affiliate-modra-nejlevnejsi-1000x200-1553770942.jpg

Malování stěn a stropů

06.10.2008 | Redakce | Rubrika - Tipy a rady

Potřebuje váš obývací pokoj, ložnice, pracovna nebo kuchyně vymalovat? Bojíte se, že bude vaše zeď samá šmouha? Poradíme vám, jak správně vybrat barvy a jak postupovat při samotné výmalbě.

Malování stěn a stropů
Reklama


Jak působí barvy

Promyšleným použitím tónovaných barev na stěnách lze místnosti opticky měnit. Při použití světlých studených odstínů barev, jako je např. světle modrá, vypadají místnosti delší. Teplé světlé barvy, jako je například žlutá, mohou vyrovnat chybějící sluneční světlo. Pokud mají velké místnosti působit útulněji a menší, pak by se měly na stěny použít teplé tmavší odstíny barev, jako je např. hnědá nebo červeno-oranžová.

Malování stropu-světlé odstíny barev místnosti zvýší. Tak je tomu převážně v novostavbách. Tmavé barvy jsou naproti tomu vhodné ve starých domech s vysokými stropy, aby se místnosti snížily. Tento dojem lze ještě zesílit, když se na několik centimetrů na stěně použije stejný odstín barvy.

Přípravné práce

Před malováním se zakryje všechen nábytek malířskou fólií. Lehčí kusy je lépe z místnosti vyklidit. Velké a těžké kusy nábytku lze umístit do středu místnosti. Všechna místa, která se nebudou malovat, jako podlahové lišty, okna a dveře, oblepte krepovou páskou a celou podlahu zakryjte fólií. Kryty zásuvek a vypínačů lze po odpojení proudu demontovat a po malování zase našroubovat (Pozor: Nesmí nastat nebezpečí kontaktu s částmi pod proudem).

Nátěrové klihové barvy se musí odstranit, protože na nich by žádný nový nátěr disperzní barvou nedržel. Také prach na stěnách se musí pořádně omést. Ani ta nejlepší barva by na zaprášených plochách nedržela. U písčité vápenné omítky se doporučuje předchozí základní nátěr. Menší poškozená místa se vyrovnají plnicím materiálem. U pevných povrchů stěn většinou postačí předchozí nátěr zředěnou barvou na stěnu.

Rovnoměrné napuštění barvou

Aby se dosáhlo rovnoměrného barevného nátěru, nesmí se barva po ponoření válečku do kbelíku s barvou nanášet přímo na stěnu. Nasáklou barvu vždy otřete o stírací mřížku. Pouze tak je váleček rovnoměrně pokryt barvou a nanášení barvy na stěnu může být rovnoměrné.

Malování stropu

Malování začínejte vždy stropem. Všechny rohy a přechody se napřed přetřou plochým štětcem, (štětec s barvou se vede dále od hrany) a nakonec se přetře hrana samotná. Takto se dosáhne přesnějších hran, protože se se stětcem lépe pracuje. Nyní se plochy malují válečkem. Vždy pracujte dokud je barva mokrá, to znamená, že předchozí práce, prováděné štětcem, nesmí zaschnout dříve, než pokračujete v práci s válečkem.

Malování stěn

Při malování zdí nanášejte barvu na stěnu nejprve válečkem s barvou bez jakéhokoliv systému. Nepravidelný nátěr barvou, který tím vznikne, se v dalším kroku přetáhne v rovných svislých pruzích. Tím vznikne pravidelný nátěr. Pokud jsou odstíny barev na stropě a na zdech rozdílné, zakryjí se hrany již namalované plochy malířským krepem.

Čištění nástrojů

Při krátkých přestávkách v práci lze váleček s barvou odložit na otočené víko kbelíku s barvou. Při delších přestávkách uložte malířské nástroje do plastikového pytle a vzduchotěsně jej uzavřete. Po ukončení práce se kbelík vyčistí na kraji kolem víka a na barvu se naleje trochu vody, aby se nevytvořil škraloup. Malířské nástroje se po ukončení práce pořádně očistí vodou.

Výběr barev


Při volbě vhodných prostředků k malování vnitřních stěn by měla volba připadnout převážně na disperzní barvy. Při malování disperzními barvami se zpravidla pracuje s bíle pigmentovanou barvou, která se pak pomocí tónovacích barev namíchá na požadovaný odstín. Tyto tónovací barvy jsou barvy se sytým odstínem, které se v silně pigmentovaných odstínech zamíchají do bílé základní barvy. Při míchání požadovaného barevného odstínu jsou nezbytné vzorníky barev. Zde si zvolíte odstín barvy a pak jej namícháte v určitém množstevním poměru přidáním vhodné tónovací barvy, která je většinou výrazně barevnější. Míchání se provádí v kbelíku na barvu. Barva se musí velmi důkladně promíchat, aby nevznikaly šmouhy. Poté naneste tento odstín na malou plochu stěny a po uschnutí barvy posuďte výsledek. Pak případně můžete ještě jednou poměr míchání upravit.

Pomocí míchacího automatu lze požadovaný odstín barvy namíchat zcela jednoduše a rychle. S údaji o poměru při míchání lze kdykoliv namíchat nové množství stejného odstínu barvy a nemusíte míchat nepotřebně velké množství barvy do zásoby.

Latexové barvy mají zvláště vysokou kvalitu. Patří k disperzním barvám, ale mají velmi jemné barevné složky. Nanesená barva se více či méně silněji leskne.

Bezbarvé disperze jsou vhodné speciálně jako ochrana pro neomyvatelné tapety. Je bezbarvá a v obchodech je k dostání např. jako ochrana pro tapety nebo vrchní nátěrová vrstva na stěnu.

Tipy k malování disperzními barvami


Okrajové části natřete předem plochým štětcem. Při prvním nátěru si ponechejte malý odstup od okraje. Ihned potom natřete místa štětcem přímo až ke kraji, protože štětec nyní klouže díky první vrstvě barvy lépe a Vy můžete pracovat s větší přesností. Nakonec pak namalujte velké plochy válečkem na barvu. I na stěnách lze k válečku s barvou použít teleskopickou tyč. Získáte tím větší odstup od barevné plochy, můžete pracovat plynuleji a ihned kontrolovat, jestli je nátěr rovnoměrný.

Disperzní barvy lze nanášet také pomocí stříkací pistole. Přitom vždy používejte masku na ústa a nos, protože jemná barevná mlha velmi škodí zdraví. V nevázaném stavu nejsou disperzní barvy jedovaté. Normální malování disperzními barvami je pro zdravé lidi méně škodlivé než vzduch na našich přetížených silnicích.

Reklama
Reklama

Související články

Kamenná dýha

23.04.2019 | Tipy a rady

Dekorativní kamenná dýha je jedinečná a svým způsobem nenahraditelná. Kámen má neopakovatelnou kresbu, odstíny a strukturu. Celý článek

Budeme malovat. Jak na malování připravit stěny?

22.04.2019 | Tipy a rady

Budete malovat? V tom případě byste měli vědět, že malování stěn v sobě neskrývá jen samotnou výmalbu, ale také několik úkonů, které stěny na… Celý článek

Je koberec vhodný do domácnosti, v níž žije alergik?

22.04.2019 | Tipy a rady

Hodně lidí tvrdí, že v domácnosti s alergikem nemá koberec co dělat. Je tomu ale skutečně tak? Co je míň škodlivé? Prach usazený na koberci, který… Celý článek

Pravidla, podle kterých bychom měli vybírat barvu do interiéru

22.04.2019 | Tipy a rady

Mnoho z nás se nechá při malování unést velkou škálou barev, z nichž si můžeme vybírat. Velmi často se pak ale stává, že nám naše nová výmalba… Celý článek

Reklama
Reklama