Fotovoltaika slibuje nižší účet za elektřinu

18.08.2020 | PR článek | Rubrika - Tipy a rady

Solárních kolektorů na střechách rodinných domů v posledních letech přibylo jako hub po dešti. Není se čemu divit, fotovoltaické systémy jsou mnohem dostupnější než v minulosti a doba návratnosti investice se výrazně zkrátila. K zásadnímu poklesu ceny technologií došlo na počátku minulé dekády a momentálně se pohybuje kolem 8 až 10 let. Pokud si již nějakou dobu pohráváte s myšlenkou na pořízení domácí fotovoltaické elektrárny, ale stále jste nedostali odpovědi na některé důležité otázky, přečtěte si o všech jejích výhodách. Prozradíme vám, za jakých okolností je investice skutečně efektivní a jak minimalizovat počáteční náklady.

Fotovoltaika slibuje nižší účet za elektřinu
Reklama

Atraktivní finanční úspora za elektřinu

 

Snad nikdo nepochybuje o tom, že mezi hlavní výhody fotovoltaiky patří stálá a velmi vysoká návratnost investice. Systém vám pomůže snížit výdaje za elektřinu a uleví vašemu rozpočtu. V našich podmínkách dokáže vyrobit cca 350-500 kWh energie na jednom čtverečním metru – běžná domácnost tak ročně ušetří několik tisícovek. V praxi se výše úspory odvíjí od počtu solárních panelů a návratnost od pořizovací ceny a životnosti systému.

 

Solární panely nemusí napájet jen bojler, bodovky a spotřebiče - kdo se nespokojí s elektřinou a ohřevem vody, může fotovoltaiku zkombinovat s tepelným čerpadlem a ušetřit až 80 % nákladů.

 

Nižší vstupní investice díky slevám a dotačním programům

 

Zdá se vám, že jsou pořizovací ceny fotovoltaických elektráren nepřiměřeně vysoké? V minulosti tomu tak bylo, ale v minulých letech technologie průběžně zlevňovala. A stejně jako jste si při běžném nakupování zvykli využívat slevy na nábytek, elektroniku apod., s trochou štěstí objevíte prodejce, který má v akci solární panely.

 

Dostupnosti nahrává i možnost čerpání nemalé částky v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám. Výše dotace na pořízení fotovoltaické solární elektrárny v současnosti činí až 150 000 Kč.

 

Čerpání dotace není složité. Stačí splnit základní podmínky a vyřídit nezbytnou administrativu. Zda si fotovoltaickou elektrárnu pořídíte do novostavby, nebo staršího domu, nehraje žádnou roli.

 

Energie šetrná k životnímu prostředí

 

Výroba elektřiny metodou přímé přeměny slunečního záření je velmi ekologická a představuje jedinečnou alternativu ke konvenčním zdrojům energie. Moderní fotovoltaické články z křemíku mají vysokou účinnost a vydrží v provozu cca 25 až 30 let. Vyrábí se z recyklovatelných materiálů v uzavřených prostorách a během přísně kontrolovaných procesů takřka nedochází k únikům škodlivin do životního prostředí.

 

Minimální údržba a velmi tichý provoz

 

Bojíte se, že vás bude fotovoltaická elektrárna obtěžovat nadměrným hlukem, a navíc nechcete ztrácet čas náročnou údržbou? Obavy nejsou na místě. Střídač sice při výrobě elektřiny mírně „hučí“, ale nejde o nic, z čeho by praskaly ušní bubínky. Obvykle se umísťuje do míst mimo obytný prostor a přes stěny či dveře není slyšet vůbec nic. V noci zařízení nepracuje vůbec.

 

Z hlediska náročnosti údržby jsou fotovoltaické elektrárny naprosto bezproblémové. Obsluha systému je snadná a veškeré důležité informace (tj. aktuální výkon, stav baterie apod.) má uživatel k dispozici v mobilní aplikaci. Odbornou údržbu, která přispívá k delší životnosti, je vhodné provádět s periodicitou dvou let.

 

Požár na střeše? Nehrozí!

 

V případě řádně provedené instalace nejsou na místě obavy ze vzniku požáru na místě– fotovoltaika je bezpečná technologie a rizika jsou minimální. Samozřejmě je vhodné systém průběžně monitorovat, pravidelně servisovat a zbytečně neodkládat výměnu nefunkčních komponentů.

 

Zdroj obrázku: Bilanol / Shutterstock.com

 

 

Reklama
Reklama

Související články

Co dělat, když vám pitná voda přijde závadná?

08.09.2020 | Tipy a rady

Závadná pitná voda může být malou komplikací na oblastní údržbu rozvodů, nebo dokonce i rozsáhlým a zdravotně nebezpečným problémem. Jak můžete… Celý článek

Moderní střechy se vším všudy aneb pusťte se do rekonstrukce

06.09.2020 | Tipy a rady

Je pěkné opravit fasádu, dát nová okna a pořídit lepší garážová vrata. Velký vliv na celkový vzhled domu má ovšem i střecha. S její rekonstrukcí… Celý článek

5 tipů jak na úspory vody v kuchyni

26.08.2020 | Tipy a rady

Právě v kuchyni umíme být, pokud jde o vodu, hodně rozmařilými. Kapající baterie, odpouštění teplé či studené vody nazdařbůh, ruční mytí nádobí – to… Celý článek

Využijte výhodné sety nádrže na dešťovou vodu s čerpadlem a filtrem

12.08.2020 | Tipy a rady

Čas a peníze jsou dnes pro každého z nás důležité věci. Kdykoliv to jen jde, snažíme se je ušetřit tak, aby nám zbyly také pro naši rodinu, koníčky i… Celý článek

Reklama
Reklama