Jak uspořádat obývací pokoj i v malém bytě tak, aby byl pohodlný?

14.01.2021 | PR článek | Rubrika - Tipy a rady

Dominantou obývacího pokoje ve většině případů bývá sedací souprava či pohovka. Ovšem problém s výběrem tohoto nábytku může nastat zejména, pokud nemáte dostatek prostoru, aby se vám do místnosti vešla komfortní pohovka s ostatním nábytkem.

Jak uspořádat obývací pokoj i v malém bytě tak, aby byl pohodlný?
Reklama

Nabízí se však několik tipů, jak vybavit obývák stylově i přesto, že se musíte vejít do malých rozměrů.

Dostatek prostoru k posezení

Obzvlášť pokud s oblibou hostíte různé návštěvy, pak se vám bude hodit větší prostor pro usazení hostů. Jestliže však do obývacího pokoje nemůžete umístit pohovku s dostatečně velkými rozměry, pak může být problém vymyslet, jak rozšířit možnosti k posazení se. Efektivním řešením mohou být menší pufy, podnožky či samostatné sedáky. Výhodou je jejich skladnost, pokud je tedy zrovna nepotřebujete. Můžete je uschovat do skříně, případně je naskládat na sebe a uklidit na místo, kde nebudou překážet při běžném denním fungování.

Skládací sestavy

Jako jedno z dalších řešení se nabízí také moderní sedací sestavy, které fungují na principu skládaček. Pohovka je totiž složena z několika jednotlivých dílů, co jsou do sebe zaklesnuty. Vy je pak můžete zcela podle potřeby rozdělit tak, aby zabíraly co nejmenší plochu. Kromě toho se vám mohou hodit jako doplněk také taburety či pufy, ty totiž snadno uklidíte i do jiné místnosti.

Raději menší, než pak litovat

Sedací souprava je opravdu výrazný nábytek, který je náročný na prostor. Jestliže však váháte, jak velkou pohovku pořídit, věřte, že lepší je volit menší rozměry. I menší pohovka totiž může dobře sloužit. A je mnohem důležitější, aby se vám pohodlně vešla do místnosti, než abyste během pár týdnů zjistili, že ve skutečnosti s velkou sedací soupravou nemůžete místností ani projít.

Ušetřete místo

Jestliže se rozhodujete pro koupi pohovky do malého bytu, pak se vám u ní mohou hodit i další funkce. Ideální je, pokud může sloužit také jako běžné lůžko, ať už pro návštěvy či pro vaše každodenní spaní. Při tom byste si však měli dát pozor na výběr kvalitního kusu tohoto nábytku.

Myslete také na to, že manipulovat se soupravou by mělo jít snadno, díky tomu si totiž můžete jednoduše přizpůsobit prostor tak, jak zrovna potřebujete. Vždy si dejte pozor na to, jaké jsou rozměry u rozložené pohovky, vhodné je udělat si nákres celého pokoje, do kterého zanesete rozměry nábytku. Pokud sháníte inspiraci, jak si celý obývací pokoj přizpůsobit, jako inspirace mohou posloužit online letáky různých obchodů s nábytkem.

Moderní barvy a materiály

Malému pokoji mohou opticky pomoci i různé barvy a materiály. Jestliže tedy zvolíte správnou kombinaci, můžete na pohled malý obývák proměnit ve velkou komfortní místnost. Měli byste se vyhnout tmavým odstínům barev, ty totiž opticky zmenšují. Světlé odstíny můžete kombinovat s výraznými nátěry stěn. Výrazná barva by však měla být na zadní delší stěně, tak totiž opticky prostor protáhnete. Do malého bytu se také hodí minimalismus, snažte se proto vyhnout vzorům a výrazným dekorům. Dobře poslouží materiály jako je kov, plast a další lesklé povrchy, které díky odrazu světla odlehčí prostor.

Jak vybrat stůl?

Bez stolu si jen stěží jde představit obývák. Vždy se totiž hodí mít dostatek odkládacího prostoru. Rozhodně se do malé místnosti nehodí dlouhé a široké stoly, ovšem pořizovat byste neměli ani kulatý stůl s velkým průměrem. Alternativou mohou být takzvané hnízdové stolky, ty se zasunou pod sebe a v případě potřeby je můžete rozmístit vedle sebe. Ušetříte tak mnoho prostoru. Na takové sety se často vztahují slevy, můžete si tak pořídit moderní nábytek za hubičku.

Jestliže nemáte moc místa na rozmístění různého nábytku, pak je potřeba opravdu hodně kreativity, aby byl obývací pokoj komfortní. Není to však nemožné, stačí se naučit využívat prostor efektivně.

Zdroj obrázku: {Dariusz Jarzabek} / Shutterstock.com

 

 

 

Reklama
Reklama

Související články

Difuzéry jako cesta k designu i podpora uzdravení

26.02.2021 | Tipy a rady

Máte rádi, když prostor kolem krásně voní? Řešíte to opakovaným pálením vonných svíček nebo použitím aromalampy? Máme pro vás stylovější, účinnější a… Celý článek

Využití octa v domácnosti - Rady a tipy

22.02.2021 | Tipy a rady

Ocet lze stejně dobře využít nejen v kuchyni, ale i v domácnosti. Má výborné dezinfekční účinky, odstraňuje pachy, pomůže proti vodnímu kameni i… Celý článek

Pájecí stanice pro profíky i amatéry pořídíte na TME.eu

19.02.2021 | Tipy a rady

Každý nakonec zjistíme, že se nám hodí pájka. U profíků je to samozřejmost, domácí kutil to nejdříve zkusí s nejjednoduššími pájkami. Pokud to ale s… Celý článek

Jak ocenit nemovitost a další majetek v dědickém řízení

15.02.2021 | Tipy a rady

Úmrtí blízké osoby je jedno z nejtěžších období v životě. Vedle smutku však musí pozůstalí řešit i praktické záležitosti spojené s úmrtím. Stávají se… Celý článek

Reklama
Reklama