Moderní je bydlení bez bariér

01.11.2017 | PR článek | Rubrika - Tipy a rady

Interiérový design se čím dál více posouvá od pouhé estetiky také k praktičnosti. Lidé nehledí pouze na to, zda jejich byt či dům vypadá krásně, ale zda bude rovněž pohodlným místem pro život od mládí až po stáří.

Moderní je bydlení bez bariér
Reklama

Přednost se dává kombinaci praktického stavebního řešení s nápaditým moderním provedením nábytku i vnitřních prostor. Důraz je kladen na to, aby vnitřek obytných prostor byl universální a adaptovatelný pro současné i budoucí potřeby svých obyvatel. Během života se mohou přihodit nepředvídatelné události, které mohou dočasně nebo trvale ztížit či naprosto znemožnit pohyb a upoutat člověka na invalidní vozík.

Připravte se dnes, ušetřete v budoucnu

Neměli byste předpokládat, že všechno to, co zvládnete bez problému nyní, zvládnete i ve stáří nebo po úrazu. Z ničeho nic se běžné úkony, které člověk bez obtíží denně vykonával, mohou proměnit ve skutečné výzvy a pohodlný byt se může proměnit v nevhodný prostor plný překážek. Úzké dveře, příkrá schodiště nebo kliky posazené příliš vysoko mohou být některými z nich.

Již při koupi bytu nebo plánování nového domu můžete myslet na některá jednoduchá pravidla, která vám v budoucnu mohou usnadnit život. Každý dobrý architekt vám poradí, na co se zaměřit. Váš interiér přitom nemusí na první pohled působit účelově bez bariér, ale může být připraven se do bezbariérového kdykoli přeměnit. Předejdete tak nutnosti rekonstrukcí či drahých přestaveb. Praktičnost těchto stavebních vylepšení oceníte například i v okamžiku, kdy se rodina rozroste o malé dítě. Koupání v prostorné koupelně a přemísťování kočárku je najednou o mnoho jednodušší.

Když potřebujete bydlet bez bariér

Základním pravidlem je myslet na to, že člověk na invalidním vozíku nebo s berlemi potřebuje pro svůj bezproblémový pohyb po bytě vždy více prostoru. Standardní invalidní vozíky projedou dveřmi širokými 80 cm, ale je těžší s nimi manipulovat přímo ve dveřích. Nezapomínejte také na to, že místnostmi se může pohybovat více osob najednou a nikoli pouze jedna.

Všechny pokoje v bytě nebo v domě by ideálně měly být v jedné rovině, schody, vyvýšení i prahy dveří totiž komplikují bezproblémový pohyb prostorem. V koupelně a na toaletě by měla být umístěna madla umožňující snazší přesouvání. Vždy ale pamatujte na to, že každá osoba s pohybovým omezením má své specifické nároky a požadavky a že vždy je nejlepší byt přizpůsobovat na míru dle konkrétní situace.

 

Reklama
Reklama

Související články

Koupit auto na leasing, úvěr, nebo za hotové?

30.09.2020 | Tipy a rady

Nákup automobilu často patří k nejdražším věcem, které za život kupujeme. A u drahých věcí buď nemáme jinou možnost a musíme je koupit na leasing,… Celý článek

2 jednoduché kroky k bezproblémově zvládnuté revizi kotle

24.09.2020 | Tipy a rady

To, že je alespoň jednou ročně nutné nechat si zkontrolovat funkčnost a bezpečnost vašeho plynového kotle, asi víte. Pokud revizi kotle neprovedete,… Celý článek

Co dělat, když vám pitná voda přijde závadná?

08.09.2020 | Tipy a rady

Závadná pitná voda může být malou komplikací na oblastní údržbu rozvodů, nebo dokonce i rozsáhlým a zdravotně nebezpečným problémem. Jak můžete… Celý článek

Moderní střechy se vším všudy aneb pusťte se do rekonstrukce

06.09.2020 | Tipy a rady

Je pěkné opravit fasádu, dát nová okna a pořídit lepší garážová vrata. Velký vliv na celkový vzhled domu má ovšem i střecha. S její rekonstrukcí… Celý článek

Reklama
Reklama