Reklama

Montáž drátěných plotů

7.1.2009 | Redakce

Montáž drátěných plotů

Vrata a ploty z vlnité mřížky se vyrábějí v různých velikostech a provedeních. Existují zavírací křídla, dvojitá vrata a plotová pole. Vrata se vyrábějí ze stabilních trubek 42 mm a jsou k dispozici vždy kompletně připravená k montáži se zámkem v trubkovém rámu, s klikou, dorazem a také sloupky o průměru 60 mm s přestavitelnými závěsnými čepy. Dvojitá vrata mají ještě zarážku a opěru pro najetí. K větším vratům lze dodat také silnější sloupky (76 mm nebo 112 mm ). Drátěné pletivo lze napojit na sloupek vrat upínacími tyčemi na pletivo.

Sloupky a vzpěry pro drátěné ploty jsou zinkofosfátované s vrstvou polyesterové umělé hmoty, barva zelená RAL 6005. Sloupky plotu mají napevno namontované držáky pro napnutí drátu pro obvyklé výšky drátu a uzavírací čepičky. Vzpěry se montují ke sloupkům plotu pomocí přiložených objímek.

1. Příprava montáže

Nejprve určete, jak a kudy plot povede a dodržujte přitom právní ustanovení, týkající se staveb. Sloupky plotu by měly být ve vzdálenosti asi 2,50 m. Vyhlubte první základovou díru (cca 30 x 30 cm - hloubka podle délky plotového kůlu, mrazuvzdornost při cca 800 mm) a dbejte, aby spodní držák pro napnutí drátu na sloupku plotu byl v namontovaném stavu těsně nad zemí.

Nyní naplňte připravenou díru betonem a zabudujte první sloupek plotu. Pomocí vodováhy sloupek vyrovnejte ve všech směrech a beton dobře upěchujte. Počáteční sloupek se musí také ihned podepřít vzpěrou. Po volném namontování vzpěry vyhlubte na místě, kde se dotýká země, další základovou díru. Po zasazení do betonu ji pevně sešroubujte.

Tip: Sloupky plotu se rychleji a snadněji stavějí pomocí vrtáku do země. Rýčem vyryjete půdu na hloubku a šířku rýče a pak jednoduše “vrtáte”. Kromě času a síly ušetříte také hodně betonu.

Poměr při míchání / základový beton: Jeden díl cementu na šest dílů štěrkopísku a trocha vody nebo směs hotového betonu k promíchání s vodou.

2. Montáž plotu

Držáky napínacího drátu se mamontují nahoru, dolů a doprostřed prvního a posledního sloupku plotu. K tomu se našroubují na objímky, jak je ukázáno na obrázku nahoře. Nyní uřízněte napínací drát na potřebnou délku plus 10 cm. Zasuňte napínací drát na začátečním sloupku do trnu napínače drátu a otáčejte ho šroubovým klíčem přes trn.

U všech mezisloupků se napínací drát vloží do držáků drátu. Na posledním sloupku se nyní napínací drát zasune do trnu napínače drátu a napne se šroubovým klíčem. U spodního a středového napínacího drátu postupujte stejně. Neutahujte napínací drát příliš pevně, jinak se může snadno přetrhnout.

Drátěné pletivo poněkud odrolujte a prostrčte upínací tyč pro pletivo do první řady ok. Tuto tyč nyní spolu s drátěným pletivem zasuňte do háků plotu. Drátěné pletivo rozrolujte po celé délce, horní a spodní konce drátu odehněte a přehněte kolem napínacího drátu. Aby se plot nevlnil, upevněte jej na několika místech k středovému napínacímu drátu.

3. Vzpěry

Vzpěry jsou zapotřebí u prvního sloupku, posledního sloupku a nejméně vždy po 30 m běžné délky plotu. Zamezují stahování napínacími dráty a dodávají plotu stabilitu. Při změně směru plotu se použijí dvě vzpěry.

Doporučení prodejci k této radě jsou:

Související články

Oblékáme stěny

Oblékáme stěny

1.8.2011 | časopis Náš útulný byt | Tipy a rady

Výmalba stěn nemusí být jen bílá či barevná. Kdo si chce vyhrát, může zkusit dekorativní techniky či použití šablon. Celý článek

Tapety v hlavní roli

Tapety v hlavní roli

24.6.2011 | časopis Náš útulný byt | Tipy a rady

Tentokrát jsme se rozhodli interiér trochu rozveselit, a proto na nábytku i doplňcích přistáli tito veselí ptáčci. Celý článek

Srovnání cen v eshopech

Srovnání cen v eshopech

24.7.2008 | Redakce | Tipy a rady

V dnešní době má většina z nás již zkušenosti s nakupováním v eshopech. Zboží běžné denní spotřeby nakupujeme nadále v super a hypermarketech, avšak n... Celý článek

Inspirující veletrh TENDENCE 2008

Inspirující veletrh TENDENCE 2008

27.6.2008 | PR článek | Tipy a rady

Na letošní podzim se opět chystá velká událost v oblasti vybavení interiérů – veletrh Tendence. Tentokrát proběhne již v termínu od 11. do 14.9. 2008.... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii