Nájmy zdražují, je čas na vlastní bydlení

08.01.2018 | PR článek | Rubrika - Tipy a rady

Vlastní byt se pro mnoho mladých lidí začíná stávat nedostižnou metou. Bytů se na území hlavního města staví málo a poptávka výrazně převyšuje nabídku. Navíc řadu z nich majitelé pronajímají formou krátkodobého pronájmu turistům, a ceny za pronájem tak stoupají raketově vysoko.

Nájmy zdražují, je čas na vlastní bydlení
Reklama

Je čas na bydlení ve vlastním: nájem je často vyšší, než splátka hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření

Je tedy na čase zvážit, jestli není výhodnější vzít si hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření a investovat do vlastního bydlení.

Úrokové sazby hypoték sice pomalu rostou, přesto se stále drží díky konkurenci mezi bankami na velmi nízkých hodnotách. Průměrná úroková sazba hypoték se drží lehce nad dvěma procenty. V mnoha městech v České republice se tak pořád vyplatí pořídit si vlastní bydlení než bydlet v pronájmu. Pokud bydlíte v nájmu, je na čase najít na internetu některou z hypotečních kalkulaček a porovnat si výši nájmu s potenciální splátkou hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření.

Věděli jste, že v současné době bydlí v pronájmu zhruba třetina Čechů? Pouze každý druhý ale uvažuje o změně a pořízení si vlastního bydlení, protože si myslí, že je pro ně hypotéka nedostupná. Přitom ale platí pronájmy, které jsou leckdy vyšší než by byla splátka hypotéky.

Investice do vlastního

Vlastnit nemovitost sice obnáší více starostí i zodpovědnosti. Na druhou stranu máte ale něco svého a můžete nakládat s nemovitostí, jak je vám libo. Tím nejpádnějším důvodem koupě ale stále zůstává frustrace z měsíčních výdajů na bydlení, a pocit, že místo do vlastního platíte někomu jinému.

Při plánování investice do nemovitosti je nejdůležitější částka, kterou jste schopni investovat. Počítat musíte také první vklad, který do hypotéky vložíte, a každou další měsíční splátku. Nesmíte zapomenout ani na náklady spojené s vlastnictvím, jako jsou daně, údržba, vybavení, v neposlední řadě pojištění. Na internetu najdete hypoteční kalkulačky, které umí zohlednit všechny tyto parametry, a můžete si lehce spočítat, zda na splácení hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření dosáhnete.

Bankovní domy se předhánějí s nabídkami nejvýhodnějších hypoték. Jak se ale v nabídkách vyznat? Vždy je potřeba mít reálnou představu o našich finančních možnostech. Zvlášť s ohledem na to, že ty tam jsou doby, kdy banky poskytovaly hypotéky ve výši sta procent kupované nemovitosti. Doporučuje se tedy na úvod použít hypoteční kalkulačky, kde zadáte jednoduché parametry: kolik potřebujete půjčit, kolik stojí nemovitost a jak dlouho chcete splácet. A potom se ideálně obraťte na některého z kvalitních finančních poradců, kteří vám s financováním nemovitosti pomohou.

Reklama
Reklama

Související články

2 jednoduché kroky k bezproblémově zvládnuté revizi kotle

24.09.2020 | Tipy a rady

To, že je alespoň jednou ročně nutné nechat si zkontrolovat funkčnost a bezpečnost vašeho plynového kotle, asi víte. Pokud revizi kotle neprovedete,… Celý článek

Co dělat, když vám pitná voda přijde závadná?

08.09.2020 | Tipy a rady

Závadná pitná voda může být malou komplikací na oblastní údržbu rozvodů, nebo dokonce i rozsáhlým a zdravotně nebezpečným problémem. Jak můžete… Celý článek

Moderní střechy se vším všudy aneb pusťte se do rekonstrukce

06.09.2020 | Tipy a rady

Je pěkné opravit fasádu, dát nová okna a pořídit lepší garážová vrata. Velký vliv na celkový vzhled domu má ovšem i střecha. S její rekonstrukcí… Celý článek

5 tipů jak na úspory vody v kuchyni

26.08.2020 | Tipy a rady

Právě v kuchyni umíme být, pokud jde o vodu, hodně rozmařilými. Kapající baterie, odpouštění teplé či studené vody nazdařbůh, ruční mytí nádobí – to… Celý článek

Reklama
Reklama