Reklama

Jak opravit praskliny ve zdi!

25.10.2016 | StanislavaV | Rubrika - Tipy a rady

Je nutné rozlišit, zda se jedná o velké trhliny, které budou potřebovat zásah stavebního experta či se jedná o malé prasklinky, které sice neohrožují stavbu, ale vypadají nevzhledně, a proto je budete chtít opravit.

Jak opravit praskliny ve zdi!
Reklama

Pokud Vás trápí právě druhá možnost, pak je tento článek plný tipů, jak opravit praskliny ve zdi, pro Vás. Menší praskliny Vám zaberou pouze pár minut, větší déle, ale přesto to není nic, co byste nezvládli!

Co je příčinou vzniku těchto prasklinek?

prasklina ve zdi

Nejčastějších příčinou je stáří zdí pokojů, které obýváte. Nebo si stavba může tzv. sednout. Zdi nejsou pružné, proto se začnou objevovat trhlinky. Za příčinou stojí také špatné a časté vymalování místnosti, narážení nábytku (např.: dvěří, oken) do zdi nebo i zateplení bytu. Praskat zdi mohou také důsledkem špatně zvolené omítkové směsi . Ovšem někdy se tyto pohyby uvnitř zdi dějí, i přestože je stavěl profík takřka bezchybně a příčiny nám zůstávají neznámé.

V jaké cenové kategorii se pohybujeme?

Veškeré přípravky určené pro opravy prasklin ve zdi zakoupíte ve specializovaných prodejnách (dnes už i v moderních supermarketech, kde ale výběr není tak veliký). Seženete je v malých tubách, kelímcích nebo větších kbelících. Stavební akryláty můžete zakoupit v bílé, šedé a hnědé barvě. Co se týče ceny, štuk stojí okolo 50Kč, sádra okolo 30Kč na 1kg a penetrační nátěr zhruba 70Kč za 1l. Není třeba být milionář.

Jak se připravit na opravy?

praskliny ve zdi

Doporučili bychom Vám nejprve opravit prasliny a až poté se vrhnout do malování místnosti pro co nejestetičtější výsledek. Také si pro jistotu připravte předem fólii nebo noviny, které rozložité na zem pod prasklinu, abyste neudělali nepořádek. Vysavač Vám pomůže zbavit se prachu okolo.

Postižené místo je potřeba před spravováním připravit na aplikaci. Nejprve odstraňtě odlupující se okolí prasklin. K tomu Vám pomohou malířské špachtle či jiné nástroje, které snadno zakoupíte v kulinářství, např.: smetáček či tvrdší štětec. Očištěte také samotnou díru ve zdi. Veškerý prach a nečistoty z uvolněných nátěrů musí pryč, aby vyplněný bylo naprosto perfektní!

Jak opravit praskliny?

Úpravy budou poměrně snadné a rychlé. Troufnout si na to může kdejaký nezkušený začátečník v oblastni stavitelství.

prasklina ve zdi

  • Prasklinu můžete vyštukovat pomocí kvalitní štukové omítky. Postupujte přesnými tahy pro dosažení maximální rovnoměrnosti. Celé dílo poté zahlaďte a zarovnejte stěrkou, aby zeď byla rovná a hladká. Nezapomeňte na penetraci!

 
  • Na prasklinu je možné použít také sádru. Práce s ní je však náročnější a vyžaduje předchozí zkušenosti. Tmel je rozhodně lepší jak sádra, jelikož se dá lépe brousit a zahlazovat i po vytvrdnutí.

 
  • Na vlasové praskliny je určen akrylový tmel. Nanáší se pouze a jednoduše prstem. Na větší praskliny je třeba více tmelu (naneste pomocí pistole či špachtle). Pokud je hlubší a širší jak 0,5cm, vyplňujte tmelem na etapy. Ke zpevnění praskliny nám pomůže spárovací vyztužená páska z netkaných textilií nebo skelných vláken. Prasklinu nejdříve vyplňte tmelem, poté pokryjte páskou, na tu opět naneste poslední vrstvu tmelu. Tmel naneste mírně nad povrch stěny (při zasychání se bude zmenšovat, tak se povrch vyrovná, v opačném případě by byla ve zdi prohlubeň). Celý proces tvrdnutí trvá zhruba 20minut, poté přebruste přebytečný tmel (použijte brusný/smirkový papír). A je hotovo!

 
  • Pokud se Vám jeví prasklina větší, použijte maltovou směs. Tu důkladně zamíchejte. Po nanesení bude ale schnout delší dobu. K doladění použijte opět sádru nebo štuk. Zarovnejte stěrkou a obruste smirkovým papírem či sádrokartonářským hladítkem. Na konec ještě jednou proveďte penetraci stěny.
     

  • Jako další možnost můžete použít bandáže. Prasknuté místo zaplníte a překryjete malířskou barvou.

Možností je spousta a nic nedáte za to, pokud se pro jistotu i zeptáte odborníka či v obchodě, kde si potřebné věci budete kupovat. Určitě to zvládnete sami a bez problémů.

Zdroj fotografií: https://unsplash.com/, https://pixabay.co, https://cz.pinterest.com

 

Reklama
Reklama

Související články

Co dělat, když vám pitná voda přijde závadná?

08.09.2020 | Tipy a rady

Závadná pitná voda může být malou komplikací na oblastní údržbu rozvodů, nebo dokonce i rozsáhlým a zdravotně nebezpečným problémem. Jak můžete… Celý článek

Moderní střechy se vším všudy aneb pusťte se do rekonstrukce

06.09.2020 | Tipy a rady

Je pěkné opravit fasádu, dát nová okna a pořídit lepší garážová vrata. Velký vliv na celkový vzhled domu má ovšem i střecha. S její rekonstrukcí… Celý článek

5 tipů jak na úspory vody v kuchyni

26.08.2020 | Tipy a rady

Právě v kuchyni umíme být, pokud jde o vodu, hodně rozmařilými. Kapající baterie, odpouštění teplé či studené vody nazdařbůh, ruční mytí nádobí – to… Celý článek

Fotovoltaika slibuje nižší účet za elektřinu

18.08.2020 | Tipy a rady

Solárních kolektorů na střechách rodinných domů v posledních letech přibylo jako hub po dešti. Není se čemu divit, fotovoltaické systémy jsou mnohem… Celý článek

Reklama
Reklama