Koupit auto na leasing, úvěr, nebo za hotové?

30.09.2020 | PR článek | Rubrika - Tipy a rady

Nákup automobilu často patří k nejdražším věcem, které za život kupujeme. A u drahých věcí buď nemáme jinou možnost a musíme je koupit na leasing, úvěr, anebo pečlivě zvažujeme, zda tolik peněz investovat najednou ze svého, ať už bankovním převodem, nebo v hotovosti. Při zvažování vám mohou pomoct různé indicie.

Koupit auto na leasing, úvěr, nebo za hotové?
Reklama

Nákup vozu za hotové

Nespornou výhodou nákupu za peníze je fakt, že se okamžitě stáváte majitelem automobilu a zároveň nemusíte měsíc co měsíc myslet na splátku. Stejně tak vám nebude hrozit, že vám bude vůz z důvodu nesplácení zabaven.

Auto na leasing vs. úvěr

U leasingu si můžeme vybrat několik variant. Finanční, operativní, nebo nákup na úvěr. Jestliže kupujete vůz z bazaru nebo od soukromého majitele, je vhodné si jej nechat prověřit. Třeba na stránkách https://www.checkcardna.com/. Podíváme-li se pak na samotný nákup, stěžejní rozdíl je ve vlastnictví auta do doby jeho celkového splacení. Zvolíte-li leasing, je vůz majetkem leasingové společnosti. U spotřebitelského úvěru je vůz po podpisu smlouvy váš.

Na leasing je snadné dosáhnout, klienti nejsou často lustrování v registrech dlužníků, na rozdíl od spotřebitelského úvěru. Ve splátce leasingu je již havarijní pojištění i povinné ručení. Splátky leasingu je u podnikatelů možné odečíst z DPH. U leasingu ale musíte počítat s vysokým navýšením. Technický průkaz je v případě leasingu po celou dobu uložen v bance, vy si jej v případě potřeby vypůjčíte. Dojde-li na neschopnost splácet, přijdete o již zaplacené splátky i automobil, což je jeho velká nevýhoda a riziko.

Spotřebitelský úvěr tuto situaci řeší tak, že je možné vůz odprodat a zbývající dluh zaplatit z vydělaných financí. U spotřebitelského úvěru také nemusíte platit DPH z pronájmu vozu a havarijní pojištění. I nulová akontace (platba v hotovosti na začátku splácení) je vám u této formy financování na dosah. Co se týče RPSN, nelze jej stanovit přesně. Je závislá na ceně auta a bonity klienta.

Je zcela na vás, pro kterou možnost se rozhodnete. Máte-li rádi jistotu, vsaďte však na platbu za vůz ihned, nebo za pomoci spotřebitelského úvěru. Leasing často volí mladí lidé, kteří nemají strach o svůj příjem, nebo ti, kteří mají dostatečnou finanční rezervu a vědí, že jim nehrozí nemožnost splácení. V každém případě si ale před nákupem prověřte ojetý automobil, abyste později nelitovali.

 

 

Reklama
Reklama

Související články

Dřevěné brikety jsou vhodnou alternativou klasických paliv

15.10.2020 | Tipy a rady

Teplo je součástí domova. Bez něj si už těžko umíme svůj život představit. Uhlí nebo palivové dřevo doma či na chalupě používají v Česku statisíce… Celý článek

Jak na koupi nemovitosti

13.10.2020 | Tipy a rady

Vlastní bydlení zní jako lákavá vidina budoucnosti, kterou si přeje v dnešní době snad už každý. Pokud už vás omrzelo placení nájmu bytu nebo domu,… Celý článek

Údržba střešní krytiny na podzim je důležitá pro poklidné zimní období

07.10.2020 | Tipy a rady

Jednou z činností, kterou by měl na podzim před příchodem zimy stihnout každý majitel nemovitosti, je kontrola střešní krytiny. Toto byste měli… Celý článek

2 jednoduché kroky k bezproblémově zvládnuté revizi kotle

24.09.2020 | Tipy a rady

To, že je alespoň jednou ročně nutné nechat si zkontrolovat funkčnost a bezpečnost vašeho plynového kotle, asi víte. Pokud revizi kotle neprovedete,… Celý článek

Reklama
Reklama