affiliate-modra-nejlevnejsi-1000x200-1553770942.jpg

Instalace pracovní desky

12.02.2009 | Redakce | Rubrika - Tipy a rady

Bez pracovní desky se v kuchyni neobejde vůbec nic. Pracovní desky jsou v kuchyni využívány nepřetržitě. Vedle funkcí, které pracovní deska dokáže plnit, je pro vzhled kuchyně rozhodující hlavně materiál a design desky. Nabídka nejrůznějších materiálů, barev a dekorů se stále rozrůstá. V současné době jsou již nabízeny dokonce speciální řešení určená do rohů, která mohou být plně přizpůsobena Vašim přáním, a to včetně příslušných lišt, zkosení a zaoblení. A jak novou pracovní desku instalovat?

Instalace pracovní desky
ReklamaVypněte pojistky

Před demontáží varné desky vestavěné do staré pracovní desky zkontrolujte, že jsou vypnuty pojistky. Elektropráce by měl vždy vykonávat odborník.

Desku přiřízněte a polepte čelní strany. Potom dýhu přesně zbruste.

Novou pracovní desku uzpůsobte tvaru stěny. Pokud jsou ve stěně výběžky apod., upravte tvar pracovní desky pomocí přímočaré pily. Nezačištěné čelní strany polepte vhodnou krycí dýhou. Krycí dýhu opatřenou vrstvou zažehlovacího lepidla přilepte pomocí žehličky zahřáté na nízkou teplotu. Jinou možností je nalepit dýhu kontaktním lepidlem. Hrany krycí dýhy nejprve nahrubo zbruste pilníkem, potom důkladně jemným brusným papírem.

Pracovní desky spojené přes roh hliníkovým profilem

Pokud jsou pracovní desky spojovány přes roh, musí být jejich spoj překryt hliníkovým profilem – nebo se obě desky sesadí a spojí profilem, který se umístí do vyhloubených drážek.

Pracovní desky spojené přes roh vloženým profilem

Otvory, z nichž potom vyhloubíte drážky pro spojovací profil, vyvrtejte kolmo pomocí vrtačky s tvrdokovovým vrtákem s válcovou hlavou. Použijete-li při vrtání stojan na vrtačku, půjde Vám práce snáze od ruky a výsledek bude přesnější. Od vyhloubených otvorů směrem k hranám pracovní desky vyhlubte drážky. Spojovací profil umístěte do vzniklé drážky. Pracovní desky k sobě zespodu pevně přitáhněte.

Výřezy pro varnou desku a dřez

Abyste mohli vyříznout do pracovní desky otvory pro dřez a varnou desku, položte dřez a varnou desku nohama vzhůru na novou desku, obkreslete je a kolem vyznačeného okraje nakreslete o něco menší linii řezu. U některých dřezů jsou přiloženy šablony. Otvor do pracovní desky vyřízněte podél vyznačené linie řezu nebo podle šablony přímočarou pilou s takovým listem, který je pro danou desku vhodný. Výřez začněte v předvrtaném otvoru.

Abyste desku uchránili před vlhkem, naneste na nezačištěné hrany řezu silikon. Jinou možností je polepit hrany řezu těsnicí páskou. Tip pro vás: spodní stranu pracovní desky v místech, kde je umístěna myčka nádobí, chraňte buď voděodolným nátěrem nebo hliníkovou fólií.

Připevnění pracovní desky a nasazení zakončovací lišty

Pracovní desku zespoda připevněte k horní stěně spodních skříněk kuchyňské linky nebo k příčným spojům (traverzám) těchto skříněk. Dbejte na to, aby spodní skříňky stály na nožkách rovně. Jinak se skříňky mohou hýbat a linka i pracovní deska budou vystaveny tlaku.
Pro upevnění zakončovacích lišt doporučujeme násuvné systémy, u nichž se spodní konstrukce upevňuje na pracovní desku. Zakončovací lišta se nasazuje shora. Do rohů a na konce lišt nasaďte ochranné a koncové krytky.

Tipy

Při nákupu mějte na paměti, že matné, lehce strukturované povrchy jsou odolnější než povrchy s vysokým leskem.
Doma si svou novou pracovní desku vyměřte přesně a do prodejny si s sebou vezměte nákres (v němž bude zanesen i plánovaný otvor na varnou desku a dřez).
Jakmile jsou v desce vyříznuty otvory na dřez a varnou desku, měli byste s ní manipulovat opatrně a vždy jen ve dvou osobách – hrozí přelomení desky.
Při instalaci desky dbejte na to, aby všechny výřezy byly dobře utěsněné a aby hrany řezu na čelních stranách byly polepeny.

Reklama
Reklama

Související články

Kamenná dýha

23.04.2019 | Tipy a rady

Dekorativní kamenná dýha je jedinečná a svým způsobem nenahraditelná. Kámen má neopakovatelnou kresbu, odstíny a strukturu. Celý článek

Budeme malovat. Jak na malování připravit stěny?

22.04.2019 | Tipy a rady

Budete malovat? V tom případě byste měli vědět, že malování stěn v sobě neskrývá jen samotnou výmalbu, ale také několik úkonů, které stěny na… Celý článek

Je koberec vhodný do domácnosti, v níž žije alergik?

22.04.2019 | Tipy a rady

Hodně lidí tvrdí, že v domácnosti s alergikem nemá koberec co dělat. Je tomu ale skutečně tak? Co je míň škodlivé? Prach usazený na koberci, který… Celý článek

Pravidla, podle kterých bychom měli vybírat barvu do interiéru

22.04.2019 | Tipy a rady

Mnoho z nás se nechá při malování unést velkou škálou barev, z nichž si můžeme vybírat. Velmi často se pak ale stává, že nám naše nová výmalba… Celý článek

Reklama
Reklama