Mravenci. Nezvaní návštěvníci

15.03.2021 | PR článek | Rubrika - Tipy a rady

Mravenci se vyskytují opravdu všude. Bohužel někdy i tam, kde o ně vážně nestojíte - ve vaší kuchyni, spižírně, na zahradě,... Člověk by řekl, že s mravenci v bytě se setkáte jen někde na vesnici, docela běžně se však mohou objevit i v městských bytech. Potom se jich zbavit může být docela problém, jelikož tento drobný hmyz se jen tak zapudit nenechá. Pojďme se proto podívat na pár způsobů, jak mravence zaručeně vyhnat.

Mravenci. Nezvaní návštěvníci
Reklama

S použitím chemie

Spreje proti mravencům

Spreje jsou asi nejběžnějším způsobem zbavování mravenců. Nejen, že se snadno používají, ale většinou jsou také dost účinné. Jsou vhodné spíše na použití v interiérech, jelikož venku je smyje první déšť, takže vám mravenci na zahradě pravděpodobně zůstanou.

Dejte si však pozor, abyste vybrali opravdu kvalitní sprej. Ty jsou totiž účinné i po zaschnutí, zatímco nekvalitní spreje zaschnou a už neúčinkují.

Granuláty a gely

Jelikož spreje jsou použitelné spíše jen ve vnitřních prostorech, na likvidaci mravenců venku se vyrábějí speciální granuláty a gely. Ty jsou obvykle přizpůsobené tak, aby vám nepoškodily zahrádku, ani je nezničil déšť či další nepřízně venkovního prostředí.

Mravenčí bufet

Mravenčí bufety se těší stále větší oblibě. Ačkoliv název zní poněkud nevinně a možná i trochu vtipně, jde o geniální způsob, jak se mravenců zbavit. Mravenčí bufet je jakási malá plastová nádobka s roztokem na hubení mravenců. Jeho obrovskou výhodou je to, že nezahubí mravence ihned. Mravenec bufetem projde a se zbytky jedovatého roztoku napochoduje zpět do hnízda. To je pak schopný kompletně celé vyhubit.

Mravenčí bufet se umisťuje přímo do mravenčích tras, díky čemuž jím budou mravenci procházet. Je možné ho použít uvnitř i venku a kompletní likvidace hnízda pak trvá cca týden. Jen je třeba dát pozor na domácí mazlíčky a malé děti, které by mohlo napadnout jedovatý roztok ochutnat.

Bez chemie

Aromatické bylinky

Dalším možným způsobem, jak na mravence, je přerušit jejich cestičky aromatickými bylinkami. Můžete použít třeba mátu, hřebíček, kari, skořici, ale také třeba citrónovou šťávu, ocet nebo cibuli. Tato metoda však mravence nezabije, jen je odpuzuje, což znamená, že nemusí být vždy zcela účinná. Jednou za čas je navíc třeba aromatickou látku obnovit, jelikož po čase zkrátka vyčichne.

Křída

Křídy obsahují uhličitan vápenatý, který mravence odpuzuje. To můžete skvěle využít na mravence v bytě a to tak, že uděláte křídou čáry u vstupů, kterými mravenci lezou dovnitř. To mravence spolehlivě odpudí a už se jim k vám nebude chtít lézt.

Křídu však můžete využít i na mravence na zahradě. Stačí ji jen rozdrtit a nasypat do míst, která chcete před mravenci ochránit (např. kolem rostlin nebo záhonů). Tento způsob zbavování mravenců je vhodný spíše pro suchá období, po dešti je totiž nutné rozdrcenou křídu nasypat znovu.

Květináč na vyhubení celého mraveniště

Pokud přesně víte, kde mají mravenci na vaší zahradě hnízdo, bude vám k jeho likvidaci stačit květináč a horká voda. Květináč umístíte vzhůru nohama na mraveniště a spodní dírou na protékání vody do něj nalijete vařící vodu. Ta pak vydrží v mraveništi dost dlouho na to, aby mravence zabila.

Tento způsob se může zdát poněkud krutý, což asi i je. Pokud však žádný jiný nezabere, může váš problém s mravenci jednou provždy ukončit.

Lepicí páska

Lepicí páska může na mravence fungovat podobně jako mucholapka na mouchy. Mravenci se na ni nalepí a už jen stěží se dostanou pryč. Stačí jen místa, kterými mravenci prolézají, přelepit ideálně oboustrannou lepicí páskou a mravenci budou nuceni se jí vyhnout. Využít to můžete přímo v bytě, ale pokud je to možné, je dobré páskou oblepit celý dům zvenku, aby se do něj mravenci ani nedostali.

 

Reklama
Reklama

Související články

Co s velikonočními vařenými vajíčky? Tyto 3 skvělé recepty!

05.04.2021 | Tipy a rady

Sešlo se vám doma mnoho velikonočních vařených vajíček, která však nejste schopni na posezení sníst? Co s nimi tedy dělat, když se na ně nechcete… Celý článek

Velikonoční zvyky a tradice

31.03.2021 | Tipy a rady

Velikonoce jsou spojeny s různými obyčeji a zvyky. V různých koutech České republiky se provádí rozličné obyčeje, které ale postupně ať chceme, nebo… Celý článek

Velikonoce – jejich historie a tradice s nimi spojené

30.03.2021 | Tipy a rady

Velikonoce, to není jen volno v pondělí, při kterém rozdáváte vajíčka nebo čokoládové figurky či pečete beránka nebo mazanec. Jejich historie podle… Celý článek

Venkovní žaluzie umí víc, než „jen“ chránit před sluncem

30.03.2021 | Tipy a rady

Stínicí technika se stala nedílnou součástí oken nejen v rodinných domech a bytech, ale i ve společnostech. Žaluzie jsou používány po desetiletí, a… Celý článek

Reklama
Reklama