affiliate-modra-nejlevnejsi-1000x200-1553770942.jpg

Jak se správně starat o přikrývku a polštář

20.02.2009 | Redakce | Rubrika - Tipy a rady

Přikrývky a polštáře byste měli každý den protřepat. Díky tomu zůstane zachován tvar náplně a pružnost prachového peří. Přikrývky ale nevysávejte ani neklepejte - mohlo by dojít k poškození prachového peří.

Jak se správně starat o přikrývku a polštář
Reklama

Pokud lze přikrývku prát v pračce, řiďte se instrukcemi a po vyprání ji důkladně usušte. Každý den pořádně vyvětrejte ložnici; pokud dáváte přes přikrývku přehoz, učiňte tak až několik hodin po větrání. Díky tomu se z přikrývky uvolní vlhkost a přikrývka zůstane vzdušná a příjemná.

Když postel zakryjete přehozem, mohou se pak polštář nebo přikrývka zdát mírně stlačené - způsobuje to vlhkost usazující se ve vzduchových dutinkách. Aby bylo prachové peří zase načechrané, stačí polštář nebo přikrývku několik hodin sušit v sušičce. Do bubnu můžete také přidat tenisový míček nebo čistou holínku, které s peřím patřičně "zacvičí". Každých patnáct minut je ze sušičky vytáhněte a protřepejte.

ROZDÍL MEZI PEŘÍM A PRACHOVÝM PEŘÍM


Prachové peří pochází z vodních ptáků, jako jsou kachny a husy. Na těle jim slouží zejména jako izolace. Větví se do různých směrů a má množství háčků a vzdušných vláken, která pohlcují vlhkost a zároveň udržují tělo v teple.

Peří tvoří zrohovatělá pokožka a původně se vyvinulo z hadích šupin. Větví se do dvou směrů a roste nad prachovým peřím, které chrání před vnějšími vlivy. Peří je ideální do polštářů, protože se kroutí. Tím, jak se pod ležící hlavou snaží dostat do přirozené polohy, jí proto zároveň poskytuje oporu.

Peří a prachové peří jsou obzvlášť vhodné jako tepelná izolace, protože kolem těla udržují vrstvu nehybného vzduchu, která jej zahřívá. Jejich největší předností je schopnost pohlcovat vlhkost a odvádět i od těla. Tuto schopnost umělá vlákna postrádají.

Nejlepší peří a prachové peří má velice dlouhou životnost. Přikrývku či polštář můžete používat a prát, ale jejich dobré vlastnosti zůstanou zachovány i při minimální údržbě. Nezbytnou podmínkou však je, aby prachové peří pocházelo z dospělé kachny nebo husy.

Při nákupu přikrývky nebo polštáře byste se měli řídit hodnotou nosnosti, která vám napoví mnohé o jejich izolačních schopnostech. Nosnost udává, kolik vzduchu peří dokáže udržet.

Z prachového peří s vysokou nosností vznikají lehké, nadýchané a nejvíce hřejivé přikrývky. Čím více peří se k prachovému přidá, tím více se zvyšuje hmotnost přikrývky a snižuje její nosnost. Proto pouze z hmotnosti nepoznáte, jak teplá přikrývka vlastně je. Například přikrývka s hmotností 500 g a nosností 11 je teplejší než ta, která váží 1.200 g, ale má nosnost jen 4.

UMĚLÁ VLÁKNA


Umělá vlákna jako náplň přikrývek mohou být z různých materiálů, například z polyesteru. Různé materiály mají i různé vlastnosti a přednosti. Izolační schopnosti vláken závisí na jejich schopnosti udržovat pod přikrývkou nehybný vzduch, který tělo ohřívá.

Dutá vlákna

Dutá vlákna jsou dobrým izolátorem, protože v sobě zadržují nehybný vzduch.

Silikonizovaná vlákna

Přidáním tenké vrstvy silikonu se vlákna změkčí. Silikonizovaná vlákna se často používají do přikrývek, které se tak lépe přizpůsobí tělu a poskytnou mu lepší izolaci.

Kuličková vlákna

Jak název napovídá, jsou tato vlákna svinutá do malých kuliček, čímž poskytují dobrou oporu kupříkladu krku. Proto se jimi plní polštáře. Polštáře s kuličkovými vlákny se snadno protřepávají a udržují svůj původní tvar.

Mikrovlákna

Když se přikrývka nebo polštář naplní velmi drobnými vlákny, dosáhne se příjemně „přilnavého” efektu. Tato vlákna jsou jemnější a měkčí než ostatní typy a také se jim říká vzdušná vlákna.

Přikrývku nebo polštář z vláken můžete prát v pračce a sušit v sušičce dle návodu. Buben sušičky by však měl být pro přikrývku nebo polštář dostatečně prostorný, aby se v něm mohly volně pohybovat. Tím dosáhnete nejlepších výsledků. Vzhledem k velikosti běžných domácích praček doporučujeme přikrývky a polštáře prát v pračkách průmyslových, jinak hrozí poškození pračky.

Reklama
Reklama

Související články

Jaké chyby děláme při zařizování obýváku a jak se jim vyhnout

25.04.2019 | Tipy a rady

Češi jsou odjakživa různorodé osobnosti. A to platí i o našem vkusu při zařizování svých domovů. Někteří z nás vědí, jak vše sladit tak, aby nám… Celý článek

Dobijte si energii s barvami. Co třeba se žlutou a oranžovou

25.04.2019 | Tipy a rady

Západ slunce, letní večery, slunečnice, ale také pomeranče či citrony. Co tyto vjemy spojuje? Pozitivita, která tyto dvě barvy, žlutou a oranžovou,… Celý článek

Správně řešená dispozice domu je nutnost. A my vám poradíme, jak na ni

25.04.2019 | Tipy a rady

Velké prostory nikdy nebudou zárukou, že bude vaše bydlení komfortní, pokud jej správně dispozičně nenaplánujete. Víte, na co musíte při dispozičním… Celý článek

Kamenná dýha

23.04.2019 | Tipy a rady

Dekorativní kamenná dýha je jedinečná a svým způsobem nenahraditelná. Kámen má neopakovatelnou kresbu, odstíny a strukturu. Celý článek

Reklama
Reklama