Dokonalost barev

11.10.2021 | PR článek | Rubrika - Tipy a rady

Každá barva má své kouzlo, svůj půvab a svůj styl. Barvy mají také velký vliv na psychickou stránku člověka a právě atmosféra v domě a pozitivní emoce obyvatel závisí na barevném směru interiéru, protože to ovlivňuje stav člověka. Lidé milují barvy a ty se staly součástí jejich života. Proto se v interiérech nacházejí odstíny barev, které mnohdy ani nejsou součástí nabídky v obchodech. Jsou to originální barvy, které vznikly mícháním. Míchání barev tak přispívá k mnohačetnosti barevných kombinací, ale dokážou také udělat z obyčejné stěny v obývacím pokoji originální design.

 Dokonalost barev
Reklama

Není míchání, jako míchání

Tímto heslem by se ale měli držet především ti, kteří nemají žádnou fantazii, neholdují kreativitě a styl jim nic neříká. Míchání barev totiž není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Někdo si řekne, že je v podstatě jedno, jaká barva bude smíchána a jaké množství. Není to tak docela pravda. Již ze školy všichni ví, že namíchat správný odstín růžové, zelené nebo fialové dá někdy pořádnou práci.

Existují proto také tabulky, které určují, kolik přesně je potřeba od každé barvy, aby bylo dosaženo požadovaného odstínu. Soulad správných kombinací vlastně existuje, stačí se jen porozhlédnout kolem sebe. Ale právě pro ty, co neumějí vybrat ten správný odstín nebo kombinaci dvou či více barev, jsou tyto tabulky vytvořeny.

Základní barvy

Hlavní nebo primární jsou tři barvy, protože z nich jsou složeny všechny ostatní - modré, červené a žluté. Míchání těchto barev pak vytvoří další odstíny. Modrá a červená dávají fialové odstíny. Modrá a žlutá pak odstíny zelené. Červená se žlutou vytvoří oranžovou. Do barevné palety pak patří terciální barvy, které se získají po smíchání primárními (červená, modrá a žlutá) se sekundárními barvami (fialová, zelená a oranžová). Barvy, které jsou získány v důsledku takových směsí v různých poměrech, jsou přesně použity jak v interiérovém designu, tak při vytváření vzorů tkanin, atd. Pro hlavní design se používají složité odstíny, které jsou výsledkem smícháním několika primárních a sekundárních barev. Tyto odstíny pak jsou vhodné nejen pro dokonalé malování stěn interiéru.

Kvalitní práce

Malování interiéru s sebou přináší mnohdy nelehký úkol v podobě vhodného výběru barevného odstínu. Majitelé si mnohdy sami neví rady, jak by vlastně měl jejich pokoj, ložnice či vstupní hala vypadat a tak nechávají tento problém na profesionálech. Malíři pak mají plné ruce práce s vybíráním vhodné barvy a tady přichází na řadu i míchání barev. Vznikají tak originální odstíny, které jsou ovšem velmi impozantní a dávají místnosti styl.

Malíři a malířské firmy nabízejí ve svých službách právě i míchání barev, což v mnoha případech zákazníkům usnadňuje práci. Nemusejí se zdlouhavě brouzdat v obchodních centrech a hledat ten správný odstín a s namícháním barvy si mohou u firmy objednat i samotnou práci, tedy malování.

Teplé a studené odstíny

Doporučení odborníků v případě malování je také držet se pravidla teplých a studených odstínů. Pro místnosti s velkou plochou a vysokými stropy odborníci doporučují použít teplé odstíny. Dělají pokoj útulnější. Pokud je místnost malá a je třeba ji opticky zvětšit, pak je vhodné stěny vymalovat světlými tóny studených barev. Díky tomu bude místnost vypadat prostornější. Pro kuchyně se nedoporučuje použít ponuré a studené barvy, jsou zde daleko vhodnější teplé barvy, které zvyšují chuť k jídlu. Může to být oranžová nebo zelená. Bílá barva je vhodná do kuchyně jako doplňková. Míchání barev tak přispívá k harmonickému a příjemnému bydlení a člověk také může popustit uzdu fantazii. Domov pak bude útulný a člověk bude dobře naladěn.

 

 

Reklama
Reklama

Související články

Hledáte v Ostravě kvalitní půjčovnu aut?

05.10.2021 | Tipy a rady

Auta se stala součástí života lidí a bez nich si teď jen těžko dovede představit život, práci nebo cestování. Dříve bylo auto dopravním prostředkem,… Celý článek

Vybírejte zásuvky a vypínače podle stylu interiéru

04.10.2021 | Tipy a rady

Vylaďte si interiér do posledních detailů. Kromě hlavních prvků jako jsou podlahy, stěny a nábytek myslete na to, že i drobnosti, jako jsou vypínače… Celý článek

Dřevěná lavice nemusí být pouze na zahradě

30.09.2021 | Tipy a rady

Pokud máte terasu nebo zahradu, určitě ji doplňuje dřevěná lavice, která nabízí pohodlný odpočinek. Dřevěná zahradní lavice však nemusí být pouze na… Celý článek

Kdy vyměnit starou matraci za novou

30.09.2021 | Tipy a rady

Budíte se ráno ztuhlí, bolí vás záda a ani po deseti hodinách spánku nejste odpočatí? Možná je na čase vyměnit matraci za novou. Říká se, že výměna… Celý článek

Reklama
Reklama