Reklama

Máte malý byt? K tomu, abyste se zde cítili lépe, stačí málo

15.07.2019 | StanislavaV | Rubrika - Tipy a rady

Během posledních let se nachází stále více těch, kteří se stěhují do malých bytů či garsonek. Velkou roli v tom hrají samozřejmě i financi. Máte malý byt, kde není místa nazbyt? Nezoufejte! My víme, jak takový byt zařídit tak, aby nevypadal stísněně.

Máte malý byt? K tomu, abyste se zde cítili lépe, stačí málo
Reklama

Současnost přeje zejména prodeji garsonek a bytů do velikosti 2+kk. Co si budeme nalhávat, byty o této dispozici nejsou nejprostornější. Když navíc špatně zařídíme, můžeme se zde cítit velmi nepříjemně. Avšak při správné péči lze i z malého bytu udělat hotový domov snů. S našimi tipy to zvládnete.

Byt je třeba prosvětlit

Nezáleží na tom, jak velký máte byt. Vždy zde musíte mít místo, kde budete spát; místo, kde budete vařit a místo, kde se vysprchujete.  Všechna tato místa ale mají společné to, že by v nich měl být dostatek světla. Ideálně pak toho přirozeného – od sluníčka. Co se týče umělého osvětlení, i s ním si můžete poměrně dost vyhrát. V každém pokoji mějte jedno centrální svítidlo, které osvětlí celý pokoj, dále pak několik lokálních svítidel tam, kde je to potřeba (například u zrcadla v koupelně, u nočního stolku atp.).

V menších bytech je třeba dbát na důkladné osvětlení o to více. Jestliže chcete prostor opticky rozšířit, pořiďte i několik svítidel směřujících vzhůru. Spoléhat se můžete i na odraz světla od zrcadel, která mohou prostor opticky také zvětšit. Vždy se ale snažte, aby se v zrcadle neodráželo místo, které je plné nepořádku, věcí a podobně – pak by váš byt vypadal nepořádně.

Máte malý byt? K tomu, abyste se zde cítili lépe, stačí málo

Volte neutrální a světlé barvy

Velkou roli v každém bytě hraje i podlaha s výmalbou. Podlaha by měla být pokud možno jednotná ve všech pokojích. Interiér tak získá dojem jednotnosti. Pokud bude podlaha v každém pokoji jiná, bude prostor vypadat menší. Co se týče barvy podlahy, ta by měla být světlá, ideálně pak nějaké teplejší tóny, které jsou lidskému oku příjemné. To samé platí i u výmalby. Ta by měla být v neutrálních či světlých tónech. Příliš tmavá nebo výrazná barva by prostor dělala menším. Jestliže chcete použít i něco tmavého, spoléhejte spíše na dekorace, textilie apod.

Využijte prostor na maximum

Dostatek úložných prostor je základem každého bydlení. Pokud vyřešíte, jaké úložné prostory budete doma mít, můžete se spolehnout na to, že se nestane, že budete mít doma věci, které se nikam nevlezou. Ideálním řešením jsou například vestavěné skříně – až ke stropu. Do nejvyšších polic pak můžete dát to, co používáte méně nebo sezónní věci. I vaše postel může mít úložné prostory, kam leccos schováte.

Hrajte si se sklem

Police a otevřené skříně budou vždy vypadat vzdušněji než uzavřené protějšky. Proto se snažte mít doma i nějakou tu polici. Prosklená dvířka u skříněk pak oceníte například v kuchyni, ale i v koupelně. Prosklené skříně vypadají mnohem menší, robustnější, než jejich protějšky, které jsou celé ze dřeva. Například nábytek z masivu bychom měli vybírat do malých bytů opravdu opatrně, aby se nestalo, že celý pokoj „zaplácneme“ jedním kusem nábytku, který vše pocitově zmenší.

Jak šetřit místo v koupelně?

Víte o tom, že i v koupelně lze šetřit místem? Co se týče toalet, pořiďte si klozet, který se zavěsí na stěnu. Nejen, že se vám taková toaleta bude snáze umývat, navíc ušetříte trochu místa. Nemluvě o tom, že klasické toalety se užívají stále méně. U sprchy lze šetřit místem tak, že si nepořídíte klasický sprchový kout, sprcha totiž bude splývat s podlahou. Odtok se pak řeší žlabem.

Máte malý byt? K tomu, abyste se zde cítili lépe, stačí málo

Zdroj: pexels.com

 

Reklama
Reklama

Související články

Co dokáže sůl v domácnosti?

27.07.2020 | Tipy a rady

Ačkoliv je velké množství soli v naší potravě nežádoucí, jsou i situace, kdy se může sůl stát naším cenným pomocníkem. A to například i při úklidu… Celý článek

Škodí 5G síť? Nebo je to výmysl dezinformačních webů?

29.06.2020 | Tipy a rady

V souvislosti s koronavirovou pandemií jsme se ve světě setkali i s tím, že lidé ve strachu o své zdraví zapalovali a ničili vysílače 5G sítě. Celý článek

Jak si udělat doma perfektní pánský salónek

15.06.2020 | Tipy a rady

Pánský salónek, „man cave“ nebo zašívárna, útočiště, studovna, náhradní ložnice, předělaná garáž, podkroví kůlna nebo suterén…téhle části domu se… Celý článek

Koberce jako jeden z nejlepších dekorativních prvků interiéru

05.06.2020 | Tipy a rady

Koukáte na vzhled vašeho interiéru a pořád vám v něm něco schází? Něco, co by ho dovedlo k dokonalosti? Někdy stačí opravdu jen vyladit detaily a… Celý článek

Reklama
Reklama