Reklama

Lakování a restaurování

21.10.2008 | Redakce

Lakování a restaurování

Máte doma starý nábytek, který by potřeboval zrenovovat? Vypadají Vaše okna a dveře oprýskaně? Nebo máte kolem zahrady plot, který už dávno nevypadá jako nový? Poradíme Vám, jak správně nalakovat dřevěné a kovové povrchy.


Lakování dřevěných ploch

Příslušnou část dřeva, zde např. dveřní křídlo, položte nejlépe vodorovně na stojany. Plocha se nyní důkladně, očistí od mastnoty a prachu. První broušení se provádí brusným papírem o zrnitosti 180. Poškozená místa se natřou základním nátěrem (např. základním nátěrem na okna/dveře) a zahladí se lakýrnickou stěrkou. Po zaschnutí těchto míst se ještě jednou plocha zahladí brusným papírem.

Nyní natřete základním nátěrem kulatým štětcem všechny hrany, výstupky a rohy. Základní nátěr nenanášejte v příliš silné vrstvě. Nejlépe se natírá, když povedete štětec volně ze zápěstí. Čas od času štětec pootočte v jeho ose. Nakonec se natřou základním nátěrem všechny další plochy lakýrnickým válečkem. Po úplném proschnutí se plocha zdrsní jemným brusným papírem (zrnitost 280) a prach se dobře odstraní. Kovová zábradlí a ploty jsou vystaveny silným povětrnostním vlivům a korozi. U nového železa nebo oceli se musí odstranit vrstva mastnoty (ředidlem). Staré a rezavé železo nebo ocel se nejprve očistí od rzi drátěným kartáčem a brusným plátnem. Brusný prach se pak musí pořádně otřít. Rezavá místa se musí ošetřit zvlášť pečlivě, protože zbylá rez se rychle opět prokouše vrstvou laku. U nového kovu se plocha nejprve ošetří základním nátěrem s ochranou proti korozi (antikorozní základní nátěr). U starého kovu s odstraněnou korozí se musí před základním nátěrem nejprve zastěrkovat díry, které vznikly proreznutím. Po úplném proschnutí se plocha, ošetřená základním nátěrem, zbrousí brusným plátnem (zrnitost 180). Poté následuje ještě druhý nátěr základním antikorozním nátěrem s následným zbroušením (zrnitost 200). Závěrečný nátěr se provádí např. matným lakem nebo lesklými lakýrnickými barvami na železo nebo ocelové plochy. U jiných kovů, jako jsou např. měděný plech, pozinkované okapy, trubky topení, topná tělesa atd., se k tomu musí použít vhodné lakýrnické výrobky. Nátěrová podkladová mezivrstva se provádí např. lakem na okna/dveře. Prohlubně a rohy se natírají štětcem a plochy lakýrnickým válečkem. Lakujte v pruzích nejprve svisle, pak napříč a nakonec zase svisle. Lak mezitím nesmí zaschnout. Po proschnutí se plocha ještě jednou zbrousí (zrnitost 220 - 280) a brusný prach se odstraní. Nyní lze provést závěrečný nátěr např. lakem na okna/dveře nebo krycím lakem.

Lakování kovů

Kovová zábradlí a ploty jsou vystaveny silným povětrnostním vlivům a korozi. U nového železa nebo oceli se musí odstranit vrstva mastnoty (ředidlem). Staré a rezavé železo nebo ocel se nejprve očistí od rzi drátěným kartáčem a brusným plátnem. Brusný prach se pak musí pořádně otřít. Rezavá místa se musí ošetřit zvlášť pečlivě, protože zbylá rez se rychle opět prokouše vrstvou laku.

U nového kovu se plocha nejprve ošetří základním nátěrem s ochranou proti korozi (antikorozní základní nátěr). U starého kovu s odstraněnou korozí se musí před základním nátěrem nejprve zastěrkovat díry, které vznikly proreznutím. Po úplném proschnutí se plocha, ošetřená základním nátěrem, zbrousí brusným plátnem (zrnitost 180). Poté následuje ještě druhý nátěr základním antikorozním nátěrem s následným zbroušením (zrnitost 200).

Závěrečný nátěr se provádí např. matným lakem nebo lesklými lakýrnickými barvami na železo nebo ocelové plochy. U jiných kovů, jako jsou např. měděný plech, pozinkované okapy, trubky topení, topná tělesa atd., se k tomu musí použít vhodné lakýrnické výrobky.

Vícebarevné lakování

Na předlakované ploše (1. barva) jednoduše přelepte textilní lepicí páskou ty části plochy, které mají zůstat při dalším nanášení laku (2. barva) nenatřeny. Nyní lakujte druhým barevným odstínem a bezprostředně potom lepicí pásku opět odlepte. Pokud možno použijte hladkou lepicí pásku.

Výběr a úschova štětců

Štětce s přírodními štětinami - při zpracování laků s obsahem ředidla (laky na bázi alkydové pryskyřice) se používají štětce s přírodními štětinami. Tyto tzv. čínské štětiny pocházejí převážně z čínských prasat (proto se jim tak říká).

Štětce s umělými štětinami - všechny vodou ředitelné laky (akrylové/ disperzní laky) se zpracovávají štětci s umělými štětinami. Přírodní štětiny by nabobtnaly a tak by byly pro čistý nátěr nepoužitelné. Umělé štětiny jsou více odolné proti oděru než přírodní štětiny. Hladké umělé štětiny mají křížový profil a na špičkách jsou velmi jemně rozřízlé. Tím se zvyšuje schopnost štětce pojmout barvu. Při koupi štětce dejte pozor na rozdíl mezi těmito dvěma druhy štětců. Štětce si označte, abyste zabránili pozdější záměně.

Štětce se nejlépe skladují zavěšené. Praktické je k tomu použití krabice pro uchovávání štětců. Kapalina na čištění štětců nemůže při zakrytí víkem vyprchat. To je ideální při přerušení práce. Po ukončení práce by štětce neměly zůstávat v této kapalině, ale měly by se vyčištěné skladovat zavěšené v krabici. V každém případě se tedy vyplatí investovat do štětců dobré kvality, protože při řádném uložení si velmi dlouho uchovají své funkční vlastnosti.

Doporučení prodejci k této radě jsou:

Související články

Oblékáme stěny

Oblékáme stěny

1.8.2011 | časopis Náš útulný byt | Tipy a rady

Výmalba stěn nemusí být jen bílá či barevná. Kdo si chce vyhrát, může zkusit dekorativní techniky či použití šablon. Celý článek

Tapety v hlavní roli

Tapety v hlavní roli

24.6.2011 | časopis Náš útulný byt | Tipy a rady

Tentokrát jsme se rozhodli interiér trochu rozveselit, a proto na nábytku i doplňcích přistáli tito veselí ptáčci. Celý článek

Srovnání cen v eshopech

Srovnání cen v eshopech

24.7.2008 | Redakce | Tipy a rady

V dnešní době má většina z nás již zkušenosti s nakupováním v eshopech. Zboží běžné denní spotřeby nakupujeme nadále v super a hypermarketech, avšak n... Celý článek

Inspirující veletrh TENDENCE 2008

Inspirující veletrh TENDENCE 2008

27.6.2008 | PR článek | Tipy a rady

Na letošní podzim se opět chystá velká událost v oblasti vybavení interiérů – veletrh Tendence. Tentokrát proběhne již v termínu od 11. do 14.9. 2008.... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii