Lepení tapetových lemů

03.10.2008 | Redakce | Rubrika - Tipy a rady

Chcete oživit a zkrášlit interiér vašeho domu nebo bytu? Rozhodli jste se pro tapetování místo klasické výmalby? Máme pro vás několik rad a tipů, které vám pomohou při lepení tapetových lemů.

Lepení tapetových lemů
ReklamaRozdělení tapetovaných ploch lemy

Lemy jsou velmi vhodné například k rozdělení stěn, na kterých je více druhů tapetových vzorů. Před uříznutím horní poloviny tapety se pomocí vodováhy na stěně označí vodorovná linka pro lem. Nyní lze nalepit tapetu na horní polovinu plochy až k této lince. Lepidlo, používejte nejlépe speciální lepidlo na lemy, můžete nanášet válečkem z jehněčí kůže nebo štětcem. Přitom dodržujte předepsanou dobu namáčení. Lem lze nyní přiložit na horní plochu tapety a napevno přilepit.

Lepidlo, které přitom vystoupí, by se mělo ihned otřít vlhkou houbičkou. Přitlačení lemu na stěnu se provádí válečkem z mechové gumy.Tapeta na dolní plochu se nalepí tak, že bude poněkud přesahovat přes lem. Přesah přesně odřízněte nožem podél příložníku na řezání hran. I zde otřete lepidlo, které přitom vystoupí vlhkou houbičkou. Hrany můžete ještě pevně přitisknout válečkem na spoje.

Lepení nástěnných kazet

Nástěnné kazety jsou dílčí plochy, které se orámují lemy. I zde se z pravidla používají různé vzory tapet. K přesnému položení nástěnných kazet potřebujete olovnici a vodováhu. S jejich pomocí si označte linky pro lemy na stěně.

Nyní tapetujte zvenku směrem k těmto linkám tak, aby místa spojů byla později zakryta středem lemů. Druhým vzorem tapety nakonec vytapetujte vnitřní část kazety. Nechejte pruh tapety přesahovat směrem dolů. Podél tapetovacího příložníku se na přesahu obě vrstvy tapet proříznou odlamovacím nožem (dvojitý spojovací řez). Touto metodou dosáhnete přesného spoje tapet. Odtrhněte odřezané pásky tapet a zbytky lepidla na povrchu tapet setřete vlhkou houbičkou.

Pro pravoúhlé orámování nařežte nejprve horní a oba svislé lemy. Rohy se řežou pod úhlem 45° pomocí trojúhelníku. Jako podložka pro řezání je vhodná skleněná deska. Nařezané pásky trochu navlhčete na zadní straně houbičkou. Lze s nimi pak snáze pracovat. Nyní lze nanést lepidlo na lemy tapet válečkem z jehněčí kůže nebo štětcem. Pásky se po uplynutí doby namáčení nalepí svými středy na tapetové spoje.

Čtvrtý pásek lemu se nyní přesně přizpůsobí. Pásky lze také nalepit s malým přidáním a pak upravit na stěně dvojitým spojovacím řezem. Pruhy vždy dobře přitiskněte válečkem z mechové gumy. Nyní je kazeta hotová.

Tipy k lemům tapet

Pokud byste nesehnali žádný vhodný lem, můžete si nařezat jako lem také pásky tapety. U lemů s navazujícím vzorem je důležité naplánovat délku lemu podle tohoto vzoru. Pak budou také přesně sedět šikmé spoje. Pomocí lemů lze velmi dobře překrýt nepřesná zakončení tapet u stropu a podlahových lišt.

Orámování dveří a oken

Průchody, jako jsou např. dveře a okna lze zvýraznit orámováním pomocí lemů. Při plánování orámování dbejte na symetrické vzdálenosti lemu. Zjistěte si potřebnou délku lemu - zvláště u lemů se vzorem - a přeneste vzdálenost od dveří nebo od okna špendlíkem na vytapetovanou stěnu. Pruhy, nařezané na koncích našikmo, lze nyní nalepit podél těchto špendlíků a přitlačit napevno válečkem z mechové gumy. Pokud šikmý spoj nesedí přesně, lze jej také “vylepšit” dvojitým spojovacím řezem.

Průchody mezi místnostmi

Tapeta nalepená na stěně se odřízne kolem průchodu s přesahem asi 1 cm. Na zaoblených místech se tapeta v odstupech po 2 cm nařízne a pak přelepí. Druhá strana stěny se připraví stejným způsobem. Nyní lze nalepit vhodný pásek lemu. Ten pak vytváří pěkný přechod mezi místnostmi. Pokud nejsou pro danou tloušťku stěny k dostání žádné vhodné lemy, můžete si je také vyříznout z nějaké tapety.

Tip


U tapet s hustým vzorem nepoužívejte lem se stejně hustým vzorem. Decentní vzory na tapetě naopak snesou bohatější vzor na lemu. K mnoha vzorům na tapetách existují také vhodné vzory na lemech.

Reklama
Reklama

Související články

Jak zatočit s chlupy po mazlíčcích v interiéru

12.03.2019 | Tipy a rady

Vlastnění domácího mazlíčka je spojeno nejen se zábavou, ale i se starostmi o něj. Kromě společných procházek a hraní si s ním je třeba počítat i se… Celý článek

Aby byl pelíšek pro psa dokonalý

12.03.2019 | Tipy a rady

Kdyby nám psi mohli odpovědět, jistě by řekli, že nejlíp se jim spí v naší posteli. Bohužel pro ně, kromě nás, partnera a případných dětí se do… Celý článek

Co dokáže sůl v domácnosti?

11.03.2019 | Tipy a rady

Ačkoliv je velké množství soli v naší potravě nežádoucí, jsou i situace, kdy se může sůl stát naším cenným pomocníkem. A to například i při úklidu… Celý článek

3 kroky, jak koupit nový nábytek levněji a pohodlněji

08.03.2019 | Tipy a rady

Nákup nábytku může být zdlouhavý a náročný proces, který má navíc poměrně výrazný vliv na vaši peněženku. Pokud se chcete všem starostem vyhnout a… Celý článek

Reklama
Reklama