Fotovoltaika slibuje nižší účet za elektřinu

18.08.2020 | PR článek | Rubrika - Tipy a rady

Solárních kolektorů na střechách rodinných domů v posledních letech přibylo jako hub po dešti. Není se čemu divit, fotovoltaické systémy jsou mnohem dostupnější než v minulosti a doba návratnosti investice se výrazně zkrátila. K zásadnímu poklesu ceny technologií došlo na počátku minulé dekády a momentálně se pohybuje kolem 8 až 10 let. Pokud si již nějakou dobu pohráváte s myšlenkou na pořízení domácí fotovoltaické elektrárny, ale stále jste nedostali odpovědi na některé důležité otázky, přečtěte si o všech jejích výhodách. Prozradíme vám, za jakých okolností je investice skutečně efektivní a jak minimalizovat počáteční náklady.

Fotovoltaika slibuje nižší účet za elektřinu
Reklama

Atraktivní finanční úspora za elektřinu

 

Snad nikdo nepochybuje o tom, že mezi hlavní výhody fotovoltaiky patří stálá a velmi vysoká návratnost investice. Systém vám pomůže snížit výdaje za elektřinu a uleví vašemu rozpočtu. V našich podmínkách dokáže vyrobit cca 350-500 kWh energie na jednom čtverečním metru – běžná domácnost tak ročně ušetří několik tisícovek. V praxi se výše úspory odvíjí od počtu solárních panelů a návratnost od pořizovací ceny a životnosti systému.

 

Solární panely nemusí napájet jen bojler, bodovky a spotřebiče - kdo se nespokojí s elektřinou a ohřevem vody, může fotovoltaiku zkombinovat s tepelným čerpadlem a ušetřit až 80 % nákladů.

 

Nižší vstupní investice díky slevám a dotačním programům

 

Zdá se vám, že jsou pořizovací ceny fotovoltaických elektráren nepřiměřeně vysoké? V minulosti tomu tak bylo, ale v minulých letech technologie průběžně zlevňovala. A stejně jako jste si při běžném nakupování zvykli využívat slevy na nábytek, elektroniku apod., s trochou štěstí objevíte prodejce, který má v akci solární panely.

 

Dostupnosti nahrává i možnost čerpání nemalé částky v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám. Výše dotace na pořízení fotovoltaické solární elektrárny v současnosti činí až 150 000 Kč.

 

Čerpání dotace není složité. Stačí splnit základní podmínky a vyřídit nezbytnou administrativu. Zda si fotovoltaickou elektrárnu pořídíte do novostavby, nebo staršího domu, nehraje žádnou roli.

 

Energie šetrná k životnímu prostředí

 

Výroba elektřiny metodou přímé přeměny slunečního záření je velmi ekologická a představuje jedinečnou alternativu ke konvenčním zdrojům energie. Moderní fotovoltaické články z křemíku mají vysokou účinnost a vydrží v provozu cca 25 až 30 let. Vyrábí se z recyklovatelných materiálů v uzavřených prostorách a během přísně kontrolovaných procesů takřka nedochází k únikům škodlivin do životního prostředí.

 

Minimální údržba a velmi tichý provoz

 

Bojíte se, že vás bude fotovoltaická elektrárna obtěžovat nadměrným hlukem, a navíc nechcete ztrácet čas náročnou údržbou? Obavy nejsou na místě. Střídač sice při výrobě elektřiny mírně „hučí“, ale nejde o nic, z čeho by praskaly ušní bubínky. Obvykle se umísťuje do míst mimo obytný prostor a přes stěny či dveře není slyšet vůbec nic. V noci zařízení nepracuje vůbec.

 

Z hlediska náročnosti údržby jsou fotovoltaické elektrárny naprosto bezproblémové. Obsluha systému je snadná a veškeré důležité informace (tj. aktuální výkon, stav baterie apod.) má uživatel k dispozici v mobilní aplikaci. Odbornou údržbu, která přispívá k delší životnosti, je vhodné provádět s periodicitou dvou let.

 

Požár na střeše? Nehrozí!

 

V případě řádně provedené instalace nejsou na místě obavy ze vzniku požáru na místě– fotovoltaika je bezpečná technologie a rizika jsou minimální. Samozřejmě je vhodné systém průběžně monitorovat, pravidelně servisovat a zbytečně neodkládat výměnu nefunkčních komponentů.

 

Zdroj obrázku: Bilanol / Shutterstock.com

 

 

Reklama
Reklama

Související články

Dřevěné brikety jsou vhodnou alternativou klasických paliv

15.10.2020 | Tipy a rady

Teplo je součástí domova. Bez něj si už těžko umíme svůj život představit. Uhlí nebo palivové dřevo doma či na chalupě používají v Česku statisíce… Celý článek

Jak na koupi nemovitosti

13.10.2020 | Tipy a rady

Vlastní bydlení zní jako lákavá vidina budoucnosti, kterou si přeje v dnešní době snad už každý. Pokud už vás omrzelo placení nájmu bytu nebo domu,… Celý článek

Údržba střešní krytiny na podzim je důležitá pro poklidné zimní období

07.10.2020 | Tipy a rady

Jednou z činností, kterou by měl na podzim před příchodem zimy stihnout každý majitel nemovitosti, je kontrola střešní krytiny. Toto byste měli… Celý článek

Koupit auto na leasing, úvěr, nebo za hotové?

30.09.2020 | Tipy a rady

Nákup automobilu často patří k nejdražším věcem, které za život kupujeme. A u drahých věcí buď nemáme jinou možnost a musíme je koupit na leasing,… Celý článek

Reklama
Reklama