojené

30.03.2021 | Tipy a rady

Velikonoce, to není jen volno v pondělí, při kterém rozdáváte vajíčka nebo čokoládové figurky či pečete beránka nebo mazanec. Jejich historie podle… Celý článek

Venkovní žaluzie umí víc, než „jen“ chránit před sluncem

30.03.2021 | Tipy a rady

Stínicí technika se stala nedílnou součástí oken nejen v rodinných domech a bytech, ale i ve společnostech. Žaluzie jsou používány po desetiletí, a… Celý článek

Reklama
Reklama