affiliate-modra-nejlevnejsi-1000x200-1553770942.jpg

Jak přivrtat na zeď poličku

07.07.2009 | Redakce | Rubrika - Tipy a rady

Každý z nás se už asi v životě setkal s tím, že potřeboval v bytě či domě připevnit něco na zeď. Na malé a lehké věci (obrázek v rámečku) stačí pouze kladívko a hřebík. Na věci, které vyžadují větší zátěž (poličky, věšáky či skříňky) je potřeba vrtačka a trochu zručnosti. Není to však žádná věda. V následujících řádcích se dozvíte jak na to.

Jak přivrtat na zeď poličku
Reklama

Pro názorný příklad jsme zvolili přivrtání poličky na zeď. K tomuto úkonu bude zapotřebí: vrtačka, šroubovák (případně AKU šroubovák, se kterým je práce snazší), vodováha, skládací metr, tesařská tužka, vruty a hmoždinky. Připevnit poličku zvládne i laik zhruba za 30 minut.

Polička a komponenty potřebné k jejímu připevnění

K dispozici máme poličku, která se skládá ze dvou kovových konzol a dřevěné desky, která se na konzoly ve finále nasadí a přišroubuje. K připevnění poličky budeme potřebovat také vruty příslušné velikosti (dle velikosti děr v konzolách – vrut by měl být tak velký, aby lehce prošel dírami). Délka a průměr vrutu nám určuje velikost hmoždinky. V domácnostech se obvykle používají hmoždinky číslo čtyři až osm. Na trhu jich existuje několik druhů, podle toho, do jakého materiálu se vkládají. Pokud nejste profesionálem, budou vám stačit tzv. univerzální hmoždinky, vhodné do všech typů materiálů. Je dobré kupovat veškeré komponenty najednou, tedy polici, konzole, hmoždinky i vruty, aby jste si již v obchodě mohli vyzkoušet, zda budou do sebe pasovat.

Postup při vrtání

Než začneme vrtat, je klíčové si vše nejprve důkladně přeměřit. Na spodní straně police změříme rozpětí konzol. Je dobré je umístit zhruba 10 centimetrů od bočních okrajů.
Na stěně vybereme místo, kam chceme poličku umístit, přiložíme konzolu a tužkou si označíme, kde je třeba vyvrtat díry.

Nasadíme vrták do vrtačky a na vyznačeném místě začneme vrtat. Vrtáme vždy na celou délku vrtáku, který se musí shodovat s délkou vrutů a hmoždinek.

Do díry vložíme hmoždinku a pomocí vrutu k ní konzolu přišroubujeme.
Dále si změříme vzdálenost značek na polici a stejnou odměříme na zdi od první přidělané konzoly. Pomocí tužky si uděláme další značku.

Abychom si byli jisti, zda dáváme druhou konzolu do správné výšky, použijeme vodováhu.
Vyvrtáme díry pro druhou konzolu. Vložíme do nich hmoždinky a přišroubujeme ji.
Poté nasadíme polici na konzoly, aby se dírky v nich kryly se značkami, které jsme si udělali na začátku.
Pomocí šroubováku a vrutů přišroubujeme polici k oběma konzolám.

Pokud si nejste jisti, jaké komponenty budete k připevnění poličky či čehokoliv jiného potřebovat, obraťte se na odborníky v hobbymarketech. Tam Vám ochotně poradí a práce Vám pak půjde od ruky.

Reklama
Reklama

Související články

Kamenná dýha

23.04.2019 | Tipy a rady

Dekorativní kamenná dýha je jedinečná a svým způsobem nenahraditelná. Kámen má neopakovatelnou kresbu, odstíny a strukturu. Celý článek

Budeme malovat. Jak na malování připravit stěny?

22.04.2019 | Tipy a rady

Budete malovat? V tom případě byste měli vědět, že malování stěn v sobě neskrývá jen samotnou výmalbu, ale také několik úkonů, které stěny na… Celý článek

Je koberec vhodný do domácnosti, v níž žije alergik?

22.04.2019 | Tipy a rady

Hodně lidí tvrdí, že v domácnosti s alergikem nemá koberec co dělat. Je tomu ale skutečně tak? Co je míň škodlivé? Prach usazený na koberci, který… Celý článek

Pravidla, podle kterých bychom měli vybírat barvu do interiéru

22.04.2019 | Tipy a rady

Mnoho z nás se nechá při malování unést velkou škálou barev, z nichž si můžeme vybírat. Velmi často se pak ale stává, že nám naše nová výmalba… Celý článek

Reklama
Reklama