affiliate-modra-nejlevnejsi-1000x200-1553770942.jpg

Montáž drátěných plotů

07.01.2009 | Redakce | Rubrika - Tipy a rady

Vrata a ploty z vlnité mřížky se vyrábějí v různých velikostech a provedeních. Existují zavírací křídla, dvojitá vrata a plotová pole. Vrata se vyrábějí ze stabilních trubek 42 mm a jsou k dispozici vždy kompletně připravená k montáži se zámkem v trubkovém rámu, s klikou, dorazem a také sloupky o průměru 60 mm s přestavitelnými závěsnými čepy. Dvojitá vrata mají ještě zarážku a opěru pro najetí. K větším vratům lze dodat také silnější sloupky (76 mm nebo 112 mm ). Drátěné pletivo lze napojit na sloupek vrat upínacími tyčemi na pletivo.

Montáž drátěných plotů
Reklama

Sloupky a vzpěry pro drátěné ploty jsou zinkofosfátované s vrstvou polyesterové umělé hmoty, barva zelená RAL 6005. Sloupky plotu mají napevno namontované držáky pro napnutí drátu pro obvyklé výšky drátu a uzavírací čepičky. Vzpěry se montují ke sloupkům plotu pomocí přiložených objímek.

1. Příprava montáže

Nejprve určete, jak a kudy plot povede a dodržujte přitom právní ustanovení, týkající se staveb. Sloupky plotu by měly být ve vzdálenosti asi 2,50 m. Vyhlubte první základovou díru (cca 30 x 30 cm - hloubka podle délky plotového kůlu, mrazuvzdornost při cca 800 mm) a dbejte, aby spodní držák pro napnutí drátu na sloupku plotu byl v namontovaném stavu těsně nad zemí.

Nyní naplňte připravenou díru betonem a zabudujte první sloupek plotu. Pomocí vodováhy sloupek vyrovnejte ve všech směrech a beton dobře upěchujte. Počáteční sloupek se musí také ihned podepřít vzpěrou. Po volném namontování vzpěry vyhlubte na místě, kde se dotýká země, další základovou díru. Po zasazení do betonu ji pevně sešroubujte.

Tip: Sloupky plotu se rychleji a snadněji stavějí pomocí vrtáku do země. Rýčem vyryjete půdu na hloubku a šířku rýče a pak jednoduše “vrtáte”. Kromě času a síly ušetříte také hodně betonu.

Poměr při míchání / základový beton: Jeden díl cementu na šest dílů štěrkopísku a trocha vody nebo směs hotového betonu k promíchání s vodou.

2. Montáž plotu

Držáky napínacího drátu se mamontují nahoru, dolů a doprostřed prvního a posledního sloupku plotu. K tomu se našroubují na objímky, jak je ukázáno na obrázku nahoře. Nyní uřízněte napínací drát na potřebnou délku plus 10 cm. Zasuňte napínací drát na začátečním sloupku do trnu napínače drátu a otáčejte ho šroubovým klíčem přes trn.

U všech mezisloupků se napínací drát vloží do držáků drátu. Na posledním sloupku se nyní napínací drát zasune do trnu napínače drátu a napne se šroubovým klíčem. U spodního a středového napínacího drátu postupujte stejně. Neutahujte napínací drát příliš pevně, jinak se může snadno přetrhnout.

Drátěné pletivo poněkud odrolujte a prostrčte upínací tyč pro pletivo do první řady ok. Tuto tyč nyní spolu s drátěným pletivem zasuňte do háků plotu. Drátěné pletivo rozrolujte po celé délce, horní a spodní konce drátu odehněte a přehněte kolem napínacího drátu. Aby se plot nevlnil, upevněte jej na několika místech k středovému napínacímu drátu.

3. Vzpěry

Vzpěry jsou zapotřebí u prvního sloupku, posledního sloupku a nejméně vždy po 30 m běžné délky plotu. Zamezují stahování napínacími dráty a dodávají plotu stabilitu. Při změně směru plotu se použijí dvě vzpěry.

Reklama
Reklama

Související články

Jak skladovat víno v domácnosti

16.05.2019 | Tipy a rady

V naší republice je spousta milovníků dobrého vína. Ještě aby ne, když je velká část Moravy pokryta dlouhými vinicemi. Proto není divu, když se v… Celý článek

Tipy a triky pro dokonalou home office

14.05.2019 | Tipy a rady

Současná doba umožňuje mnohým z nás pracovat i z jiných míst, než je adresa firmy, pro niž práci vykonáváme. Proto není divu, že se i v českých… Celý článek

Pračky: co umí a jakou pračku vybrat?

09.05.2019 | Tipy a rady

Čistota je základ dobrého zdraví. K hygienicky nezávadnému prádlu nám dnes pomáhají automatické pračky. Nejenže ušpiněné prádlo dokonale vyperou, ale… Celý článek

I letos nezapomeňte na pořádný jarní úklid. S námi to bude hned!

09.05.2019 | Tipy a rady

Každé roční období s sebou přináší i méně oblíbené činnosti. Na jaře je to jednoznačně pořádný jarní úklid. Pokud i vy patříte k opozdilcům, co jej… Celý článek

Reklama
Reklama