Jak na skvrny

15.2.2008 | Redakce | Rubrika - Tipy a rady

Jak na skvrny

Sponzorované odkazy:

I když si dáváme pozor, nejednou se stane, že při jídle něco ukápne, kam by nemělo. Používáte-li pod talíř omyvatelné podložky, jste nejspíš bez starosti. Dnešní prací prášky si navíc již s lecčím dovedou velmi dobře poradit. Občas se však přece jen nešťastnou náhodou objeví skvrna, na kterou jsme krátcí. Máme pro vás návod, jak si poradit s těmi nejodolnějšími - ať už na svátečním ubrusu, nebo na dětském tričku.

Špenát

Rozkrojte syrovou bramboru a čerstvou skvrnu ihned potírejte. Látku poté ještě vyperte.

Borůvky

Pokud potřebujete vyčistit bílou látku, použijte tříprocentní peroxid vodíku. Látku namočte za pomoci vatového tampónu, na který jste předtím peroxid nanesli. Nechte uschnout, skvrna za chvíli zmizí. Poté vyperte jako obvykle. Na ostatní tkaniny můžete použít kyselé mléko (následně vypereme ve vlažné vodě), nebo šťávu z citronu.

Káva

Tajemstvím úspěchu je vyprat látku co nejdříve. Přírodní tkaniny nejprve nechte odmočit v čisté vodě a poté přeperte ve vodě mýdlové. Syntetické látky vyperte ve vodě s přídavkem čistého lihu. Lněné ubrusy vyperte ihned v horké vodě s rozpuštěným pracím prostředkem. Bílé ubrusy před vypráním ponořte na chvíli do studeného mléka. Pokud látka zůstavá nahnědlá, pokapejte ji citrónovou šťávou a vymáchejte. Po každém způsobu čištění látku vymáchejte ve studené vodě.

Krev

Látku nechte nejdříve odmočit ve studené (!) vodě. Poté vyperte jako obvykle.

Tráva

Namočte tkaninu přes noc do mléka a poté vyperte.Skvrnu můžete také potřít máslem a následně vyprat v horké vodě s mýdlem nebo s rozpuštěným pracím práškem.

Žvýkačka

Pokud jste doma na koberci objevili přilepenou žvýkačku, nezoufejte. Místo třete kostkou ledu, žvýkačka pak půjde snadno odstranit. Máte-li žvýkačku na oblečení a nejedná se o velmi jemnou tkaninu (čím silnější, tím lepší), můžete oděv vložit na potřebnou dobu do mrazáku. Žvýkačka půjde seškrabat.

Pozor! Způsob čištění vždy přizpůsobte druhu tkaniny. Je třeba vzít v úvahu, zda se nejedná o příliš jemnou tkaninu nebo o takovou látku, na které by po čištění mohla vzniknout světlejší místa (např. barvené textilie).

Foto: Amica Commerce

Počet komentářů (2) Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Jak na letní vedra

Jak na letní vedra

6.6.2008 | Redakce | Tipy a rady

Teploměr venku ukazuje třicítku a ten vnitřní k ní nemá daleko. V našich zeměpisných šířkách se tato situace v průběhu léta stává stále běžnější. Obyv... Celý článek

Kam s ním?

Kam s ním?

21.2.2008 | Redakce | Tipy a rady

Bez odpadu to v kuchyni prostě nejde. Ale jak ho uklidit, schovat a zlikvidovat tak, aby co nejméně obtěžoval. Řešení v podobě klasického plastového n... Celý článek

Tipy, jak ošetřovat nábytek

Tipy, jak ošetřovat nábytek

12.2.2008 | Redakce | Tipy a rady

Připadají vám moderní čisticí prostředky na nábytek příliš drahé, ale přitom máte starost, abyste něco nezanedbali? Nemějte obavy. Tyto prostředky je ... Celý článek

Domácnost pro alergiky

Domácnost pro alergiky

31.1.2008 | | Tipy a rady

Počet lidí, kteří trpí alergií nebo respiračním onemocněním, se zvyšuje. Alergeny působící venku samozřejmě neovlivníme, ale doma můžeme alergikovi si... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii